Sprzedawcy rezerwowi przejmą klientów upadających sprzedawców energii

Sprzedawcy rezerwowi przejmą klientów upadających sprzedawców energii
Fot. Energa
REKLAMA

Rosnące ceny energii w hurcie powodują problemy u kolejnych sprzedawców energii. Zaprzestanie świadczenia usług ogłosiły już dwie firmy. Ich klientów przejmą sprzedawcy pełniący jednocześnie funkcję tzw. sprzedawcy rezerwowego.

W piątek 7 września zarząd Energii dla Firm poinformował o zaprzestaniu świadczenia usług sprzedaży energii elektrycznej dla swoich klientów, wskazując, że ich obsługą zajmie się tzw. sprzedawca rezerwowy. We wtorek 11 września podobny komunikat wydała firma Energetyczne Centrum.

Dla klientów tych spółek, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej spółki z danej grupy kapitałowej sprzedawcą rezerwowym z mocy prawa będzie spółka z tej samej grupy zajmująca się sprzedażą energii.

I tak na przykład dla klientów przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja sprzedawcą rezerwowym z mocy prawa będzie PGE Obrót, a dla odbiorców znajdujących się w sieci Energa Operator taką funkcję pełni spółka Energa Obrót.

Taryfa sprzedawcy rezerwowego z zasady jest rozwiązaniem przejściowym, a na umowach rezerwowych obowiązują inne warunki cenowe niż w ofertach handlowych.

Spółki obrotu państwowych koncernów energetycznych już oferują klientom kończących działalność sprzedawców energii przejście na ich usługi. Komunikaty w tej sprawie wydały już PGE, Tauron, Energa i Enea.

Do przygotowanego przez Ministerstwo Energii najnowszego projektu nowelizacji Prawa energetycznego, który opublikowano w ubiegłym miesiącu, włączono zapisy dotyczące tzw. sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży realizowanej przez sprzedawcę rezerwowego w przypadku zaprzestania sprzedaży paliw gazowych lub energii elektrycznej przez dotychczasowego dostawcę.

W tym projekcie przewidziano dodatkowy mechanizm zabezpieczający na wypadek, gdyby sprzedawca rezerwowy nie podjął sprzedaży lub odbiorca nie posiadał z nim umowy. W takiej sytuacji sprzedaż ma realizować tzw. sprzedawca z urzędu.

Więcej na ten temat w artykule: Sprzedawca rezerwowy zabezpieczy odbiorców energii.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...