Największy ubezpieczyciel odwraca się od węgla

Największy ubezpieczyciel odwraca się od węgla
Fot. Enea
REKLAMA

Niemiecka grupa ubezpieczeniowa Munich Re dołącza do grona instytucji finansowych, które ograniczają, albo całkowicie rezygnują z zaangażowania w biznes związany z węglem. Odpada kolejna firma, która dotąd wspierała projekty polskich koncernów energetycznych, a która teraz mogłaby wesprzeć planowaną elektrownię węglową Ostrołęka C, która jak zapowiedziało Ministerstwo Energii ma być taką ostatnią inwestycją w kraju.

Największy na świecie ubezpieczyciel zapowiedział, że zaprzestanie inwestowania w obligacje i akcje firm, których przychody bazują przynajmniej w 30-procentach na działalności związanej z węglem.

Dodatkowo niemiecka firma zapowiedziała, że nie będzie ubezpieczać inwestycji w elektrownie węglowe w „krajach przemysłowych”.

Munich RE ubezpieczał dotąd inwestycje w polskie elektrownie węglowe – w tym w nowe bloki w Kozienicach, Turowie i Opolu, a także posiadał akcje naszych koncernów energetycznych, w których miksach wytwórczych dominuje energetyka węglowa.

Wcześniej podobne decyzje o ograniczeniu lub wycofaniu się z ubezpieczania czy finansowania energetyki węglowej deklarowały inne czołowe firmy ubezpieczeniowe – Axa, Generali czy Swiss Re – drugi największy na świecie ubezpieczyciel zapowiedział w ubiegłym miesiącu, że nie będzie ubezpieczał firm z przynajmniej 30-procentowym udziałem biznesu bazującego na węglu.

Ostatnio do tego grona dołączył Allianz – również zaangażowany w inwestycje w polskiej energetyce, który m.in. poręczał rozbudowę elektrowni węglowej w Opolu i Kozienicach.

Allianz poinformował, że wstrzymuje ubezpieczanie pojedynczych elektrowni węglowych i kopalni węgla, a jednocześnie ma podwoić zaangażowanie swoich funduszy w inwestycje związane z energetyką odnawialną, w którą do końca 2017 r. zainwestował 2,5 mld euro, podczas gdy łączna wartość inwestycji jego funduszy sięga 660 mld euro.

Niemiecki ubezpieczyciel na razie nie zamierza jednak wycofać swojego zaangażowania w ubezpieczanie firm, w których węgiel jest jednym z obszarów działalności. Allianz ma wycofać się całkowicie z finansowego zaangażowania w podmioty działające w obszarze węgla dopiero w roku 2040.

Allianz nie zmienił ponadto swojej polityki inwestycyjnej w wartych około 1,4 bln dolarów funduszach, którymi zarządza dla zewnętrznych podmiotów, w tym w polskich funduszach emerytalnych, które angażują się finansowo m.in. w nasze koncerny energetyczne.

Obecnie Allianz i Munich Re ubezpieczają wspólnie aktywa w energetyce węglowej i górnictwie, które należą do ZE PAK. Z kolei Munich Re oraz Generali razem wspierają inwestycję w kopalnię węgla Turów.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...