Hiszpański prąd już w niemal połowie zielony

Hiszpański prąd już w niemal połowie zielony
Foto. Statkraft press
REKLAMA

Hiszpański operator systemu elektroenergetycznego Red Eléctrica de España podał, że w pierwszej połowie 2018 r. już 45,8 proc. energii wytworzynej w Hiszpanii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Przekroczenie 50 proc. nie powinno być problemem. Udział OZE w hiszpańskim miksie energetycznym w najbliższych latach mocno wzrośnie.

Jak wynika z danych Red Eléctrica de España, udział OZE w hiszpańskim miksie wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 45,8 proc. oznacza wzrost w stosunku do pierwszego półrocza 2017 r. o 8,5 pkt proc.

Wśród pracujących w Hiszpanii odnawialnych źródeł energii najwięcej w pierwszej połowie br. wytworzyły elektrownie wiatrowe (27,77 TWh), co stanowiło 22,6 proc. energii elektrycznej wytworzonej ogółem i co stanowi wzrost o 10 pkt proc. w zestawieniu z danymi z I połowy ub.r.

Elektrownie wodne dołoży 20 TWh, uzyskując udział 16,9 proc., natomiast elektrownie fotowoltaiczne osiągnęły udział 3 proc., a elektrownie słoneczne typu CSP dodały 1,6 proc.

Red Eléctrica de España wylicza, że udział wszystkich niskoemisyjnych technologiiw miksie energii elektrycznej w Hiszpanii, wliczając elektrownie jądrowe (20,6 proc.), wyniósł w pierwszej połowie br. aż 67,5 proc.

W całym 2017 r. udział energetyki wiatrowej w hiszpańskim miksie energetycznym wyniósł 18,2 proc., energetyki wodnej 7 proc., fotowoltaiki 3,2 proc, a energetyki słonecznej CSP 2 proc. Na pozostałe OZE przypadło 1,7 proc.

Wychodząc naprzeciw planowanym inwestycjom w źródła odnawialne, Red Eléctrica de España przyjęła plan inwestycyjny, który ma umożliwić przyłączenie do sieci OZE o łącznej mocy 30,5 GW.

Obecnie potencjał OZE w Hiszpanii zbliża się do 50 GW. W tym niemal połowę (23,13 GW) na koniec 2017 r. stanowiły farmy wiatrowe. Hiszpański potencjał fotowoltaiki w ub.r. wzrósł do 4,68 GW, a energetyki słonecznej CSP wyniósł 2,3 GW.

Ostatnio Hiszpania dołączyła do grona państw popierających cel zwiększenia do 2030 r. udziału OZE w unijnym miksie energii odnawialnej (w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie) do 35 proc. (ostatecznie uzgodniono cel 32 proc.).

Na razie Hiszpanie muszą jednak walczyć o osiągnięcie celu na 2020 r. Zgodnie ze statystykami Eurostatu w 2016 r. osiągnęli poziom 17,3 proc. i brakowało im do osiągnięcia krajowego celu 2,7 pkt proc.

W najbliższym czasie hiszpański potencjał energetyki odnawialnej w elektroenergetyce mocno wzrośnie na skutek realizacji projektów, które posiadają rządowe gwarancje wsparcia dzięki aukcjom przeprowadzonym w 2017 roku.

W pierwszej ubiegłorocznej aukcji wsparcie przyznano na inwestycje na 3 GW, z czego niemal całość przypadła energetyce wiatrowej. Dzięki drugiej aukcji z ub.r. potencjał rzędu 3,909 GW mają zagospodarować inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych, a 1,128 GW ma przypaść energetyce wiatrowej.

W Hiszpanii coraz mocniej zaczynają też rozwijać się inwestycje w OZE realizowane poza publicznymi mechanizmami wsparcia, a nowy hiszpański rząd zapowiada zniesienie tzw. podatku słonecznego, który dotąd ograniczał produkcję energii z przeznaczeniem na autokonsumpcję.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...