Nowy rekord zapotrzebowania na moc. PSE wprowadza środki zaradcze

Nowy rekord zapotrzebowania na moc. PSE wprowadza środki zaradcze
Fot. Red Junasun, flickr cc

Wczoraj po godzinie 13 padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc w szczycie letnim. Operator krajowego systemu przesyłowego PSE wydał komunikat w sprawie wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, co umożliwiło mu podjęcie działań interwencyjnych.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podkreślają, że bardzo wysoka temperatura powietrza stanowi wyzwanie dla pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Ryzyko generują upały oznaczające zmniejszenie obciążalności linii energetycznych oraz ograniczenia pracy elektrowni z  powodu wzrostu temperatury wody wykorzystywanej do ich chłodzenia.

Wczoraj o godz. 13:15 odnotowane zostało najwyższe w historii KSE zapotrzebowanie na moc w szczycie letnim – wyniosło 23 521 MW. Poprzedni rekord padł 22 czerwca br. i wyniósł 23,429 GW (rekord dla sezonu zimowego wynosi 26,448 MW i został ustanowiony 28 lutego br. w godzinach wieczornych).

REKLAMA

Informując o kolejnym, letnim rekordzie zapotrzebowania na moc, PSE podało, że „dysponuje obecnie wystarczającą nadwyżką mocy dla zapewnienia pokrycia krajowego zapotrzebowania na moc elektryczną, niemniej, wysokie temperatury powodują – występujące lokalnie i przejściowo – trudności sieciowe i bilansowe”.

PSE zapewnił, że nie są natomiast przewidywane ograniczenia w dostawach i poborze energii elektrycznej. Jednocześnie uruchomiono „adekwatne do potrzeb” środki zaradcze, m.in. w ramach usługi IRZ (interwencyjnej rezerwy zimnej),

Przedwczoraj w ramach IRZ przywołane zostały do pracy dwa bloki o łącznej mocy 400 MW, a wczoraj ogłoszono czasowy stan zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, mający charakter lokalny i przejściowy, wynikający z trudnych warunków pracy sieci.

Wczorajszy stan zagrożenia ogłoszony na godziny 15-22 objął część województwa wielkopolskiego (podregiony poznański i koniński) i część województwa łódzkiego (podregion łódzki i skierniewicki).

REKLAMA

Operator krajowego systemu elektroenergetycznego zapewnia, że stwierdzone zagrożenie nie oznacza konieczności ograniczenia poboru energii elektrycznej przez odbiorców, ma charakter miejscowy oraz tymczasowy „i jest mitygowane przy wykorzystaniu przewidzianych w Prawie energetycznym nadzwyczajnych środków po stronie wytwarzania energii elektrycznej”.

W celu skorzystania z takich środków PSE musi ogłosić stan zagrożenia. Dzięki temu możliwe było utrzymanie pracy bloków elektrowni z przekroczeniem parametrów zrzutu i poboru wody do lokalnego zbiornika wodnego, co miało pozwolić na przywrócenie warunków bezpiecznej pracy KSE.

PSE informuje, że w uruchamianie dostępnych środków zaradczych w kolejnych dniach będzie zależeć od warunków pogodowych oraz ich wpływu na temperaturę wody niezbędnej do chłodzenia elektrowni oraz na możliwości przesyłowe linii energetycznych.

Środki zaradcze, które ma do dyspozycji PSE, to wspomniana interwencyjna rezerwa zimna (IRZ) bazująca na wykorzystaniu potencjału wytwórczego jednostek wytwórczych, które planowane były do trwałego wycofania z eksploatacji przed 2016 r. w  związku z brakiem możliwości wypełnienia zaostrzonych norm emisji. W ramach IRZ dostępne jest 830 MW mocy.

To także okresowa praca jednostek wytwórczych z przeciążeniem, czyli z mocą większą niż osiągalna; polecenie pracy jednostek wytwórczych z przekroczeniem parametrów poboru i zrzutu wody do rzek lub zbiorników wodnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii; wykorzystanie dostępnych rezerw mocy w jednostkach wytwórczych niebędących Jednostkami Wytwórczymi Centralnie Dysponowanymi (nJWCD), a ponadto praca interwencyjna elektrowni szczytowo–pompowych, które w krótkim czasie pozwalają na bilansowanie zapotrzebowania na moc. Ta ostatnia usługa obejmuje źródła wytwórcze o sumarycznej mocy ponad 1600 MW.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.