To będzie najgłębszy odwiert geotermalny w kraju

To będzie najgłębszy odwiert geotermalny w kraju
Fot. Geotermia Podhalańska
REKLAMA

Gmina Szaflary ogłosiła przetarg na przeprowadzenie badań poprzedzających wykonanie najgłębszego w kraju odwiertu geotermalnego, który ma być nie tylko źródłem ciepła dla mieszkańców gminy, ale produkowana ma być dzięki niemu również energia elektryczna. Odwiert zostanie dofinansowany ze środków przekazanych przez NFOŚiGW, a jego uruchomienie wpisze się w cele lokalnego klastra energii.

Przetarg ogłoszony przez podhalańską gminę dotyczy wykonania badań sejsmicznych i magnetotellurycznych pod odwiert mający sięgać 5,2 km z możliwością pogłębienia do 7 km. Na takiej głębokości temperatura wody ma przekraczać 120 st. C. 

Badania mają dać odpowiedź na pytanie, czy wydobywaną z wnętrza ziemi wodę należy z powrotem zatłaczać, ponieważ obecnie nikt nie kontroluje zatłaczania powrotnego wody geotermalnej. Schłodzoną wodę geotermalną zatłacza przedsiębiorstwo Geotermia Podhalańska, natomiast przedsiębiorcy, którzy eksploatują źródła geotermalne na potrzeby rekreacyjne, choćby basenów, wypuszczają schłodzoną wodę do rzek i potoków, bez zatłaczania jej z powrotem do ziemi. Badania mają dać odpowiedź, czy zatłaczanie jest konieczne, aby w przyszłości nie okazało się, że źródła się wyczerpały – Polska Agencja Prasowa cytuje wójta gminy Szaflary Rafała Szkaradzińskiego. 

Jak informują lokalne władze, wykonanie samego odwiertu ma się rozpocząć w przyszłym roku i powinno zająć 6-7 miesięcy.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, źródło geotermalne w gminie Szaflary ma wspomóc pracę trzech odwiertów już produkujących ciepło na potrzeby Zakopanego i sąsiednich wsi. Planowana jest także budowa sieci ciepłowniczej w gminie Szaflary połączonej systemem ciepłowniczym Nowego Targu.

Gmina Szaflary jest uczestnikiem uruchomionego w ubiegłym roku klastra energii „Serce Podhala”, który tworzy także spółka PEC Geotermia Podhalańska S.A. i który ma wchodzić w skład klastra „Zielone Podhale”.

Pieniądze na wykonanie odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary pochodzą z realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu "Geologia i górnictwo", część 1) "Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych".

Ostatnia, podpisana w lipcu br. umowa w ramach tego programu dotyczy dofinansowania na wykonanie odwiertu geotermalnego w miejscowości Turek, gdzie będzie on prowadzony do głębokości ok. 2,2 km. Zakłada się, że temperatura wody wyniesie ok. 70 st. C, a wydajność szacowana jest na poziomie ok. 200 m3/h.

W ramach tego programu NFOŚIGW podpisał już umowy na wykonanie odwiertów geotermalnych w gminach Tomaszów Mazowiecki (dofinansowanie w wysokości 13 mln zł), Sochaczew (10,43 mln zł), Turek (14 mln zł), Sieradz (10,59 mln zł), Koło (22,15 mln zł), Szaflary (44,93 mln zł) czy Lądek-Zdrój (18,78 mln zł).

Najgłębszy odwiert zostanie zrealizowany w gminie Szaflary, a najpłytszy w gminie Sochaczew (ok. 1,4 km).

Obecnie w Narodowym Funduszu trwa jeszcze nabór wniosków na przedsięwzięcia z zakresu poznania budowy geologicznej kraju oraz gospodarki zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, w którym do rozdysponowania jest łącznie 250 mln zł, z czego 200 mln zł to dotacje, a 50 mln zł pożyczki. Nabór będzie prowadzony do końca listopada br.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
Oczywiście, że trzeba z powrotem wtłaczać tę wodę. Po co w ogóle stawiać takie pytania.
marek |
Temp wody 120st C? Szaflary to zadziwiające miejsce.
Krzysiek |
marek | 2018-09-05 08:31:06 Temp wody 120st C? Szaflary to zadziwiające miejsce. Na 5 km będzie pod DUZYM cisnieniem. Po wydobyciu pewnie będzie napędzać turbinę. Kondensat po oddaniu ciepła do lokalnej sieci ciepłowniczej popłynie do rzeki lub będzie ponownie wtłoczony.
czytelnik |
czy tylko ja odnoszę wrażenie, że w ostatnim czasie temat geotermii w Polsce znacząco przycichł. Klauny obecnie posiadające władzę nad korytem, idąc do tego koryta, miały usta pełne frazesów o polskim potencjale geotermalnym, który trzeba rozwijać jako formę "naszego OZE" które zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne. Minęło trochę czasu od wyborów i bądź co bądź wspaniała dziedzina OZE, w której nasz kraj ma ogromny, niezagospodarowany potencjał leży i kwiczy. Domyślam się, że zamiast inwestować w to co realnie oznacza rozwój, ważniejsze jest "robienie dobrze" związkowej braci z kopalni i futrowanie państwowych molochów energetycznych, które węglem i niekompetencją ludzi z politycznej nadania stoją. Przykre to... :(
Marian |
Przecież termy bukowina mają wodę z trujacym chlorem musiały by przepuścic ją przez system osmozy ale i tak w 100% czysta nie wróci do ziemi chyba lepiej działa system filtracji który oczyszcza wodę przez tysiąclecia
Kuracjuszka |
Pisowski szał na geotermię zatacza coraz szersze kręgi. Oby nie było tsk jak z gazem łupkowym, który okazał się niewybuchem.....

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...