Niemcy muszą przyspieszyć inwestycje w sieć. Berlin ma plan

Niemcy muszą przyspieszyć inwestycje w sieć. Berlin ma plan
Peter Altmaier. Fot. EnergieAgentur.NRW, flickr cc
REKLAMA

Nowe technologie, lepsza komunikacja i sprawniejsze procedury planowania mają przyspieszyć rozwój sieci w Niemczech. Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier przedstawił założenia planu, który jest kluczowy dla niemieckiej transformacji energetycznej. Jeśli chodzi o sieć, Niemcy mają zaległości. To powoduje koszty dla odbiorców stwierdził Altmaier.

Niemiecki rząd przedstawił założenia planu, który ma skutkować inwestycjami w modernizację sieci elektroenergetycznej, czego wymaga stale rosnący potencjał odnawialnych źródeł energii w Niemczech. Jednym z kluczowych założeń jest m.in. wdrożenie lepszych procedur współpracy operatorów i lokalnych władz w zakresie inwestycji sieciowych.

Nowe regulacje mają zmniejszyć biurokrację w takich inwestycjach, umożliwiając rozpoczynanie budowy sieci jeszcze przed sfinalizowaniem przez lokalne władze zmian w planach zagospodarowania przestrzennego.

Nowe regulacje mają zostać wprowadzone jesienią do niemieckiej ustawy dedykowanej rozwojowi sieci elektroenergetycznej (NABEG).

Obecnie OZE mają już niemal 40-procentowy udział w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej, a Berlin chce, aby w roku 2030 było to przynajmniej 65 proc. Tymczasem linie przesyłowe nie są w stanie rozprowadzić po kraju całej energii produkowanej przez farmy wiatrowe zlokalizowane w większości w północnej części Niemiec. Tymczasem największy popyt na prąd niemiecka gospodarka ma na południu.

Koszty wynikając z konieczności stabilizowania pracy sieci, wynikające ze zbyt małych możliwości niemieckich sieci, zostały oszacowane tylko w 2017 roku na 1,4 mld euro i były związane m.in. z koniecznością administracyjnego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych. 

Niewydolność niemieckich sieci, które nie są w stanie przetransportować dużych ilości energii z wiatraków czy fotowoltaiki, powoduje też problemy w relacjach z operatorami systemów energetycznych sąsiednich krajów, którzy muszą przyjmować nadwyżki niemieckiego prądu.

Pomóc w tym rozwiązaniu mają ciągnące się z północy na południe Niemiec linie przesyłowe wykonane w technologii HVDC. Ich uruchomienie nastąpi jednak dopiero za kilka lat. Wcześniej w uelastycznieniu niemieckiego systemu elektroenergetycznego i przyspieszeniu rozbudowy sieci ma pomóc plan, którego założenia przedstawił Peter Altmaier.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kajko |
Numer dnia, Niemcy postawili na biogazownie i dobrze mają pareset my parenaście i teraz mają zakaz robienia nowych bo ? kukurydzy mają pełno ale 2 składnika nic, czyli gówna - deficyt Myslą żeby robić z ziemniaka energie ,,,posłuchano Radio NDR,,,

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...