Największy ubezpieczyciel odwraca się od węgla

Największy ubezpieczyciel odwraca się od węgla
Fot. Enea
REKLAMA

Niemiecka grupa ubezpieczeniowa Munich Re dołącza do grona instytucji finansowych, które ograniczają, albo całkowicie rezygnują z zaangażowania w biznes związany z węglem. Odpada kolejna firma, która dotąd wspierała projekty polskich koncernów energetycznych, a która teraz mogłaby wesprzeć planowaną elektrownię węglową Ostrołęka C, która jak zapowiedziało Ministerstwo Energii ma być taką ostatnią inwestycją w kraju.

Największy na świecie ubezpieczyciel zapowiedział, że zaprzestanie inwestowania w obligacje i akcje firm, których przychody bazują przynajmniej w 30-procentach na działalności związanej z węglem.

Dodatkowo niemiecka firma zapowiedziała, że nie będzie ubezpieczać inwestycji w elektrownie węglowe w „krajach przemysłowych”.

Munich RE ubezpieczał dotąd inwestycje w polskie elektrownie węglowe – w tym w nowe bloki w Kozienicach, Turowie i Opolu, a także posiadał akcje naszych koncernów energetycznych, w których miksach wytwórczych dominuje energetyka węglowa.

Wcześniej podobne decyzje o ograniczeniu lub wycofaniu się z ubezpieczania czy finansowania energetyki węglowej deklarowały inne czołowe firmy ubezpieczeniowe – Axa, Generali czy Swiss Re – drugi największy na świecie ubezpieczyciel zapowiedział w ubiegłym miesiącu, że nie będzie ubezpieczał firm z przynajmniej 30-procentowym udziałem biznesu bazującego na węglu.

Ostatnio do tego grona dołączył Allianz – również zaangażowany w inwestycje w polskiej energetyce, który m.in. poręczał rozbudowę elektrowni węglowej w Opolu i Kozienicach.

Allianz poinformował, że wstrzymuje ubezpieczanie pojedynczych elektrowni węglowych i kopalni węgla, a jednocześnie ma podwoić zaangażowanie swoich funduszy w inwestycje związane z energetyką odnawialną, w którą do końca 2017 r. zainwestował 2,5 mld euro, podczas gdy łączna wartość inwestycji jego funduszy sięga 660 mld euro.

Niemiecki ubezpieczyciel na razie nie zamierza jednak wycofać swojego zaangażowania w ubezpieczanie firm, w których węgiel jest jednym z obszarów działalności. Allianz ma wycofać się całkowicie z finansowego zaangażowania w podmioty działające w obszarze węgla dopiero w roku 2040.

Allianz nie zmienił ponadto swojej polityki inwestycyjnej w wartych około 1,4 bln dolarów funduszach, którymi zarządza dla zewnętrznych podmiotów, w tym w polskich funduszach emerytalnych, które angażują się finansowo m.in. w nasze koncerny energetyczne.

Obecnie Allianz i Munich Re ubezpieczają wspólnie aktywa w energetyce węglowej i górnictwie, które należą do ZE PAK. Z kolei Munich Re oraz Generali razem wspierają inwestycję w kopalnię węgla Turów.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...