Tauron: jedyny taki system inteligentnych liczników w Europie

Tauron: jedyny taki system inteligentnych liczników w Europie
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Tauron zbudował w stolicy Dolnego Śląska system inteligentnego opomiarowania AMI, w którym zostaną zastosowane liczniki od trzech producentów w standardzie OSGP (Otwarty Protokół Smart Grid), z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa komunikacji PLC. Jak zapenwia spółka, to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie.

Od 2015 roku na terenie Aglomeracji Wrocławskiej Tauron Dystrybucja realizuje projekt AMIplus Smart City Wrocław związany z instalacją inteligentnego opomiarowania.

AMIplus to system umożliwiający automatyczne przetwarzanie, transmisję i zarządzanie danymi pomiarowymi. Umożliwia on dwukierunkową komunikację między licznikami energii elektrycznej a Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, dając jednocześnie dostęp klientowi do bieżącej informacji na temat zużycia energii elektrycznej. Komunikacja odbywa się w technologii PLC (standard OSGP).

Dotychczas na terenie Aglomeracji Wrocławskiej spółka zainstalowała ok. 368 tys. liczników w ramach projektu AMIPlus Smart City Wrocław. To urządzenia od dwóch różnych producentów. Liczniki są w pełni interoperacyjne, co oznacza, że współdziałają i komunikują się ze sobą w sieci elektroenergetycznej.

Interoperacyjność to wyjątkowa cecha systemu, pozwala bowiem pracować w sieci i komunikować się wzajemnie urządzeniom różnych producentów. Jest to rzadka cecha, ale bardzo pożądana, ponieważ pozwala zwiększyć konkurencyjność postępowań przetargowych. Zapewnia także większe bezpieczeństwo inwestycji ze względu na to, że nie jesteśmy związani tylko z jednym dostawcą urządzeń – mówi Mariusz Jurczyk, dyrektor ds. inteligentnego opomiarowania w Tauron Dystrybucja Pomiary.

W tym roku firma zdecydowała się instalować licznik trzeciego producenta Mitsubishi Electric, który debiutuje na rynku krajowym i europejskim. To licznik trójfazowy, zgodny ze standardem OSGP w technologii PLC. Wcześniej licznik został zbadany pod kątem interoperacyjności i zgodności ze specyfikacją AMI.

Jak ocenia Tauron, sama procedura przygotowania licznika do zgodności ze standardem OSGP jest zbliżona do świata smartfonów i platform na których pracują telefony.

Nasze rozwiązanie to bardziej platforma iOS oraz zasady panujące w sklepie AppStore Apple. Żeby spełnić standard, trzeba przejść wymagające procedury testowe, takie same dla wszystkich chętnych. Dzięki temu otrzymujemy licznik, który jest zgodny z systemem i można od razu włączyć go do pracy, z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa – tłumaczy Mariusz Jurczyk.

Obecnie liczniki AMI nowego producenta są instalowane w sieci Tauron Dystrybucja, głównie dla nowo przyłączanych klientów. Spółka podkreśla, że Wrocław jest miastem, które dynamicznie się rozbudowuje, jest również jednym z najaktywniejszych regionów inwestycyjnych w kraju w obszarze zabudowy wielorodzinnej. To tworzy zapotrzebowanie na nowe liczniki AMI, głównie w układzie trójfazowym.

W ubiegłym roku Tauron Dystrybucja, jako pierwsza spółka energetyczna w Polsce, udostępnił nową funkcjonalność, która pozwala na zdalną aktywację bezprzewodowego interfejsu komunikacyjnego w inteligentnym liczniku energii elektrycznej. Dzięki temu klienci Taurona jako pierwsi mogą obserwować w czasie rzeczywistym zużycie energii poszczególnych urządzeń w domu lub biurze. Pozwala na to nowa usługa o nazwie HAN Tauron AMIPlus.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
cuuube |
Szkoda ,że nie chwalą się brakiem bilansowania w czasie rzeczywistym . Liczniki zużycia podpięte pod www można łatwo zamontować , też mi halo .......................................................................................................................https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3312676.html
Yaro |
Myślę że operatorzy (wyjątek ponoć PGE) przegrają procesy sądowe o bilansowanie międzyfazowe w czasie rzeczywistym. Robią to celowo i swiadomie,

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...