Energia wyłącznie z OZE na greckiej wyspie coraz bliżej

Energia wyłącznie z OZE na greckiej wyspie coraz bliżej
Fot. Tilos

Ponad rok temu grecki regulator rynku energetycznego zgodził się, aby w ramach projektu realizowanego na jednej z greckich wysp uruchomić na niej mikrosieć bazującą wyłącznie na energii ze źródeł odnawialnych. Teraz ta wizja jest coraz bliżej urzeczywistnienia, a testy wykonane w szczycie zapotrzebowania pokazały, że zbudowany system działa bez zarzutów.

W ramach projektu wspófinansowanego ze środków unijnych zaprojektowano system, który będzie się składać z turbiny wiatrowej o mocy 800 kW, instalacji fotowoltaicznej o mocy 160 kW, a także dwóch kontenerów, w których zostaną umieszczone magazyny energii bazujące na technologii NaNiCl2, każdy o pojemności i mocy 1,44 MWh/400 kW. Odbiorcom dostarczono inteligentne liczniki, które mają pomóc w dopasowaniu popytu na energię z jej podażą.

Grecka wyspa posiada około pół tysiąca stałych mieszkańców, ale w czasie letniego sezonu przebywa na niej nawet ok. 3 tys. osób.

REKLAMA

Zgodę na uruchomienie mikrosieci bazującej na źródłach odnawialnych na wyspie Tilos wydał w ubiegłym roku krajowy regulator RAE. Zgodnie z przyznaną licencją, hybrydowy system ma dostarczać energię o mocy 400 kW przynajmniej przez 5 godzin w ciągu dnia.

Teraz agencja informacyjna AP podaje, że mikrosieć na Tilos już została zbudowana i że trwają jej ostatnie testy, aby stała się w pełni operacyjna jeszcze w tym roku. Co najważniejsze system działał bez zarzutów w czasie letniego szczytu zapotrzebowania, gdy na wyspie przebywało najwięcej osób.

Inwestycja jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020. Jak wynika z informacji dostępnych na stronach Komisji Europejskiej, całkowity koszt projektu to 13,99 mln euro, przy czym dofinansowanie z UE sięga 11 mln euro. Ponadto finansowanie projektu w wysokości ok. miliona euro zapewni grecki deweloper Eunice Energy Group.  

REKLAMA

Koordynatorem projektu jest uniwersytet techniczny w Pireusie, a za zaprojektowanie i zarządzanie mikrosiecią będzie odpowiadać Younicos. Natomiast za zarządzanie i optymalizację strony popytowej ma odpowiadać również wywodzący się z Niemiec Eurosol. 

To nie pierwszy projekt zakładający budowę mikrosieci opartej na OZE i magazynach energii na europejskiej wyspie. Komisja Europejska liczy zresztą, że rozwiązania wypracowane na Tilos uda się z sukcesem przenieść w inne miejsca, które nie posiadają dostępu do energii z centralnych sieci.

Rozwiązania z zakresu energii odnawialnej, magazynowania energii czy zarządzania popytem testują na swoich wyspach Brytyjczycy, a dużo większy system bazujący na generacji z wiatraków i fotowoltaiki w połączeniu z opcją magazynowania energii jest uruchamiany na portugalskiej wyspie Graciosa, którą zamieszkuje ok. 5 tys. osób.

Na położonej na Azorach wyspie wdrożenie mikrosieci złożonej z elektrowni wiatrowych o mocy 4,5 MW, elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz magazynów energii o mocy 4 MW i pojemności 3,2 MWh miało pozwolić na zredukowanie generacji energii z diesla o 65 proc

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.