Spadek generacji z OZE w maju, potencjał PV wzrósł najbardziej

Spadek generacji z OZE w maju, potencjał PV wzrósł najbardziej
Fot. Energa
REKLAMA

To wnioski z analizy krajowego miksu energetycznego za maj br., które przedstawiła Agencja Rynku Energii. Mimo słonecznego miesiąca udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania był marginalny, ale potencjał PV wzrósł w maju najbardziej ze wszystkich źródeł.

Według Agencji Rynku Energii, w maju br. udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 12,2 proc. wobec 16 proc. w kwietniu br. Działające w naszym kraju OZE miały wytworzyć w maju 1,57 TWh wobec 2,1 TWh w kwietniu.

O niższej generacji miesiąc do miesiąca przesądził spadek produkcji energii z wiatraków o 36 proc. m/m, a także z elektrowni wodnych – o 34 proc. w porównaniu do produkcji odnotowanej w kwietniu.

Największy udział w produkcji energii odnawialnej w maju odnotowały elektrownie wiatrowe, osiągając 53-procentowu udział w krajowym miksie OZE, następnie elektrownie biomasowe (21 proc.), wodne (10 proc.), elektrownie współspalające biomasę z węglem (7 proc.), biogazownie (6 proc.) oraz fotowoltaika (3 proc.).

ARE podkreśla, że fotowoltaika odnotowała w maju br. największy przyrost mocy w elektroenergetyce, wyniósł on 3 proc, a potencjał działających w kraju elektrowni PV miał wzrosnąć do 344 MW.

Według danych europejskiego operatora ENTSO-E, w ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły w naszym kraju ok. 163 GWh energii elektrycznej, co stanowiło ok. 0,1 proc. krajowego miksu wytwarzania. Dla porównania elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech wytworzyły 35,51 TWh (5,9 proc. krajowego miksu energii), a w Czechach 2,11 TWh (2,6 proc.)

Agencja Rynku Energii podsumowuje, że w maju br. krajowe elektrownie wytworzyły w sumie 12,9 TWh energii elektrycznej, a konsumpcja wyniosła 13,7 TWh. Importem uzupełniliśmy 1,3 TWh, a na eksport trafiło ok. 0,5 TWh.

W krajowym miksie wytwarzania w maju dominowały elektrownie na węgiel kamienny (47 proc.) i brunatny (31 proc.), OZE dostarczyły niemal 13 proc., elektrownie gazowe ok. 7 proc., a pozostałe źródła 2 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...