Hiszpański prąd już w niemal połowie zielony

Hiszpański prąd już w niemal połowie zielony
Foto. Statkraft press
REKLAMA

Hiszpański operator systemu elektroenergetycznego Red Eléctrica de España podał, że w pierwszej połowie 2018 r. już 45,8 proc. energii wytworzynej w Hiszpanii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Przekroczenie 50 proc. nie powinno być problemem. Udział OZE w hiszpańskim miksie energetycznym w najbliższych latach mocno wzrośnie.

Jak wynika z danych Red Eléctrica de España, udział OZE w hiszpańskim miksie wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 45,8 proc. oznacza wzrost w stosunku do pierwszego półrocza 2017 r. o 8,5 pkt proc.

Wśród pracujących w Hiszpanii odnawialnych źródeł energii najwięcej w pierwszej połowie br. wytworzyły elektrownie wiatrowe (27,77 TWh), co stanowiło 22,6 proc. energii elektrycznej wytworzonej ogółem i co stanowi wzrost o 10 pkt proc. w zestawieniu z danymi z I połowy ub.r.

Elektrownie wodne dołoży 20 TWh, uzyskując udział 16,9 proc., natomiast elektrownie fotowoltaiczne osiągnęły udział 3 proc., a elektrownie słoneczne typu CSP dodały 1,6 proc.

Red Eléctrica de España wylicza, że udział wszystkich niskoemisyjnych technologiiw miksie energii elektrycznej w Hiszpanii, wliczając elektrownie jądrowe (20,6 proc.), wyniósł w pierwszej połowie br. aż 67,5 proc.

W całym 2017 r. udział energetyki wiatrowej w hiszpańskim miksie energetycznym wyniósł 18,2 proc., energetyki wodnej 7 proc., fotowoltaiki 3,2 proc, a energetyki słonecznej CSP 2 proc. Na pozostałe OZE przypadło 1,7 proc.

Wychodząc naprzeciw planowanym inwestycjom w źródła odnawialne, Red Eléctrica de España przyjęła plan inwestycyjny, który ma umożliwić przyłączenie do sieci OZE o łącznej mocy 30,5 GW.

Obecnie potencjał OZE w Hiszpanii zbliża się do 50 GW. W tym niemal połowę (23,13 GW) na koniec 2017 r. stanowiły farmy wiatrowe. Hiszpański potencjał fotowoltaiki w ub.r. wzrósł do 4,68 GW, a energetyki słonecznej CSP wyniósł 2,3 GW.

Ostatnio Hiszpania dołączyła do grona państw popierających cel zwiększenia do 2030 r. udziału OZE w unijnym miksie energii odnawialnej (w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie) do 35 proc. (ostatecznie uzgodniono cel 32 proc.).

Na razie Hiszpanie muszą jednak walczyć o osiągnięcie celu na 2020 r. Zgodnie ze statystykami Eurostatu w 2016 r. osiągnęli poziom 17,3 proc. i brakowało im do osiągnięcia krajowego celu 2,7 pkt proc.

W najbliższym czasie hiszpański potencjał energetyki odnawialnej w elektroenergetyce mocno wzrośnie na skutek realizacji projektów, które posiadają rządowe gwarancje wsparcia dzięki aukcjom przeprowadzonym w 2017 roku.

W pierwszej ubiegłorocznej aukcji wsparcie przyznano na inwestycje na 3 GW, z czego niemal całość przypadła energetyce wiatrowej. Dzięki drugiej aukcji z ub.r. potencjał rzędu 3,909 GW mają zagospodarować inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych, a 1,128 GW ma przypaść energetyce wiatrowej.

W Hiszpanii coraz mocniej zaczynają też rozwijać się inwestycje w OZE realizowane poza publicznymi mechanizmami wsparcia, a nowy hiszpański rząd zapowiada zniesienie tzw. podatku słonecznego, który dotąd ograniczał produkcję energii z przeznaczeniem na autokonsumpcję.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...