Sierpień pod znakiem wzrostów cen i obrotów energią na TGE

Sierpień pod znakiem wzrostów cen i obrotów energią na TGE
Tobias Schaefer, flickr cc
REKLAMA

Towarowa Giełda Energii odnotowała w ubiegłym miesiącu istotny wzrost obrotów energią elektryczną, któremu towarzyszył wzrost średnich cen w kontraktach spotowych i terminowych. Obroty energią na TGE w kolejnych miesiącach powinny mocno pójść do góry, gdy zmaterializują się zapowiedzi Ministerstwa Energii dotyczące wprowadzenia pełnego obliga giełdowego na handel energią.

Wolumen obrotu energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł w sierpniu 17 918 868 MWh i był o 179,9 proc. wyższy w ujęciu rok do roku. Miesiąc wcześniej, w lipcu br., giełdowy wolumen obrotu energią elektryczną wyniósł 14 792 450 MWh i był o 71,1 proc. wyższy niż w lipcu roku 2017 r.

W ubiegłym miesiącu na Rynku Terminowym Towarowym (RTT) nastąpił wzrost obrotów o 251,7 proc. r/r przy wolumenie 15 853 987 MWh. Z kolei na rynku spot wolumen wzrósł rok do roku o 9 proc. i wyniósł 2 064 881 MWh. Miesiąc wcześniej na RTT odnotowano wzrost obrotów aż o 90 proc. r/r przy wolumenie 12 769 997 MWh. Z kolei na rynku spot lipcowy wolumen wzrósł r/r o 5,3 proc. i wyniósł 2 022 453 MWh.

Średnioważona cena BASE na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się w ubiegłym miesiącu na poziomie 265,73 zł/MWh, czyli o 30,97 zł/MWh wyższym niż w lipcu br. Odnotowana w tamtym miesiącu cena 234,76 zł/MWh była z kolei wyższa, ale tylko o 0,79 zł/MWh w stosunku do odnotowanej w czerwcu br.

Z kolei na Rynku Terminowym Towarowym średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2019 (BASE_Y-19) w sierpniu wyniosła 241,44 zł/MWh, co oznacza wyrost o 23,39 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań tego kontraktu w lipcu, kiedy średnioważona cena kontraktu BASE_Y-19 wyniosła 218,05 zł/MWh i była wyższa o 11,40 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań tego kontraktu w czerwcu.

W kolejnych miesiącach obroty energią na TGE mogą pójść mocno do góry, jeśli spełnią się zapowiedzi Ministerstwa Energii dotyczące szybkiego wdrożenia 100-procentowego obliga giełdowego na handel energią.

Przed kilkoma tygodniami Ministerstwo Energii zapowiedziało zwiększenie obliga giełdowego na handel energią z obecnego poziomu 30 proc. do 100 proc. Konieczne będzie do tego przeprocedowanie stosownych zmian w ustawie Prawo energetyczne, co – jak zapewniło ME – będzie jego priorytetem.

Szef tego resortu Krzysztof Tchórzewski decydując o pełnym urynkowieniu obrotu energią elektryczną, wezwał jednocześnie państwowe koncerny energetyczne do możliwie szybkiego przeniesienia sprzedaży energii na giełdę, czyli – jak to określił minister – do prowadzenia sprzedaży na „najbardziej konkurencyjnych i transparentnych zasadach”.

Pełne obligo nie obejmie jednak wszystkich wytwórców. Na zwolnienie mogą liczyć m.in. producenci energii z OZE. Więcej na ten temat w artykule: Giełdowe obligo na handel energią. Kto będzie z niego zwolniony?

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
święte krowy (Na zwolnienie mogą liczyć m.in. producenci energii z oze) zwolnione od obliga giełdowego?
Taka prawda |
Z obligacji zwolniony jest obrót energią z OZE a nie jak forumowy głupek (jak zwykle) sobie to imaginuje ,, producenci" . Np Energa nie jest zwolniona z obligacji, choć jest producentem energii z OZE
alladyn-solar-batt |
Skoro przez kilka dziesięcioleci wytwarzanie z węgla było zwolnione z obligacji rynkowego (ceny urzędowo regulowane) a potem w 85% było zwolnione z obligacji giełdowego (od dnia uruchomienia TGE) to producenci energii z OZE mogą oczekiwać podobnej ochrony przed rynkiem z jakiej korzystania korzyść odnosili wytwœrcy z węgla
PawianPV |
Nie ma bardziej świętych krów niz wieprze siedleckie
MojaPV |
@Taka prawda Nie wiem czy skumałes ale ja zacytowałem fragment tekstu - tym samym głupkiem nazwałes autora tekstu powyżej.
MojaPV |
@Alladyn Kolego wytwarzanie ze wszystkiego, nie tylko z węgla, było zwolnione z obliga w tym samym czasie - wskaż mi, że dotyczyło to tylko wybranej formy generacji. Zastanów się zanim coś napiszesz.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...