Gminy mają problem z podatekiem VAT przy dotacjach na OZE

Gminy mają problem z podatekiem VAT przy dotacjach na OZE
Fotolia

Wobec nowego stanowiska Ministerstwa Finansów w zakresie podatku VAT przy inwestycjach w odnawialne źródła energii finansowanych z unijnych dotacji mieszkańcy instalujący źródła odnawialne z dofinansowaniem UE w ramach gminnych projektów muszą liczyć się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów za podatek VAT.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, w ramach stosowanej wcześniej praktyki gminy realizujące unijne projekty wskazywały VAT przy finansowanych ze środków UE inwestycjach w odnawialne źródła energii jako wydatek kwalifikowany, czyli taki, którego nie mogą odliczyć, a unijne dotacje obejmowały więc także kwotę VAT.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu fiskus twierdził w interpretacjach, że dotacja na OZE nie podlega opodatkowaniu, a gmina powinna odprowadzić VAT jedynie od wpłat otrzymywanych przez mieszkańców. Na tej podstawie gminy określały kwalifikowalność VAT we wnioskach o dotacje UE oraz szacowały wysokość wkładu własnego – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”.

REKLAMA

Teraz gminy mają otrzymywać pisma nakazujące zwrot części dotacji, która odpowiadała zaliczonemu wcześniej do kosztów kwalifikowanych podatkowi VAT, ponieważ wobec zmiany przepisów taki podatek zaczął podlegać odliczeniu. – Problemów finansowych mogą uniknąć tylko te gminy, które zdążyły otrzymać chroniące je pozytywne interpretacje – czytamy w „RZ”.

Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, gminy mogą wystąpić o zwrot VAT, a takie rozwiązanie sugerują urzędy marszałkowskie, które nadzorują realizację unijnych regionalnych programów operacyjnych, jednak nadal nie wiadomo, jaka będzie w tej sprawie decyzja fiskusa.

REKLAMA

Nowa sytuacja sprawia, że w przypadku unijnych projektów, w których bezpośrednim beneficjentem są gminy, ale w których instalacje OZE są realizowane na domach mieszkańców, lokalne władze próbują na nich przerzucić koszt VAT.

– Powstaje pytanie, czy jeśli po zmianie przepisów gmina wystąpi do urzędu skarbowego, otrzyma zwrot całości VAT z faktur dokumentujących wydatki na inwestycje. Ministerstwo nie odpowiedziało w ogóle na to pytanie. Tymczasem dotychczas stanowisko fiskusa w podobnych sprawach było negatywne. Należy też zaznaczyć, że po obowiązkowej od 2017 r. centralizacji VAT nie ma w Polsce gminy, która mogłaby skorzystać z sugerowanego przez MF zwolnienia podmiotowego do 200 tys. zł – komentuje cytowana przez „RZ” Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.