Innowacje PGE w ciepłownictwie. M.in. Power-to-Heat

Innowacje PGE w ciepłownictwie. M.in. Power-to-Heat
Fot. PGE
REKLAMA

PGE Energia Ciepła poinformowała o nowatorskich rozwiązaniach, które chce wdrażać w ciepłownictwie, podczas Forum Ciepłowników Polskich, które odbyło się wczoraj w Międzyzdrojach.

PGE Energia Ciepła, spółka z grupy kapitałowej PGE, po przekazaniu do niej elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kielcach, Zgierzu, Rzeszowie i Lublinie, należących obecnie do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ma być liderem na rynku ciepła w Polsce z mocą cieplną 6,3 GWt, mocą elektryczną 4,1 GWe i sieciami ciepła o łącznej długości 540 km. 

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, podczas swojego wystąpienia w Międzyzdrojach zaprezentował kierunki rozwoju sektora oraz rozwiązania w ciepłownictwie, które ma wdrażać kierowana przez niego firma.

Spółka PGE Energia Ciepła jest gotowa na zmiany, ale potrzebujemy czasu, by się do nich w pełni dostosować. Równocześnie inwestujemy już w najnowsze rozwiązania, takie jak akumulatory ciepła, Power-to Heat (P2H), chłód z ciepła sieciowego, inteligentne sieci czy ciepło z OZE – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła posiada już akumulatory ciepła w swoich elektrociepłowniach w Toruniu i w Krakowie, których zadaniem jest optymalizacja profilu produkcji energii eklektycznej w kogeneracji oraz wykorzystanie mocy szczytowych w okresach przejściowych.

Spółka zrealizowała także dwa projekty badawcze związane z chłodem sieciowym, między innymi w Zielonej Górze. Innym rozwiązaniem w fazie implementacji ma być ciepło z technologii Power-to-Heat (P2H), wykorzystującej możliwość magazynowania nadwyżek energii elektrycznej w postaci ciepła, przy pomocy współpracujących ze sobą kotła elektrodowego (energia elektryczna) i akumulatora ciepła (energia cieplna).

W ramach działalności dystrybucyjnej PGE Energia Ciepła ma wprowadzać inteligentne zarządzanie sieciami, wykorzystujące pełną automatyką węzłów. To rozwiązanie ma pozwalać na pełne wykorzystanie jednostek kogeneracyjnych, współpracujących z akumulatorami, co ma przełożyć się na minimalizację strat poprzez krótko- i średnioterminowe przewidywania warunków pogodowych.

Kolejnym ważnym elementem zmian w dystrybucji, o którym informuje PGE Energia Cieplna, jest automatyczne rozliczanie klientów końcowych i informowanie ich o charakterze zużycia ciepła oraz wykorzystywanie termowizji.

Wojciech Dąbrowski wspomniał także w Międzyzdrojach o wyzwaniach stojących przed ciepłownictwem, szczególnie w zakresie taryf. Obecny mechanizm taryfowania jego zdaniem nie pozwala firmom ciepłowniczym elastycznie reagować na zachodzące na rynku zmiany.

Ministerstwo Energii zapowiedziało podczas Forum Ciepłowników Polskich, że prace nad ustawą wprowadzającą nowe mechanizmy wsparcia dla kogeneracji, której beneficjentem mają być spółki ciepłownicze, skończą się jeszcze w tym roku.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mis |
tak power to heat za 320 zł/MWh hahaha...

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...