Sprzedawca rezerwowy zabezpieczy odbiorców energii

Sprzedawca rezerwowy zabezpieczy odbiorców energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Do przygotowanego przez Ministerstwo Energii najnowszego projektu nowelizacji Prawa energetycznego włączono zapisy dotyczące tzw. sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży realizowanej przez tzw. sprzedawcę rezerwowego w przypadku zaprzestania sprzedaży paliw gazowych lub energii elektrycznej przez dotychczasowego dostawcę.

Zgodnie z propozycjami sformułowanymi przez Ministerstwo Energii w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego, sprzedaż rezerwowa obejmie zarówno energię elektryczną jak i paliwa gazowe poprzez wprowadzenie ustawowego umocowania operatora systemu dystrybucyjnego i operatora systemu przesyłowego gazowego do działania w imieniu i na rzecz odbiorcy końcowego.

Przewidziana w projekcie Prawa energetycznego formuła sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży realizowanej przez sprzedawcę rezerwowego w przypadku zaprzestania sprzedaży paliw gazowych lub energii elektrycznej przez dotychczasowego sprzedawcę, zobowiązuje operatora sieci do zawarcia w imieniu odbiorcy końcowego umowy sprzedaży rezerwowej.

Ponadto przewidziano dodatkowy mechanizm zabezpieczający na wypadek, gdyby sprzedawca rezerwowy nie podjął sprzedaży. lub odbiorca nie posiadał z nim umowy. W takiej sytuacji sprzedaż ma realizować tzw. sprzedawca z urzędu.

Mimo że obecnie istnieje już instytucja sprzedawcy z urzędu, nie jest jasne, w jakim trybie zawierana jest umowa z tym sprzedawcą w sytuacji, gdy dochodzi do zaprzestania sprzedaży paliw gazowych lub energii elektrycznej przez dotychczasowego sprzedawcę, a odbiorca końcowy w gospodarstwie domowym nie jest tego świadomy lub nie podejmuje odpowiednich działań w celu zapewnienia ciągłości zasilania – ocenia ME.

Związane ze sprzedażą rezerwową mechanizmy zabezpieczające dostawy energii i paliw gazowych wynikają z obowiązku nałożonego dyrektywami 2009/72/WE i 2009/73/WE.

Jak informuje Ministerstwo Energii, w większości państw członkowskich UE wskazany został podmiot, na którym spoczywa obowiązek dostarczenia energii elektrycznej lub paliw gazowych do odbiorcy w przypadku zaprzestania realizowania dostaw przez dotychczasowego sprzedawcę (tzw. supplier of last resort).

ME dodaje, że zgodnie z ubiegłorocznymi zaleceniami unijnego regulatora ACER (Agency for the Cooperation of Energy Regulators), wprowadzane w państwach Unii Europejskiej rozwiązania, związane z zapewnieniem odbiorcy końcowemu dostaw w przypadku zaprzestana sprzedaży przez dotychczasowego sprzedawcę, nie mogą prowadzić do zachęcania odbiorcy do pozostania nieaktywnymi na rynku i nie mogą być wykorzystywane do utrzymania cen regulowanych.

Proponowane zapisy w zakresie sprzedaży rezerwowej są częścią pakietu regulacji zawartych w najnowszym projekcie nowelizacji Prawa energetycznego, który w tym tygodniu Ministerstwo Energii skierowało zaledwie na kilka dni do konsultacji społecznych.

W projekcie nowelizacji Prawa energetycznego przewidziano, że przepisy dotyczące sprzedaży rezerwowej wejdą w życie pół roku po opublikowaniu tej nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
azza |
Po co aż kilka dni na tzw."konsultacje" ? Następnym razem niech potrwają kilka godzin albo nawet minut i będzie można ogłosić, że się odbyły ! W sumie szkoda czasu ponieważ rządcy i tak wiedzą lepiej !
krzysztof kujawski |
Dlaczego moja firma / odbiorca energii elektrycznej/ w momencie zaprzestania dostaw / bez uprzedniego powiadomienia mnie o tym fakcie/ przez Energię dla firm z którą posiadałem umowę - została automatycznie przejęta przez Energa Obrót S.A. i objęta tzw.umową rezerwową z ceną za 1 kwh 3 krotnie wyąszą od dotychczasowej????????? Dlaczego JA / uczciwy i żetelny klient / płacę TAKĄ KARĘ !!!!!! Kto wymyślił taki przepis - przecież on jest bardzo niesprawiedliwy!

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...