Niemcy muszą przyspieszyć inwestycje w sieć. Berlin ma plan

Niemcy muszą przyspieszyć inwestycje w sieć. Berlin ma plan
Peter Altmaier. Fot. EnergieAgentur.NRW, flickr cc

Nowe technologie, lepsza komunikacja i sprawniejsze procedury planowania mają przyspieszyć rozwój sieci w Niemczech. Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier przedstawił założenia planu, który jest kluczowy dla niemieckiej transformacji energetycznej. Jeśli chodzi o sieć, Niemcy mają zaległości. To powoduje koszty dla odbiorców stwierdził Altmaier.

Niemiecki rząd przedstawił założenia planu, który ma skutkować inwestycjami w modernizację sieci elektroenergetycznej, czego wymaga stale rosnący potencjał odnawialnych źródeł energii w Niemczech. Jednym z kluczowych założeń jest m.in. wdrożenie lepszych procedur współpracy operatorów i lokalnych władz w zakresie inwestycji sieciowych.

Nowe regulacje mają zmniejszyć biurokrację w takich inwestycjach, umożliwiając rozpoczynanie budowy sieci jeszcze przed sfinalizowaniem przez lokalne władze zmian w planach zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

Nowe regulacje mają zostać wprowadzone jesienią do niemieckiej ustawy dedykowanej rozwojowi sieci elektroenergetycznej (NABEG).

Obecnie OZE mają już niemal 40-procentowy udział w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej, a Berlin chce, aby w roku 2030 było to przynajmniej 65 proc. Tymczasem linie przesyłowe nie są w stanie rozprowadzić po kraju całej energii produkowanej przez farmy wiatrowe zlokalizowane w większości w północnej części Niemiec. Tymczasem największy popyt na prąd niemiecka gospodarka ma na południu.

REKLAMA

Koszty wynikając z konieczności stabilizowania pracy sieci, wynikające ze zbyt małych możliwości niemieckich sieci, zostały oszacowane tylko w 2017 roku na 1,4 mld euro i były związane m.in. z koniecznością administracyjnego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych. 

Niewydolność niemieckich sieci, które nie są w stanie przetransportować dużych ilości energii z wiatraków czy fotowoltaiki, powoduje też problemy w relacjach z operatorami systemów energetycznych sąsiednich krajów, którzy muszą przyjmować nadwyżki niemieckiego prądu.

Pomóc w tym rozwiązaniu mają ciągnące się z północy na południe Niemiec linie przesyłowe wykonane w technologii HVDC. Ich uruchomienie nastąpi jednak dopiero za kilka lat. Wcześniej w uelastycznieniu niemieckiego systemu elektroenergetycznego i przyspieszeniu rozbudowy sieci ma pomóc plan, którego założenia przedstawił Peter Altmaier.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o