Niemcy i Węgry pozwane przez KE za regulacje ws. dystrybucji

Niemcy i Węgry pozwane przez KE za regulacje ws. dystrybucji
Fot. Robert, flickr cc

Komisja Europejska kieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Niemcom i Węgrom za niewdrożenie regulacji promujących konkurencję i mających skutkować niższymi cenami energii dla konsumentów.

Komisja Europejska ma zastrzeżenia dotyczące niezależności niemieckiego regulatora rynku energetycznego, co ma uniemożliwiać pełną implementację unijnej dyrektywy dotyczącej rynku energii elektrycznej 2009/72/EC oraz dyrektywy gazowej 2009/73/EC.

Bruksela ocenia, że niemieckiemu regulatorowi nie zapewniono pełnej swobody w ustalaniu taryf dystrybucyjnych i innych zasad funkcjonowania obszaru dystrybucji i usług bilansowania – ponieważ wiele regulacji dotyczących tego obszaru zostało określonych w przepisach przyjętych przez rząd federalny.

REKLAMA

Ponadto KE stwierdziła niepełne wdrożenie przez Niemcy wymagań dotyczących modelu tzw. unbundlingu.

Wcześniej Komisja wysłała w tej sprawie do niemieckich władz formalne ostrzeżenie, co nastąpiło już w lutym 2015 roku, a następnie w kwietniu 2016 r. wysłano do Berlina kolejną opinię. Mimo podjęcia tych działań, środki zaradcze nie zostały w opinii Brukseli podjęte i w efekcie teraz sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Bruksela zaskarżyła do TSUE też Węgry. W tym przypadku Komisja miała dojść do wniosku, że stosowane w tym kraju zasady taryfowania w elektroenergetyce i gazie prowadzą do nieuwzględniania w taryfach pewnych rodzajów kosztów, co ma naruszać prawo do odzyskiwania poniesionych kosztów zapewnione w unijnych dyrektywach.

REKLAMA

Ponadto KE stwierdziła w przypadku Węgier naruszenie prawa operatorów energetycznych do pełnego wglądu w decyzje krajowego regulatora odnośnie taryf dystrybucyjnych.

Bruksela przypomina, że przyjęte w ramach tzw. trzeciego pakietu energetycznego dyrektywy dotyczące energii elektrycznej i gazowa zapewniają regulację obszaru dystrybucji, aby wykluczyć „działania naruszające konkurencję”, za co odpowiadać mają krajowi, niezależne krajowe organy regulacyjne.

Regulacje zawarte w tzw. trzecim pakiecie energetycznym wprowadzają zasadę unbundlingu, czyli oddzielenia biznesu związanego z dystrybucją od produkcji i sprzedaży energii.

Stosowanie tej zasady ma zapewnić niezależność regulatorów rynku energii od krajowych rządów czy przedsiębiorstw, aby samodzielnie kształtować politykę taryfową.

Ponadto unijne prawodawstwo w tym zakresie podkreśla potrzebę uwzględnienia w taryfach wszelkich kosztów, które ponoszone są przez operatorów sieci.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.