Sierpień pod znakiem wzrostów cen i obrotów energią na TGE

Sierpień pod znakiem wzrostów cen i obrotów energią na TGE
Tobias Schaefer, flickr cc

Towarowa Giełda Energii odnotowała w ubiegłym miesiącu istotny wzrost obrotów energią elektryczną, któremu towarzyszył wzrost średnich cen w kontraktach spotowych i terminowych. Obroty energią na TGE w kolejnych miesiącach powinny mocno pójść do góry, gdy zmaterializują się zapowiedzi Ministerstwa Energii dotyczące wprowadzenia pełnego obliga giełdowego na handel energią.

Wolumen obrotu energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł w sierpniu 17 918 868 MWh i był o 179,9 proc. wyższy w ujęciu rok do roku. Miesiąc wcześniej, w lipcu br., giełdowy wolumen obrotu energią elektryczną wyniósł 14 792 450 MWh i był o 71,1 proc. wyższy niż w lipcu roku 2017 r.

W ubiegłym miesiącu na Rynku Terminowym Towarowym (RTT) nastąpił wzrost obrotów o 251,7 proc. r/r przy wolumenie 15 853 987 MWh. Z kolei na rynku spot wolumen wzrósł rok do roku o 9 proc. i wyniósł 2 064 881 MWh. Miesiąc wcześniej na RTT odnotowano wzrost obrotów aż o 90 proc. r/r przy wolumenie 12 769 997 MWh. Z kolei na rynku spot lipcowy wolumen wzrósł r/r o 5,3 proc. i wyniósł 2 022 453 MWh.

REKLAMA

Średnioważona cena BASE na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się w ubiegłym miesiącu na poziomie 265,73 zł/MWh, czyli o 30,97 zł/MWh wyższym niż w lipcu br. Odnotowana w tamtym miesiącu cena 234,76 zł/MWh była z kolei wyższa, ale tylko o 0,79 zł/MWh w stosunku do odnotowanej w czerwcu br.

Z kolei na Rynku Terminowym Towarowym średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2019 (BASE_Y-19) w sierpniu wyniosła 241,44 zł/MWh, co oznacza wyrost o 23,39 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań tego kontraktu w lipcu, kiedy średnioważona cena kontraktu BASE_Y-19 wyniosła 218,05 zł/MWh i była wyższa o 11,40 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań tego kontraktu w czerwcu.

W kolejnych miesiącach obroty energią na TGE mogą pójść mocno do góry, jeśli spełnią się zapowiedzi Ministerstwa Energii dotyczące szybkiego wdrożenia 100-procentowego obliga giełdowego na handel energią.

REKLAMA

Przed kilkoma tygodniami Ministerstwo Energii zapowiedziało zwiększenie obliga giełdowego na handel energią z obecnego poziomu 30 proc. do 100 proc. Konieczne będzie do tego przeprocedowanie stosownych zmian w ustawie Prawo energetyczne, co – jak zapewniło ME – będzie jego priorytetem.

Szef tego resortu Krzysztof Tchórzewski decydując o pełnym urynkowieniu obrotu energią elektryczną, wezwał jednocześnie państwowe koncerny energetyczne do możliwie szybkiego przeniesienia sprzedaży energii na giełdę, czyli – jak to określił minister – do prowadzenia sprzedaży na „najbardziej konkurencyjnych i transparentnych zasadach”.

Pełne obligo nie obejmie jednak wszystkich wytwórców. Na zwolnienie mogą liczyć m.in. producenci energii z OZE. Więcej na ten temat w artykule: Giełdowe obligo na handel energią. Kto będzie z niego zwolniony?

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.