Świat czeka elektryfikacja bazująca na OZE. Ale celów klimatycznych możemy nie osiągnąć

Świat czeka elektryfikacja bazująca na OZE. Ale celów klimatycznych możemy nie osiągnąć
Remi Erikson, CEO DNV GL
REKLAMA

Taki główny wniosek płynie z analiz zawartych w najnowszej edycji raportu „Energy Transition Outlook 2018” wykonanego przez firmę konsultingową DNV GL. Jednak mimo optymistycznych prognoz rozwoju czystych technologii w energetyce, eksperci DNV GL przy obecnym tempie inwestycji wątpią w możliwość ograniczenia wzrostu globalnych temperatur do poziomów wskazanych w paryskiej umowie klimatycznej.

Udział elektroenergetyki w ogólnym zużyciu energii na świecie w kolejnych dekadach mocno wzrośnie. To dobra wiadomość w kontekście rozwoju energetyki odnawialnej i ograniczania emisji gazów cieplarnianych – ocenia firma konsultingowa DNV GL. Jej zdaniem tempo przechodzenia na czystą energię może być jednak zbyt niskie, aby osiągnąć cele Porozumienia klimatycznego, a pierwszy rok, w którym globalna gospodarka całkowicie uwolni się od emisji CO2, nie nastąpi przynajmniej do 2090 r.

Elektryfikacja transportu i poprawa jego efektywności skłoniły ekspertów DNV GL do oceny, że szczyt konsumpcji ropy – mimo prognozy wzrostu globalnego zapotrzebowania na energię aż do roku 2035 – ma się wydarzyć już roku 2023, a szczytowe zapotrzebowanie na energię w transporcie ma nastąpić trzy lata później.

Rozwój elektrycznej motoryzacji ma sprawić, że w roku 2033 połowę sprzedawanych na świecie lekkich pojazdów mają stanowić auta elektryczne. W roku 2042 połowa wszystkich pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym ma być napędzana wyłącznie energią elektryczną.

Również na rok 2033 eksperci DNV GL zapowiadają szczytową produkcję energii jądrowej, a rok później – energii z gazu naturalnego. Szczyt zapotrzebowania na węgiel mamy już za sobą. Według DNV GL wydarzył się w roku 2014.

Analiza prowadzi do wniosku, że w roku 2032 świat ma osiągnąć rekordową produkcje energii, a trzy lata później ma nastąpić szczytowe zapotrzebowanie. W kolejnych latach wraz z niewielkim, ale systematycznym spadkiem zużycia i produkcji energii, wyraźniej rosnąć ma natomiast produkcja energii odnawialnej.

W efekcie, około roku 2050 połowa energii zużywanej na świecie ma pochodzić ze źródeł niewykorzystujących paliw kopalnych – w porównaniu do ok. 1/5 obecnie.

Jednocześnie postępować ma elektryfikacja globalnej energetyki. Zdaniem DNV GL, udział energii elektrycznej w zużyciu energii w ogóle w połowie tego wieku ma ulec podwojeniu, osiągając poziom 45 proc. W tym czasie za 2/3 wytwarzania energii elektrycznej ma odpowiadać energetyka wiatrowa i fotowoltaika.

DNV GL zakłada, że począwszy od roku 2029 większą wartość zaczną osiągać inwestycje w sieci i odnawialne źródła energii niż inwestycje w sektorach związanych z paliwami kopalnymi.

Jednak zdaniem analityków firmy konsultingowej, takie tempo transformacji globalnej energetyki nie wystarczy, aby zrealizować cele paryskiej umowy klimatycznej, zakładające utrzymanie wzrostu globalnych temperatur poniżej poziomu 2 st. C w porównaniu z temperaturami sprzed ery przemysłowej.

Przyszłość, którą prognozujemy, nie jest przyszłością, której chciałaby ludzkość. Nawet mimo osiągnięcia szczytowego zapotrzebowania na energię i szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i elektrycznej motoryzacji, transformacja energetyczna nie będzie przebiegać wystarczająco szybko, aby wypełnić ambicje Porozumienia klimatycznego. Nawet jeśli od teraz cała wytwarzana energia pochodziłaby ze źródeł odnawialnych, nie osiągnęlibyśmy założonej redukcji emisji – komentuje Remi Erikson, CEO norweskiej firmy konsultingowej.

Dlatego potrzebujemy palety rozwiązań, w tym szybszego rozwoju czystych technologii, więcej wychwytywania CO2 i dalszej poprawy efektywności energetycznej. Biorąc to pod uwagę, nasza energetyczna przyszłość wchodzi w trudną do przewidzenia sferę decyzji i strategii politycznych – dodaje szef DNV GL.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
To interesujące - postanowień porozumienia paryskiego nie da się osiągnąć (o czym wspomina coraz więcej źródeł) a straszono nas, że jeśli się nie da to świat czeka katastrofa... teraz okazuje się, że nie "nic się nie stało" - takimi bajkami jesteśmy karmieni.
prosument |
palmy więc dalej węglem i śmieciami, a po nas choćby.... - co to ma za znaczenie jak sobie będą radzić nasze dzieci i wnuki -.... niech se radzą ???
MojaPV |
@prosument Nie, starajmy się być mniej inwazyjni dla środowiska (co ma miejsce) ale nie wierzmy w bajki opowiadane nam w biznesowych celach. Nasze wnuki czy dzieci nie muszą się czegokolwiek obawiać, chyba że ideologicznych fundamentalistów.
Normalny |
MojaPV ..., Lepiej nas truc i wydawac pieniadze podatnika na Gornikow, prezesow i nie rentowne elektrownie konwecjonalne - SUPER PLAN !!! CIEMNOGROD I TYLE !
Wykształciuch |
Staczamy się po równi pochyłej do nieuchronnej katastrofy. Ale beton w umysłach większości społeczeństwa nie pozwala dostrzec tego, co jest na horyzoncie. Ich wzrok sięga tylko do koniuszka własnego nosa. Ludzi lepiej zorientowanych i przyjmujących argumenty nazywają "ideologicznymi fundamentalistami", by schować głowę w piasek, nie chcąc ponieść kosztów ochrony środowiska, bo to musiało by także ich nieco kosztować. Na te wydatki byłoby ich stać, ale nie stać ich na zmianę sposobu myślenia.
MojaPV |
@normalny i wykształciuch O czym Wy piszecie? Co ma wspólnego CO2 z truciem? To właśnie ślepe łykanie tej taniej propagandy powoduje, że miesza się wszystko ze wszystkim! Gdybyśmy przeznaczali choćby połowę tych miliardow, ktore musimy płacić za CO2 na redukcję niskiej emisji to już byłoby coś! A tymczasem płacimy to na fanaberie ideologicznych fundamentalistów właśnie! I jeszcze jedna rzecz - wkładają Wam do głowy katastroficzne wizje i epatują alarmistycznym tonem a wytłumaczcie jak to jest, że średnia życia w Polsce nieustannie się wydłuża?
azaz |
@MojaPV - sporo osób z " połowy tych miliardów, które musimy płacić za CO2" dostało dotacje i zamontowało systemy PV a niektórzy jeszcze przy okazji " pomieszali wszystko ze wszystkim " likwidując kopciucha i montując pompy ciepła.
Polak |
@MojaPV: Kiedy wreszcie padniesz gdzieś pod płotem? Czas już najwyższy by leśne dziady twojego pokroju ustąpiły miejsca ludziom wykształconym i rozumiejącym, że Świat nie stanął w epoce węgla, jak to ma miejsce w PRLBiS, czyli PIS.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...