KE daje kolejne fundusze z CEF. Trafią m.in. do polskiej energetyki

KE daje kolejne fundusze z CEF. Trafią m.in. do polskiej energetyki
Fot. Lit-Pol Link
REKLAMA

Komisja Europejska zatwierdziła kolejne projekty związane z energetyką, które uzyskają dofinansowanie z unijnego mechanizmu „Łącząc Europę”. Dofinansowanie wesprze budowę infrastruktury energetycznej m.in. w naszym kraju.

Bruksela poinformowała o zaakceptowaniu kolejnej transzy środków na projekty energetyczne w ramach programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF).

Fundusze w wysokości 48,4 mln euro wesprą osiem unijnych projektów energetycznych, z czego cztery będą realizowane w elektroenergetyce, dwa w sektorze gazowym, a po jednym w obszarze inteligentnych sieci oraz w technologii wychwytywania i składowania CO2.

Unijne dofinansowanie wesprze projekt budowy linii wysokiego napięcia 400 kV Stanisławów–Ostrołęka. Komisja Europejska mówi w tym kontekście o zwiększeniu możliwości przesyłu energii połączeniem z Litwą (LitPol Link 1) oraz większej integracji państw bałtyckich z systemem energetycznym Unii Europejskiej.

Strona polska w kontekście tego projektu podkreśla natomiast zwiększenie możliwości przesyłu energii z elektrowni w Ostrołęce i w Kozienicach.

W maju br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyłoniły najkorzystniejszą ofertę w przetargu na "Budowę linii 400 kV Ostrołęka–Stanisławów oraz rozbudowę stacji 400 kV Stanisławów i stacji 400/220/110 kV Ostrołęka (etap II)". Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum Elfeko, ELTEL Networks Energetyka oraz SPIE ELBUD Gdańsk. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2023 r.

Drugi z polskich projektów, który otrzyma dodatkowe fundusze z programu „Łącząc Europę”, to połączenie gazowe z Danią, które – jak ocenia KE – ma umożliwić przesył gazu z Północnej Europy do Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Pieniądze z CEF wesprą też planowanie projektu inteligentnych sieci, które połączą francuski region Lotaryngii oraz niemiecki land Saary i które mają umożliwić lepsze wykorzystanie znajdujących się tam odnawialnych źródeł energii.

Komisja Europejska zdecydował się także na wsparcie finansowe realizowanego w Wielkiej Brytanii projektu wychwytywania i magazynowania CO2 (Carbon Capture and Storage, CCS).

Unijny program „Łącząc Europę” w części energetycznej posiada w perspektywie 2014-2020 budżet rzędu 5,35 mld euro, a jego zadaniem jest wspieranie budowy transgranicznej infrastruktury, w tym połączeń energetycznych, służąc w ten sposób budowie unii energetycznej i poprawie bezpieczeństwa energetycznego krajów UE.

W latach 2014-17 w ramach CEF Komisja Europejska przyznała pomoc w wysokości 2,593 mld euro.

W nowym, unijnym budżecie na lata 2021-27 Bruksela chce przeznaczyć na CEF w sumie 42,3 mld euro, z czego 8,7 mld euro ma wesprzeć energetykę.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...