Ile kosztuje teraz energia z wiatru i fotowoltaiki? Policzyli to Duńczycy

Ile kosztuje teraz energia z wiatru i fotowoltaiki? Policzyli to Duńczycy
Ed Suominen, flickr cc
REKLAMA

Duńska rządowa agencja energetyczna Energistyrelsen policzyła koszty produkcji energii wiatrowej, które można osiągnąć w przypadku realizowanych obecnie projektów. Jej wyliczenia potwierdzają, że technologia, której kolebką jest Dania, jest obecnie najtańszym sposobem produkcji energii elektrycznej. Energistyrelsen zaznacza, że z kosztami generacji do lądowych wiatraków zbliża się fotowoltaika nawet z uwzględnieniem duńskich warunków nasłonecznienia.  

Eksperci Energistyrelsen wskazują, analizując koszty obecnie uruchamianych farm wiatrowych – lądowych oraz morskich, że są one niższe niż wskazywały wykonane przez nich wcześniejsze prognozy.

Ta różnica ma być widoczna szczególnie w morskiej energetyce wiatrowej, gdzie na niższy LCOE (Levelized Cost of Electricity), czyli uśredniony koszt produkcji energii elektrycznej w całym okresie funkcjonowania danej elektrowni, składa się zarówno spadek kosztów inwestycyjnych (CAPEX), operacyjnych (OPEX), jak i postęp technologiczny umożliwiający zwiększenie uzysków energii.

Te czynniki mają wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji energii z wiatru na morzu dla inwestycji oddawanych do użytku w roku 2020 do średniego poziomu 46 EUR/MWh z wyłączeniem kosztów przyłączenia, które – w zależności od kraju, u wybrzeży którego stawiane są morskie wiatraki – są przenoszone na inwestora, albo pokrywane są przez operatorów systemu przesyłowego, a finalnie przez odbiorców końcowych.

Energistyrelsen zaznacza, że taki poziom kosztu produkcji energii z offshore uwzględnia szacowane obecnie koszty CAPEX, które spadły o 40 proc. w stosunku do wcześniejszych analiz, a w przypadku kosztów OPEX miały one zmaleć o 20 proc.

Ponadto przyjęto, że postęp w rozwoju technologii morskich wiatraków skłonił ekspertów Duńskiej Agencji Energetycznej do zwiększenia o 10 proc. szacowanego współczynnika wykorzystania mocy (capacity factor) do ponad 50 proc. dla projektów offshore realizowanych u wybrzeży Danii.

Obecnie największa duńska farma wiatrowa na morzu, która została uruchomiona w roku 2013 i której moc sięga 400 MW, składa się z wiatraków Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW. Tymczasem nominalna moc obecnie dostępnych morskich wiatraków przekracza już 9 MW.

Wiatraki na lądzie najtańsze, ale PV coraz bliżej

Eksperci Energistyrelsen potwierdzają wnioski ostatnich analiz kosztów produkcji energii dla różnych technologii, wykonanych m.in. przez Międzynarodową Agencję Energetyczną czy Bloomberg New Energy Finance, zgodnie z którymi wiatraki na lądzie są obecnie najtańszą technologią wytwarzania energii elektrycznej.

Duńscy eksperci przyjęli, że obecnie średni koszt produkcji energii (LCOE) dla farm wiatrowych na lądzie wynosi ok. 30 EUR/MWh i jest o ok. 25 proc. niższy od wcześniejszych szacunków – co ma wynikać głównie z niższego o 20 proc. kosztu CAPEX, ale także z wyższych uzysków energii.

Energistyrelsen zaznacza przy tym, że możliwości budowy nowych, lądowych farm wiatrowych w gęsto zaludnionej Danii wyczerpują się, jednak okazję do realizacji nowoczesnych, wydajniejszych wiatraków daje repowering, czyli zastępowanie starych maszyn nowymi.

Ten wniosek znajduje pokrycie w założeniach nowej strategii energetycznej duńskiego rządu, który chce zmniejszyć do końca przyszłej dekady ilość znajdujących się na lądzie turbin z ok. 4,3 tys. do 1,85 tys.

Obecnie oferowane elektrownie wiatrowe – np. przez duńską firmę Vestas, czyli największego na świecie producenta lądowych wiatraków – posiadają już moc ponad 4 MW, czyli kilkukrotnie większą niż wiatraki stawiane w Danii jeszcze 15-20 lat temu.

Analitycy Duńskiej Agencji Energetycznej wskazują także na malejący koszt energii z fotowoltaiki, który zbliża się do kosztu produkcji energii z lądowych farm wiatrowych.

Energistyrelsen szacuje, że obecnie LCOE dla dużych projektów fotowoltaicznych realizowanych w Danii wynosi ok. 40 EUR/MWh, a oszacowany przez duńskich ekspertów spadek kosztów tej technologii (40 proc.) przewyższa spadek kosztów odnotowany w przypadku lądowej energetyki wiatrowej.

Jeśli uwzględnić warunki nasłonecznienia południowej części Europy, LCOE byłby jeszcze niższy w porównaniu do wskazanego kosztu dla Danii, dla której analitycy Duńskiej Agencji Energetycznej przyjęli średni capacity factor na poziomie 12 proc.

Energistyrelsen podkreśla w kontekście szybszego spadku kosztów wytwarzania energii z fotowoltaiki, że nie jest ona bez szans w perspektywie neutralnych technologicznie aukcji, których wdrożenie planuje Kopenhaga i w których PV będzie musiało konkurować o wsparcie możliwe najniższą zaoferowaną przez inwestorów ceną energii z ceną zgłoszoną przez deweloperów wiatrowych.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Genwar |
Na pewno Duńczycy coś pomieszali. Najtaniej i najlepiej wychodzi produkcja z węgla, zwłaszcza w Polsce. Na pewno Tusk w tych obliczeniach maczał palce, żeby oczernić Polskę na forum międzynarodowym.
Wójt |
Napewno kosztuje taniej niż nas podatników 500+, 300+, Mieszkanie+, Patologia+ i inne plusy :)
Wójt |
Zapomniałem o GÓRNIK+ z naszych podatków.
zyrandol |
Wszyscy na świecie to głupcy, którzy będą biedakami inwestując w OZE. Nasz wspaniały rząd zrobi z nas bogaczy zostając przy węglu i marząc o atomie.
Do Wojt |
Niedobrze mi sie robi jak czytam te wasze prostackie wypowiedzi na temat 500+. Te 500+ wzbudza popyt, a tym samym w tej skali ponad 20 mld zl rocznie mial zasadniczy wplyw na rozbujanie gospodarki. Wszystkich na swiecie jest na OZE stac, bo byly to kraje dobrze zarzadzane, a nie ch..d..pa i kupa kamieni. OZE bedzie w PL rozwijany przy nizszych kosztach.
klops |
Tym piewcą patologi+ chciałbym zwrócić uwagę, że ich piękna Dania jest bardziej socjalistyczna niż Polska za komunizmu. QE w Polszy w postaci 500+ jest sensowniejsze niż miliardy+ dla banków na zachodzie. Poza tym wszystko inne powinno zniknąć w szczególności górnik+
Raf |
Wungiel+ Najefektywniej
MyślToNieBoli |
@Do Wojt, powinieneś dostać nobla z ekonomii, odkryłeś perpetuum mobile, rozdajmy nie po 500, ale po 3000, nie po 5000 zł na łebka, wtedy wzbudzimy popyt, ożywimy gospodarkę i wszyscy będziemy bogaci.
W.Franik |
Wyliczone koszty energii nie uwzględniają kosztów ubocznych, tzn. kosztów powstających w czasie czynności wiatraków (śr. 3 mce w roku), wtedy to muszą być wyłączane konwencjonalne elektrownie i tymże trzeba zwrócić pieniądze za wymuszoną bezczynność.
pizza bez salami |
@W.Franik Ale dlaczego winić OZE o to, że ta stara konwencjonalna technologia jest tak g****ana, że trzeba ją wyłączać?
KKK |
Najpierw Tusk uważał, że węgiel najlepszy, a teraz Kaczyński uważa, że węgiel najlepszy - jednak mają coś wspólnego... Różnica taka, że obecnie sytuacja jest bardziej hardkorowa bo dwie kadencje PO i PSL zostały zmarnowane, jeśli chodzi o zmianę systemu elektroenergetycznego w Polsce... Dobrze, że przynajmniej jakieś nagrania z tego zostały ;)
Piotr |
Dobra propaganda. A teraz napiszcie, ile kosztuje wyworzenie 1MW w Polsce. Na twitterze wszystkie cwaniaczki z "polskiego" PSEW wiły się jak węże, żeby nie odpowiedzieć jaki w Polsce jest koszt wytworzenia "zielonej" energii...to około 450 zł. (Węgiel ok 150 zł) Więc te przykłady z Danii w naszych warunkach wiatrowych są zwykłą, prymitywną propagandą. Kto ma w tym interes? Oczywiście firmy produkujące wiatraki, Siemens (turbiny). A potem wszyscy zrzucamy się na ich biznesiki...
TKI |
Piotrze - na najbliższych aukcjach URE w listopadzie 1 MW z wiatru na ladzie będzie w cenie 250-300zł(moje szacunki). Z czego kilkanaście procent to spodziewany zysk inwestora. Więc cena 30 Euro x 2 (bo Polska ma znacznie gorsze warunki) = 60Euro. 60x4,3=258zł/MW + zysk inwestora. Moim zdaniem bardzo dobrze policzone. Dla technologii węglowej policz 300zł/MWh + koszty środowiskowe i choroby. Wyjdzie conajmniej 500zł/MWh

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...