Start przedwyborczej akcji „Popieram energetykę obywatelską”

Start przedwyborczej akcji „Popieram energetykę obywatelską”
Fotolia
REKLAMA

Jedną z najważniejszych spraw, o których zadecydują wyniki wyborów samorządowych, będzie sposób zarządzania energią na poziomie regionalnym i lokalnym z jakich źródeł będziemy pozyskiwać prąd i ciepło, jak je oszczędzać oraz jakie wsparcie otrzymają mieszkańcy ze strony nowego samorządu. Dzisiaj ruch społeczny „Więcej Niż Energia” uruchamia akcję "Popieram Energetykę Obywatelską", która ma wskazać wyborcom kandydatów z ich okręgu, którym leży to na sercu.  

„Więcej Niż Energia” to apolityczny ruch społeczny, koalicja ponad 150 podmiotów, w tym województw, miast, gmin, izb branżowych, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych, które wspierając rozwój energetyki obywatelskiej, poprawę efektywności energetycznej i rozwój energetyki rozproszonej, opartej o odnawialne źródła energii.

Zapoczątkowana dzisiaj akcja jest adresowana do osób startujących w wyborach samorządowych oraz do ich potencjalnych wyborców i ma na celu wprowadzenie zagadnień zarządzania energią do debat przedwyborczych. Ma pomóc w uświadomieniu Polkom i Polakom, w jaki sposób niezależność i efektywność energetyczna oraz koszty energii wiążą się z jakością powietrza i przyszłością ich małych ojczyzn.

Ruch „Więcej Niż Energia” przygotował prostą deklarację. Podpisując ją kandydaci mogą wyrazić swoje poparcie dla energetyki obywatelskiej oraz zobowiązać się do wspierania jej rozwoju w przypadku wygrania wyborów.

Deklaracja zobowiązuje do inspirowania i podejmowania działań w pięciu obszarach: termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne, zwiększania dostępności odnawialnych źródeł energii, zapewnienia doradztwa energetycznego dla mieszkańców, zmniejszania ubóstwa energetycznego oraz ograniczania zużycia energii w budynkach i przestrzeniach publicznych.  

Głównym narzędziem kampanii będzie strona internetowa, zawierająca treść deklaracji, podstawowe informacje o całym przedsięwzięciu, energetyce obywatelskiej oraz o kandydatach/kandydatkach, którzy podpisali deklarację (wyborysamorzadowe.wiecejnizenergia.pl). Profile jej sygnatariuszy będą zamieszczane na stronie internetowej zgodnie z kolejnością nadsyłania zgłoszeń. Kandydatów popierających energetykę obywatelską będzie można łatwo wyszukać alfabetycznie lub na mapie, według regionu, w którym kandydują.

Kampania jest całkowicie apolityczna, podobnie jak energia, z której wszyscy korzystamy. Do udziału w tej akcji zapraszani są wszyscy startujący w wyborach, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej, regionu oraz stanowiska, na które kandydują – podkreśla Joanna Furmaga, prezes Polskiej Zielonej Sieci, współzałożyciela ruchu „Więcej Niż Energia”.

Dzięki tej inicjatywie wyborcy w całej Polsce będą mogli w prosty sposób dowiedzieć się, którym osobom kandydującym w ich okręgu nie jest obojętne, w jaki sposób generowana jest energia zużywana na ich terenie, czy będzie dostarczana stabilnie i wykorzystywana efektywnie, ile będzie kosztować, jakie kandydaci mają pomysły na walkę z ubóstwem energetycznym oraz poprawę jakości powietrza – dodaje.

Autorzy akcji przypominają, że Polska ma najgorszą jakość powietrza w całej Unii Europejskiej. Z tego powodu co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 45 tysięcy osób. Dzieje się tak, ponieważ większość energii w kraju produkowana jest z węgla – najbrudniejszego z paliw – którego wydobycie krajowe spada, rośnie natomiast jego cena oraz import, głównie z Rosji. Scentralizowany, przestarzały i podatny na awarie system elektroenergetyczny nie zapewnia nam już bezpieczeństwa energetycznego.

Tymczasem według CBOS prawie 90 proc. Polek i Polaków jest za zwiększeniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
I po co te kłamstwa w przekazie: " Polska ma najgorszą jakość powietrza w całej Unii Europejskiej. Z tego powodu co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 45 tysięcy osób. Dzieje się tak, ponieważ większość energii w kraju produkowana jest z węgla" Akurat produkcja energii elektrycznej z wegla ma z tym niewiele wspólnego ale co tam! ważny przekaz propagandowy!
znowu sraczka się wylała |
MojaPV zażyj węgiel.
alladyn-solar-batt |
Do znowu sraczka się wylała: węgiel to mu już zwęglił synapsy, a pył z procesu spalania pozacierał możliwość operowania klepkami
MojaPV |
Tak, tak... tyle Wasze, że sobie poplujecie. Argumentów zero.
KKK |
Produkcja energii z węgla to jedno, a spalanie węgla w różnorakich konstrukcjach typu "kopciuch" to drugie. Ale nawet jeżeli bezpośrednio to kopciuchy bardziej trują ludzi (z racji odległości - są wszędzie wokół nas) to jednak lobby węglowe, a nie kopciuchowe, skutecznie (do niedawna...) betonowało ewolucję polskiej energetyki. Biznesy węglowe są na ostatniej prostej, ale ten czarny Behemot jeszcze przez jakiś czas nie zrozumie, że już dzisiaj jest martwy...
StaryWęgiel |
Węgiel już był i my już jemy dziękujemy. Teraz idzie nowe i niech górnicy się przekwalifikują na inne branże a nie tylko węgiel, węgiel.
MojaPV |
@KKK Jesteś następnym, który niby przyznaje mi rację ale uważa za uzasadnione wprowadzanie przez organizatorow tej akcji w błąd. Tak dla Twojej wiadomości, nikt nie betonuje ewolucji polskiej energetyki ponieważ udział wegla spada i wedle wszelkich prognoz będzie spadał (choć mowa o ujęciu procentowym a nie ilościowym). Co ciekawe udział wegla spada w tempie podobnym jak spadał w Niemczech - jakieś 10% w 10 lat.
Polak |
Kiedy wreszcie powymierają leśne dziadki pokroju MojaPV? Właśnie dzięki takim matołkom z epoki węgla nasza Polska jest skansenem energetycznym. Pewnie biedaczek za długo fedrował na przodku i ma zbyt wiele miału węglowego w ciasnej główce by zauważyć, że Świat nie stanął w miejscu w czasach rewolucji parowej:)
MojaPV |
skansen to Ty masz w głowie. Świat nie stanął w miejscu a Tobie nikt nie broni korzystać z takich źródeł z jakich chcesz, no chyba że Cię na nie nie stać. Będziesz do smierci obrażał w komentarzach rekompensując swoją impotencję intelektualną.
Polak |
Impotencji intelektualnej ameb twojego pokroju nie da się odpowiednio dosadnie obrazić ponieważ twoje IQ nie pozwala ci na rozumne pojmowanie zbyt skomplikowanych inwektyw. Nie jestem niedojdą życiową i stać mnie na korzystanie z nowoczesnej technologii, co jak widać, w oczy kole nieudaczników życiowych lub beneficjentów +500 (na jedno wychodzi).

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...