KE daje kolejne fundusze z CEF. Trafią m.in. do polskiej energetyki

KE daje kolejne fundusze z CEF. Trafią m.in. do polskiej energetyki
Fot. Lit-Pol Link
REKLAMA

Komisja Europejska zatwierdziła kolejne projekty związane z energetyką, które uzyskają dofinansowanie z unijnego mechanizmu „Łącząc Europę”. Dofinansowanie wesprze budowę infrastruktury energetycznej m.in. w naszym kraju.

Bruksela poinformowała o zaakceptowaniu kolejnej transzy środków na projekty energetyczne w ramach programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF).

Fundusze w wysokości 48,4 mln euro wesprą osiem unijnych projektów energetycznych, z czego cztery będą realizowane w elektroenergetyce, dwa w sektorze gazowym, a po jednym w obszarze inteligentnych sieci oraz w technologii wychwytywania i składowania CO2.

Unijne dofinansowanie wesprze projekt budowy linii wysokiego napięcia 400 kV Stanisławów–Ostrołęka. Komisja Europejska mówi w tym kontekście o zwiększeniu możliwości przesyłu energii połączeniem z Litwą (LitPol Link 1) oraz większej integracji państw bałtyckich z systemem energetycznym Unii Europejskiej.

Strona polska w kontekście tego projektu podkreśla natomiast zwiększenie możliwości przesyłu energii z elektrowni w Ostrołęce i w Kozienicach.

W maju br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyłoniły najkorzystniejszą ofertę w przetargu na "Budowę linii 400 kV Ostrołęka–Stanisławów oraz rozbudowę stacji 400 kV Stanisławów i stacji 400/220/110 kV Ostrołęka (etap II)". Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum Elfeko, ELTEL Networks Energetyka oraz SPIE ELBUD Gdańsk. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2023 r.

Drugi z polskich projektów, który otrzyma dodatkowe fundusze z programu „Łącząc Europę”, to połączenie gazowe z Danią, które – jak ocenia KE – ma umożliwić przesył gazu z Północnej Europy do Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Pieniądze z CEF wesprą też planowanie projektu inteligentnych sieci, które połączą francuski region Lotaryngii oraz niemiecki land Saary i które mają umożliwić lepsze wykorzystanie znajdujących się tam odnawialnych źródeł energii.

Komisja Europejska zdecydował się także na wsparcie finansowe realizowanego w Wielkiej Brytanii projektu wychwytywania i magazynowania CO2 (Carbon Capture and Storage, CCS).

Unijny program „Łącząc Europę” w części energetycznej posiada w perspektywie 2014-2020 budżet rzędu 5,35 mld euro, a jego zadaniem jest wspieranie budowy transgranicznej infrastruktury, w tym połączeń energetycznych, służąc w ten sposób budowie unii energetycznej i poprawie bezpieczeństwa energetycznego krajów UE.

W latach 2014-17 w ramach CEF Komisja Europejska przyznała pomoc w wysokości 2,593 mld euro.

W nowym, unijnym budżecie na lata 2021-27 Bruksela chce przeznaczyć na CEF w sumie 42,3 mld euro, z czego 8,7 mld euro ma wesprzeć energetykę.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Panele Longi Mono Full PERC 300W 0,28 eur/w /

Panele Longi Mono Full PERC 300W 362 zł netto szt dostawa listopad czytaj dalej...

Kupie projekty PV z kwalifikacją do aukcji

Jesteśmy zainteresowani zakupem do 15 projektów PV do listopadowej aukcji. Zapraszam do przesłania czytaj dalej...

fotowoltaika

FOTOWOLTAIKA - poszukuję wspólnika inwestora w celu realizacji projektu PV o mocy 986 kW z pozwoleni czytaj dalej...

KUPIĘ PROJEKTY PV. SZYBKA TRANSAKCJA.

WITAM, KUPIĘ PROJEKTY PV Z PREKWALIFIKACJĄ. SZYBKA TRANSAKCJA JESZCZE PRZED LISPTOPADOWĄ AUKCJĄ. TE czytaj dalej...