Tak odbiorcy energii w Kalifornii zapobiegli blackoutowi

Tak odbiorcy energii w Kalifornii zapobiegli blackoutowi
Los Angeles. Fot. mLu.fotos, flickr cc
REKLAMA

Problemy systemu elektroenergetycznego wynikające ze wzrostu zapotrzebowania na energię oraz ryzyka niewystarczających mocy na skutek upałów to nie tylko problem Europy. W Kalifornii, która ostatnio zetknęła się z taką sytuacją, w uniknięciu blackoutu wyraźnie i dobrowolnie – pomogli odbiorcy energii.

Jak do tego doszło? Spodziewając się trudnej sytuacji w systemie elektroenergetycznym California Independent System Operator (CAISO), operator ok. 80 proc. systemu elektroenergetycznego walczącej z upałami Kalifornii, w dniu 23 lipca ogłosił tzw. Flex Alert.

Tym terminem określane jest inicjowane przez CAISO wezwanie odbiorców energii do dobrowolnego ograniczania konsumpcji energii w sytuacji, w której występuje ryzyko jej niedoboru. Flex Alert może być ogłaszany czasowo i ograniczany do zagrożonych obszarów sieci elektroenergetycznej.

CAISO ogłasza Flex Alert, wysyłając go do odbiorców za pomocą aplikacji ISO Today, a także korzystając ze swojej strony internetowej oraz Twittera i Facebooka. 

Jak się teraz okazuje, po ogłoszeniu takiego alertu przez CAISO w dniu 23 lipca, wyraźnie odpowiedzieli na niego kalifornijscy odbiorcy energii, którzy zgodnie z wytycznymi operatora zredukowali wykorzystanie energii elektrycznej w krytycznych godzinach popołudniowych, miedzy 17 i 21, kiedy w Kalifornii tradycyjnie przypada dobowy szczyt zapotrzebowania na energię.

We wcześniejszych godzinach popołudniowych bardzo pomaga kalifornijskiemu systemowi fotowoltaika. W dniu 24 lipca elektrownie PV w tym stanie około godziny 13 osiągnęły moc 10,25 GW. Później ok. godziny 17, gdy tradycyjnie następuje wzrost popytu na energię na skutek zwiększenia konsumpcji w domach, moc dostarczana przez fotowoltaikę spadła do 7,4 GW, a o godz. 19.30 wynosiła już tylko ok. 1,5 GW.  

Flex Alert został utrzymany w dniach 24 i 25 lipca, jak tłumaczył CAISO, na skutek „wysokich temperatur w zachodniej części USA, ograniczonego importu energii, niskich zapasów gazu i ryzyka wybuchy pożarów”.

Na dzień 25 lipca CAISO prognozował szczytowe zapotrzebowanie na moc rzędu 49,665 GW, podczas, gdy w tym czasie dostępne miało być 49,633 GW.

W uniknięciu problemów z dostawami energii pomogli, jak się okazuje, zdyscyplinowani kalifornijscy odbiorcy energii, którzy na wezwanie operatora dobrowolnie ograniczyli swoje zużycie.

Jak szacuje CAISO, w dniu 24 lipca ogłoszenie Flex Alert przełożyło się na redukcję zapotrzebowania na moc przez gospodarstwa domowe o 450 MW, a następnego dnia o 540 MW.

Przyjmując, że 1 MW odpowiada zapotrzebowaniu na moc generowanemu przez tysiąc kalifornijskich domów, uzyskana w ramach Flex Alert redukcja popytu była efektem działań podjętych przez około pół miliona kalifornijskich gospodarstw domowych.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...