Moc mikroinstalacji w Polsce przekroczyła 200 MW

Moc mikroinstalacji w Polsce przekroczyła 200 MW
Fot. Soltech Energy
REKLAMA

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. moc wszystkich pracujących w kraju mikroinstalacji OZEw zdecydowanej większości mikroinstalacji fotowoltaicznychwzrosła do poziomu porównywalnego do mocy bloku konwencjonalnej elektrowni, np. elektrowni węglowej Kozienice.

Początek rozwoju polskiego rynku mikroinstalacji wytwarzających energię elektryczną można datować na połowę 2013 r., kiedy wprowadzono do Prawa energetycznego ułatwienia w zakresie przyłączania takich urządzeń do sieci elektroenergetycznej i przyznano im dedykowany system rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci.

Gospodarstwa domowe instalujące własną mikroinstalację zwolniono wówczas m.in. z konieczności uzyskania koncesji czy pozwolenia na budowę, a także uproszczono proces przyłączeniowy.

W ciągu pięciu lat rozwoju polskiego rynku prosumentów te preferencje utrzymano, zmieniając jednak dwa lata temu zasady rozliczania nadwyżek energii wprowadzanej do sieci.

Prosumenci zyskali możliwość otrzymania tzw. opustów za energię wprowadzaną do sieci, które pomniejszają ich kolejne rachunki za energię z uwzględnieniem ilości wprowadzonej energii oraz odpowiedniego współczynnika. „Stary” system, czyli wynagrodzenie odpowiadające średniej cenie energii na rynku hurtowym utrzymywany jest póki co dla posiadających mikroinstalacje przedsiębiorców, którzy nie podlegają pod ustawową definicję prosumenta.

Natomiast ostatnia nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie w połowie ubiegłego miesiąca, zwiększyła dopuszczalną moc mikroinstalacji z obowiązującego wcześniej poziomu 40 kW do 50 kW.

W ostatnich latach rynek prosumencki w Polsce rozwija się coraz szybciej, niemal w całości bazując na technologii fotowoltaicznej. Oprócz spadku jej kosztów, inwestycje napędzają zwłaszcza unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych, pokrywające większość kosztów związanych z inwestycją we własną produkcję prądu.

Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, na koniec pierwszego kwartału 2018 r. łączna moc działających w kraju mikroinstalacji, zrealizowanych w trybie na zgłoszenie, wzrosła do 202,3 MW, na co złożyło się 31 657 systemów. W ciągu pierwszego kwartału br. ich liczba zwiększyła się o 2977.   

Najwięcej mikroinstalacji na koniec pierwszego kwartału 2018 r. wśród największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) posiadała spółka Tauron Dystrybucja, do sieci której przyłączono 10 297 mikroinstalacji o łącznej mocy 63,5 MW.

Niewiele mniej mikroinstalacji posiadała PGE Dystrybucja – 10 279 o łącznej mocy 61,9 MW.

Natomiast do sieci Energi Operator przyłączonych było 5 786 mikroinstalacji o łącznej mocy 41,2 MW, a w sieci Enei Operator pracowało 4 676 mikroinstalacji o mocy 32,2 MW.

Do sieci działającego na terenie Warszawy i okolic operatora innogy Stoen Operator przyłączonych było 619 mikroinstalacji o mocy 3,5 MW.

Jak wynika z danych zebranych przez portal Gramwzielone.pl od poszczególnych OSD, najwięcej mikroinstalacji w pierwszym kwartale br. przyłączyły do swoich sieci spółki Tauron Dystrybucja – 1157 o łącznej mocy 7,547 MW, a także PGE Dystrybucja – 944 o mocy 6,06 MW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kalina |
Niemcy zrobili w samym PV 364MW tylko w CZERWCU tego roku, czyli w MIESIĄC! Obudź się polsko....
Graża |
@kalina Artykuł dotyczy mikroinstalacji, mylisz chyba pojęcia ;)
Taka żyć |
Sześć razy tyle na śląsku zużywamy w kopalniach na wentylację wyrobisk
Agat |
Jakby państwo i urzędasy się nie wtrącali to lekko byłoby 1000 MW... a bez kozery powiem, że może 1500 MW. I zrobiliby to sami ludzie w większości dla siebie...

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...