Do UE trafi więcej taniej, czystej energii z Norwegii

Do UE trafi więcej taniej, czystej energii z Norwegii
Budowa NordLink. Fot. Tennet
REKLAMA

Niemcy i Norwegię połączy podwodny interkonektor, który znacznie zwiększy zdolności przesyłu energii miedzy tymi krajami. W ten sposób do Europy będzie mogło popłynąć więcej norweskiej, taniej energii, która niemal w całości jest wytwarzana z elektrowni wodnych. To nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej, ale także może przełożyć się na spadek cen prądu.

Europejski Bank Inwestycyjny po raz kolejny wsparł projekt interkonektora między Niemcami i Norwegią. Projekt o nazwie NordLink realizują: operator systemu przesyłowego TenneT oraz federalny bank KfW – po stronie niemieckiej, a także norweski Statnett. Obie firmy mają w tym projekcie po 50 proc. udziałów.

TenneT i KfW powołały w celu realizacji tego projektu spółkę DC Nordseekabel. Mają w niej równe udziały.

Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował się na zakup hybrydowych obligacji o wartości 100 mln euro, które zostały wyemitowane przez TenneT Holding B.V. w celu sfinansowania wkładu tej firmy w projekt NordLink. Wcześniej EBI przyznał na tą inwestycję kredyty.

NordLink wpisuje się w strategię Komisji Europejskiej, której celem jest zwiększenie transgranicznych połączeń i budowanie w ten sposób bezpieczeństwa energetycznego oraz bardziej konkurencyjnego rynku energii.

Potrzebujemy inwestycji w nowoczesną infrastrukturę energetyczną z odpowiednimi interkonektorami, w szczególności, aby integrować z siecią źródła odnawialne. To kluczowy element naszego bezpieczeństwa energetycznego, a także element działań związanych z klimatem. Połączenie produkcji energii odnawialnej – fotowoltaicznej i wiatrowej po stronie niemieckiej oraz wodnej po stronie norweskiej – potwierdza nasze zobowiązanie, aby dostarczyć czystą energię milionom ludzi – komentuje unijny komisarz ds. unii energetycznej Maros Sefcovic.

Projekt NordLink zakłada budowę połączenia energetycznego o mocy 1400 MW, które zostanie wykonane w technologii HVDC, a jego długość wyniesie 624 km – w tym 516 km to zakładana długość połączenia morskiego. Do tego dojdzie lądowa sieć licząca po kilkadziesiąt kilometrów po stronie norweskiej (Vollesfjord-Tonstad) oraz po stronie niemieckiej (Busum-Wilster).

Uruchomienie przesyłu energii w ramach NordLink zaplanowano na rok 2020.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mariusz |
A ja się pytam : dlaczego Norwegia > Niemcy, a nie Norwegia > Dania ? Było by do położenia kilkaset km kabla morskiego mniej.

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...