Spadek generacji z OZE w maju, potencjał PV wzrósł najbardziej

Spadek generacji z OZE w maju, potencjał PV wzrósł najbardziej
Fot. Energa
REKLAMA

To wnioski z analizy krajowego miksu energetycznego za maj br., które przedstawiła Agencja Rynku Energii. Mimo słonecznego miesiąca udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania był marginalny, ale potencjał PV wzrósł w maju najbardziej ze wszystkich źródeł.

Według Agencji Rynku Energii, w maju br. udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 12,2 proc. wobec 16 proc. w kwietniu br. Działające w naszym kraju OZE miały wytworzyć w maju 1,57 TWh wobec 2,1 TWh w kwietniu.

O niższej generacji miesiąc do miesiąca przesądził spadek produkcji energii z wiatraków o 36 proc. m/m, a także z elektrowni wodnych – o 34 proc. w porównaniu do produkcji odnotowanej w kwietniu.

Największy udział w produkcji energii odnawialnej w maju odnotowały elektrownie wiatrowe, osiągając 53-procentowu udział w krajowym miksie OZE, następnie elektrownie biomasowe (21 proc.), wodne (10 proc.), elektrownie współspalające biomasę z węglem (7 proc.), biogazownie (6 proc.) oraz fotowoltaika (3 proc.).

ARE podkreśla, że fotowoltaika odnotowała w maju br. największy przyrost mocy w elektroenergetyce, wyniósł on 3 proc, a potencjał działających w kraju elektrowni PV miał wzrosnąć do 344 MW.

Według danych europejskiego operatora ENTSO-E, w ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły w naszym kraju ok. 163 GWh energii elektrycznej, co stanowiło ok. 0,1 proc. krajowego miksu wytwarzania. Dla porównania elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech wytworzyły 35,51 TWh (5,9 proc. krajowego miksu energii), a w Czechach 2,11 TWh (2,6 proc.)

Agencja Rynku Energii podsumowuje, że w maju br. krajowe elektrownie wytworzyły w sumie 12,9 TWh energii elektrycznej, a konsumpcja wyniosła 13,7 TWh. Importem uzupełniliśmy 1,3 TWh, a na eksport trafiło ok. 0,5 TWh.

W krajowym miksie wytwarzania w maju dominowały elektrownie na węgiel kamienny (47 proc.) i brunatny (31 proc.), OZE dostarczyły niemal 13 proc., elektrownie gazowe ok. 7 proc., a pozostałe źródła 2 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...