Schemat instalacji konieczny we wniosku do aukcji i systemu FIT/FIP
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zaczęła obowiązywać kilka dni temu, aktualizuje zasady udziału w aukcjach, a także wprowadza nowe mechanizmy wsparcia produkcji energii odnawialnej, z których będą mogli skorzystać producenci energii w mniejszych instalacjach biogazowych i elektrowniach wodnych.
Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE wprowadza zmiany w zakresie procedury udziału w aukcjach, których organizację Urząd Regulacji Energii przewiduje na jesień.
Teraz Urząd Regulacji Energetyki tłumaczy, że wytwórcy energii z OZE zainteresowani przystąpieniem do systemu aukcyjnego musi złożyć – oprócz wniosku o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do akcji, o której mowa w art. 75 ust. 3 ustawy OZE lub deklaracji o przystąpieniu do aukcji, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy OZE – także oryginał lub poświadczoną kopię schematu instalacji odnawialnego źródła energii.
Wymóg złożenia takiego schematu dotyczy też wytwórców chcących przystąpić do nowych, wprowadzanych ostatnią nowelizacją ustawy o OZE systemów FIT/FIP (feed-in-tariff lub feed-in premium).
W tym przypadku konieczne jest także złożenie w URE deklaracji o zamiarze sprzedaży niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie zakupu ustalonej zgodnie z art. 70e ustawy o OZE. Ten wymóg określa art. 70b ust. 1 ustawy.
Co powinien zawierać schemat instalacji?
Jak zaznacza URE, w świetle brzmienia znowelizowanych przepisów ustawy OZE schemat instalacji odnawialnego źródła energii ma służyć zweryfikowaniu warunku dysponowania przez daną instalację wyodrębnionym zespołem urządzeń służących do wyprowadzania mocy do sieci elektroenergetycznej dystrybucyjnej lub przesyłowej wyłącznie z tej instalacji.
Wobec powyższego, przedstawiany przez wytwórców schemat instalacji odnawialnego źródła energii powinien być czytelny, odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy oraz uwzględniać: 1. usytuowanie wszystkich urządzeń wchodzących w skład tej instalacji, służących do wytwarzania energii elektrycznej, 2. usytuowanie urządzeń służących do wyprowadzenia mocy wyłącznie z tej instalacji, 3. oznaczenie lokalizacji urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, a także 4. oznaczenie miejsca przyłączenia tej instalacji do sieci elektroenergetycznej.
Powyższe elementy powinny zostać naniesione na mapę poglądową uwzględniającą numery ewidencyjne działek i obrębów.
URE zaznacza, że przepisy ustawy OZE nie określają wymogów formalnych wobec podmiotów i osób sporządzających schemat, niemniej należy przyjąć, iż schemat winien zostać podpisany przez wytwórcę, względnie przez reprezentującego go w sprawie pełnomocnika oraz zawierać oznaczenie odpowiednio – oryginał/poświadczona kopia.
Przykładowy schemat instalacji OZE Urząd wskazał w informacji nr 52/2018, która jest dostępna pod tym linkiem.
Dla kogo FIT lub FIP?
Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła systemy wsparcia FIT/FIP dla instalacji OZE o mocy do 500 kW, w postaci stałej ceny, z której będą mogli skorzystać producenci energii z elektrowni wodnych, biogazu rolniczego, odpadowego czy otrzymywanego z oczyszczalni ścieków.
Wprowadzono dla wyżej wymienionych instalacji o mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW mechanizm określony w ustawie jako feed-in-tariff (FIT), a dla instalacji o mocy nie mniejszej niż 500 kW i mniejszej niż 1 MW – system określany jako feed-in-premium (FIP).
Stała cena zakupu energii ma wynosić 90 proc. ceny referencyjnej dla danego typu instalacji i powinna być waloryzowana corocznie średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem z poprzedniego roku kalendarzowego.
Taryfy FIT lub FIP mają obowiązywać przez 15 lat, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2035 r.
Mechanizmy FIT i FIP mają obejmować analogiczne warunki kumulacji pomocy publicznej jak w systemie aukcyjnym.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.