Tomaszów Mazowiecki poszuka energii z geotermii

Tomaszów Mazowiecki poszuka energii z geotermii
Fot. Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
REKLAMA

Tomaszów Mazowiecki szykuje się do przeprowadzenia prac, które mogą w przyszłości skutkować zaopatrzeniem mieszkańców w energię cieplną z geotermii. Miasto pozyskało na wykonanie próbnego odwiertu dotację w wysokości blisko 16,6 mln zł i liczy na pozyskanie kolejnego dofinansowania na budowę instalacji geotermalnej.

Gmina Tomaszów Mazowiecki rozstrzygnęła przetarg dotyczący sprawowania nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania prac i robót wraz z wykonaniem badań laboratoryjnych i opracowaniem właściwych dokumentacji w zakresie wykonania próbnego odwiertu geotermalnego.

Do miasta wpłynęła tylko jedna oferta na realizację tego zadania. Złożyło ją konsorcjum firm HPC Polgeol SA  i Pro-Invest Solutions Sp. z. o.o. Pod koniec ubiegłego tygodnia podpisano umowę, której wartość sięga 731,8 tys. zł.

Po wykonaniu próbnego, około dwukilometrowego odwiertu, konsorcjum HPC Polgeol SA i Pro-Invest Solutions ma opracować projekt hydrologiczny, który będzie podstawą do określenia możliwości geotermalnych, w szczególności wydajności źródła, temperatury, składu chemicznego i mineralizacji wody.

Jednocześnie Tomaszów Mazowiecki ogłosił przetarg na wykonanie próbnego odwiertu, a prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. Głębokość planowanego otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 oszacowano na około 2 km.

Uzyskane z geotermii ciepło może zostać docelowo wykorzystane w miejskiej sieci ciepłowniczej, do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej jaki i budynki mieszkalne.

Ponadto, jeśli wyniki badań wskażą zasadność eksploatacji wód geotermalnych, geotermia może stać się częścią lokalnego klastra energii, w którego budowaniu uczestniczy gmina Tomaszów Mazowiecki.

Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych w Tomaszowie Mazowieckim będzie kosztowało niemal 16,6 mln zł. W całości koszt tych prac mają pokryć środki przyznane przez NFOŚiGW, który sfinansuje w ten sposób już kolejny projekt związany z geotermią.

Dofinansowanie pochodzi z programu priorytetowego NFOŚiGW „Geologia i górnictwo”, część 1) „Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”.

Obecnie w Narodowym Funduszu trwa jeszcze nabór wniosków na przedsięwzięcia z zakresu poznania budowy geologicznej kraju oraz gospodarki zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, w którym do rozdysponowania jest łącznie 250 mln zł – w tym 200 mln zł przewidziano na dotacje, a 50 mln zł na pożyczki. Zakończenie tego naboru przewidziano na koniec listopada br.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...