Miejsce na wiatr i fotowoltaikę w nowym klastrze Energi

Miejsce na wiatr i fotowoltaikę w nowym klastrze Energi
Energa press
REKLAMA

Spółka Energa Obrót we współpracy m.in. z inkubatorem przedsiębiorczości w Turku oraz gminą Przykona stworzy klaster energii. To druga taka inicjatywa z udziałem koncernu energetycznego z siedzibą w Gdańsku.

Grupa Energa ma współpracować przy tworzeniu Turkowskiego Klastra Energii. W jego budowę zaangażują się jej spółki – m.in. Energa Obrót, która jest lokalnym dostawcą energii.

Celem Turkowskiego Klastra Energii „Czysta energia” ma być zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym miksie energetycznym na terenie powiatu tureckiego oraz zadbanie o środowisko przyrodnicze poprzez ograniczenie niskiej emisji. 

W nowej inicjatywie klastrowej udział biorą aż 22 podmioty. Nasi partnerzy w tym przedsięwzięciu to jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy, którzy występują tu w roli zarówno odbiorców, jak i wytwórców energii elektrycznej. (...) Dostrzegamy w tej działalności możliwość rozwoju, wspierania lokalnych inicjatyw, jak również realizację polityki Ministerstwa Energi, jakim jest rozwój energetyki rozproszonej w Polsce – komentuje Jarosław Wittstock, wiceprezes Energi Obrotu.

Inna spółka grupy energetycznej Energa – Energa Invest – od kilku lat jest obecna na terenie gminy Przykona, będąc właścicielem terenu przeznaczonego na farmę wiatrową o mocy 30 MW.

 Dzięki przychylności władz gminy w szybkim tempie został zmieniony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który – poza energetyką wiatrową – umożliwia teraz również realizację nawet 200 MW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Takie podejście lokalnego samorządu dobrze wróży zawiązanej inicjatywie klastrowej – komentuje Michał Wawryn, wiceprezes Energi Invest.

To drugi projekt klastra energii, w który angażuje się Energa. Wcześniej włączyła się w inicjatywę realizowaną we współpracy z położoną w województwie wielkopolskim gminą Żerków.

W przypadku Żerkowskiego Klastra Energii koncern energetyczny informował w komunikacie o podjęciu „działań i inwestycji wdrażających najnowsze rozwiązania technologiczne w energetyce i poprawie efektywności energetycznej” czy o „promowaniu i popularyzowaniu wśród mieszkańców regionu nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, dzięki którym w sposób optymalny zużywane są media energetyczne”.

 W szczególności wprowadzane będą innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystaniem lokalnych zasobów. Ważną rolę odgrywać będzie aspekt edukacyjny, oparty o szeroką wiedzę pracowników Energi Obrotu na temat zrównoważonego zarządzania zużyciem energii elektrycznej oraz energetyki prosumenckiej – informowała Energa Obrót w kontekście współpracy klastrowej z gminą Żerków.

Tworząc klastry energii, Energa dołącza do grona innych państwowych koncernów energetycznych – PGE i Taurona – które już zaangażowały się w tworzenie takich podmiotów.

Należąca do grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest uczestnikiem i koordynatorem Solińskiego Klastra Energii, a razem z PGE Górnictwo i Energetyka uczestniczy także w Południowo-Zachodnim Klastrze Energii, który skupia firmy i gminy z powiatu zgorzeleckiego.

Z kolei Tauron ma uczestniczyć w sześciu klastrach energii. Więcej o tych projektach w artykule: Tauron aktywny w obszarze klastrów energii.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...