Do UE trafi więcej taniej, czystej energii z Norwegii

Do UE trafi więcej taniej, czystej energii z Norwegii
Budowa NordLink. Fot. Tennet
REKLAMA

Niemcy i Norwegię połączy podwodny interkonektor, który znacznie zwiększy zdolności przesyłu energii miedzy tymi krajami. W ten sposób do Europy będzie mogło popłynąć więcej norweskiej, taniej energii, która niemal w całości jest wytwarzana z elektrowni wodnych. To nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej, ale także może przełożyć się na spadek cen prądu.

Europejski Bank Inwestycyjny po raz kolejny wsparł projekt interkonektora między Niemcami i Norwegią. Projekt o nazwie NordLink realizują: operator systemu przesyłowego TenneT oraz federalny bank KfW – po stronie niemieckiej, a także norweski Statnett. Obie firmy mają w tym projekcie po 50 proc. udziałów.

TenneT i KfW powołały w celu realizacji tego projektu spółkę DC Nordseekabel. Mają w niej równe udziały.

Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował się na zakup hybrydowych obligacji o wartości 100 mln euro, które zostały wyemitowane przez TenneT Holding B.V. w celu sfinansowania wkładu tej firmy w projekt NordLink. Wcześniej EBI przyznał na tą inwestycję kredyty.

NordLink wpisuje się w strategię Komisji Europejskiej, której celem jest zwiększenie transgranicznych połączeń i budowanie w ten sposób bezpieczeństwa energetycznego oraz bardziej konkurencyjnego rynku energii.

Potrzebujemy inwestycji w nowoczesną infrastrukturę energetyczną z odpowiednimi interkonektorami, w szczególności, aby integrować z siecią źródła odnawialne. To kluczowy element naszego bezpieczeństwa energetycznego, a także element działań związanych z klimatem. Połączenie produkcji energii odnawialnej – fotowoltaicznej i wiatrowej po stronie niemieckiej oraz wodnej po stronie norweskiej – potwierdza nasze zobowiązanie, aby dostarczyć czystą energię milionom ludzi – komentuje unijny komisarz ds. unii energetycznej Maros Sefcovic.

Projekt NordLink zakłada budowę połączenia energetycznego o mocy 1400 MW, które zostanie wykonane w technologii HVDC, a jego długość wyniesie 624 km – w tym 516 km to zakładana długość połączenia morskiego. Do tego dojdzie lądowa sieć licząca po kilkadziesiąt kilometrów po stronie norweskiej (Vollesfjord-Tonstad) oraz po stronie niemieckiej (Busum-Wilster).

Uruchomienie przesyłu energii w ramach NordLink zaplanowano na rok 2020.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mariusz |
A ja się pytam : dlaczego Norwegia > Niemcy, a nie Norwegia > Dania ? Było by do położenia kilkaset km kabla morskiego mniej.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...