Niemcy muszą przyspieszyć inwestycje w sieć. Berlin ma plan

Niemcy muszą przyspieszyć inwestycje w sieć. Berlin ma plan
Peter Altmaier. Fot. EnergieAgentur.NRW, flickr cc
REKLAMA

Nowe technologie, lepsza komunikacja i sprawniejsze procedury planowania mają przyspieszyć rozwój sieci w Niemczech. Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier przedstawił założenia planu, który jest kluczowy dla niemieckiej transformacji energetycznej. Jeśli chodzi o sieć, Niemcy mają zaległości. To powoduje koszty dla odbiorców stwierdził Altmaier.

Niemiecki rząd przedstawił założenia planu, który ma skutkować inwestycjami w modernizację sieci elektroenergetycznej, czego wymaga stale rosnący potencjał odnawialnych źródeł energii w Niemczech. Jednym z kluczowych założeń jest m.in. wdrożenie lepszych procedur współpracy operatorów i lokalnych władz w zakresie inwestycji sieciowych.

Nowe regulacje mają zmniejszyć biurokrację w takich inwestycjach, umożliwiając rozpoczynanie budowy sieci jeszcze przed sfinalizowaniem przez lokalne władze zmian w planach zagospodarowania przestrzennego.

Nowe regulacje mają zostać wprowadzone jesienią do niemieckiej ustawy dedykowanej rozwojowi sieci elektroenergetycznej (NABEG).

Obecnie OZE mają już niemal 40-procentowy udział w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej, a Berlin chce, aby w roku 2030 było to przynajmniej 65 proc. Tymczasem linie przesyłowe nie są w stanie rozprowadzić po kraju całej energii produkowanej przez farmy wiatrowe zlokalizowane w większości w północnej części Niemiec. Tymczasem największy popyt na prąd niemiecka gospodarka ma na południu.

Koszty wynikając z konieczności stabilizowania pracy sieci, wynikające ze zbyt małych możliwości niemieckich sieci, zostały oszacowane tylko w 2017 roku na 1,4 mld euro i były związane m.in. z koniecznością administracyjnego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych. 

Niewydolność niemieckich sieci, które nie są w stanie przetransportować dużych ilości energii z wiatraków czy fotowoltaiki, powoduje też problemy w relacjach z operatorami systemów energetycznych sąsiednich krajów, którzy muszą przyjmować nadwyżki niemieckiego prądu.

Pomóc w tym rozwiązaniu mają ciągnące się z północy na południe Niemiec linie przesyłowe wykonane w technologii HVDC. Ich uruchomienie nastąpi jednak dopiero za kilka lat. Wcześniej w uelastycznieniu niemieckiego systemu elektroenergetycznego i przyspieszeniu rozbudowy sieci ma pomóc plan, którego założenia przedstawił Peter Altmaier.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kajko |
Numer dnia, Niemcy postawili na biogazownie i dobrze mają pareset my parenaście i teraz mają zakaz robienia nowych bo ? kukurydzy mają pełno ale 2 składnika nic, czyli gówna - deficyt Myslą żeby robić z ziemniaka energie ,,,posłuchano Radio NDR,,,

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...