Jest umowa na projekt Ostrołęka C. Brakuje tylko pieniędzy

Jest umowa na projekt Ostrołęka C. Brakuje tylko pieniędzy
Fot. Enea
REKLAMA

Umowa na budowę nowego bloku w Ostrołęce nie rozwiązuje podstawowego problemu wciąż nie ma finansowania inwestycji wartej 6 mld zł. Za to jest determinacja, żeby zacząć budowę przed wyborami samorządowymi niezależnie od wyniku aukcji na rynku mocy.

Uroczystość podpisania umowy między General Electric i spółką Elektrownia Ostrołęka (należącej po połowie do Enei i Energi) odbyła się przy akompaniamencie burzy i w strugach deszczu. Starożytni Rzymianie widzieliby w tym zły omen, ale lokalny poseł PiS Arkadiusz Czartoryski stwierdził, że dla chrześcijan deszcz jest znakiem obecności Ducha Św. Jego pomoc rzeczywiście może się przydać, bo wbrew deklaracjom polityków sytuacja wokół elektrowni jest wciąż mało klarowna.

Szczegóły podpisanego 12 lipca kontraktu są oczywiście nieznane. Wiadomo, że konsorcjum GE ma zbudować nowy blok o mocy ok. 1000 MW za ponad 6 mld zł brutto. Nie wiadomo za to, czy umowa zawiera jakiekolwiek postanowienia na wypadek niemożności sfinansowania budowy, bądź kompletnej nieopłacalności przedsięwzięcia, jeśli Ostrołęka C nie wygra aukcji na rynku mocy.

Przy okazji uroczystości przypomniano zestaw argumentów, które jakoby przemawiają za budową elektrowni Ostrołęka C, a które wielokrotnie już analizowaliśmy. Przytoczmy tutaj dwa najważniejsze gwoli przypomnienia.

Nowy blok w Ostrołęce jest niezbędny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Brak jest jakichkolwiek dokumentów, które potwierdzałyby tę tezę. Wręcz przeciwnie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne w 2014 roku informując Najwyższą Izbę Kontroli, stwierdzały, że postanowione wówczas zaniechanie planowanej budowy w niczym bezpieczeństwu nie zagraża. Zaś w piśmie z 2016 r. PSE informowały, że stare bloki elektrowni Ostrołęka przestaną być przywoływane do przymusowej pracy dla potrzeb systemu po uruchomieniu linii 400 KV do Olsztyna. Oznacza to, że z punktu widzenia bilansowania sieci jakakolwiek jednostka będzie tam zbędna.

Nowy blok w Ostrołęce jest niezbędny dla synchronizacji Polski z krajami bałtyckimi.

Opublikowane dokumenty, zarówno PSE, jak operatora litewskiego LitGrid, a także analizy Komisji Europejskiej, absolutnie nic jednak nie mówią o konieczności budowy tam jakiejkolwiek jednostki wytwórczej.

Pytany przez WysokieNapiecie.pl Edward Siurnicki, prezes Elektrowni Ostrołęka (spółki celowej powołanej do budowy), potwierdził, że polecenie rozpoczęcia robót (NTP, notice to proceed) może być wydane zanim w grudniu zostanie rozstrzygnięta aukcja na rynku mocy i zanim będzie wiadomo, czy Ostrołęka C załapie się na kontrakt mocowy. Z kolei Michael Keroulle z Alstom Power (firma należy do GE) w wypowiedzi dla PAP Biznes stwierdził, że spodziewa się, iż NTP będzie wydane w ciągu trzech miesięcy.

Czy zdaniem ekspertów elektrownia powstanie? O tym w dalszej części artykułu na portalu WyskieNapiecie.pl.

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tylewtemacie |
Brakuje tylko pieniędzy , tylko 6 miliardów hahe. Skoro nie ma pieniędzy na to , to jak te barany chcą zrealizować atom , na który notabene wydali już bodaj 750 milionów , potrzeba kilkadziesiąt razy więcej.
IXI |
Najważniejsze, że jest parcie.
alladyn-solar-batt |
To nawet nie zostanie rozpoczęte z przyczyn formalnoprawnych.....Oni to robiã by utworzyć stanowiska i etaty dla sługusów przydatnych PiS....To dlatego nie ma to jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego wyjąwszy straty jakie powstaną
Hydrotechnik |
skorumpowani złodzieje z Siedlec
SPS |
"...wciąż nie ma finansowania inwestycji wartej 6 mld zł. Za to jest determinacja, żeby zacząć budowę przed wyborami samorządowymi niezależnie od wyniku aukcji na rynku mocy" - kolejne "jakoś to będzie" i "zmieścisz się śmiało"!
Polska Radomiem Europy |
Tylko, żeby od tego parcia nie było zaparcia. Po zaparciu może być sraczka i odwodnienie ...

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...