Irlandia kończy inwestycje w paliwa kopalne

Irlandia kończy inwestycje w paliwa kopalne
Fot. Graham Dean, flickr cc
REKLAMA

Rząd Irlandii jako pierwszy na świecie zdecydował o wycofaniu się z inwestowania publicznych pieniędzy w paliwa kopalne. Irlandzkie władze podkreślają, że ten ruch służy realizacji Porozumienia paryskiego.

Nowe prawo musi jeszcze zostać zatwierdzone przez irlandzki senat, co ma być tylko formalnością i co powinno nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Zgodnie z nim irlandzki publiczny fundusz inwestycyjny (Ireland Strategic Investment Fund, ISIF) ma w ciągu pięciu lat wycofać się z inwestycji w energetykę bazującą na paliwach kopalnych.

Irlandzka katolicka instytucja Trócaire, która poparła wprowadzenie zakazu inwestowania w paliwa kopalne, wylicza, że warty ok. 8,9 mld euro fundusz ISIF zainwestował w przedsięwzięcia związane z ropą, gazem czy węglem ok. 300 mln euro.

Wcześniej w tym roku rząd Irlandii ogłosił strategiczny plan „Project Ireland 2040”, zgodnie z którym przeznaczy 116 miliardy euro na rozwój gospodarki niskoemisyjnej.

Do 2025 r. Irlandia zamierza zakończyć produkcję energii elektrycznej z węgla, a pięć lat później ten kraj ma wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi, w tym także hybryd. Do 2045 r. pojazdy spalinowe mają całkowicie zniknąć z irlandzkich dróg.

Póki co Irlandia może jednak mieć problem z realizacją celu udziału energii odnawialnej w krajowym miksie konsumpcji energii w roku 2020. Zgodnie z danymi Eurostatu, w 2016 r. Irlandczykom udało się osiągnąć poziom 9,5 proc. zielonej energii, podczas gdy  cel wyznaczony dla tego kraju na 2020 r. wynosi 16 proc.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) na koniec 2016 r. na irlandzki potencjał OZE składały się farmy wiatrowe o mocy 3,02 GW oraz elektrownie wodne o mocy około 240 MW. Potencjał pozostałych OZE był symboliczny.

Sytuację w tym zakresie ma zmienić ogłoszona w ubiegłym roku nowa strategia wspierania energii odnawialnej.

Irlandzki rząd przyjął, że aby wypełnić ogólny cel OZE na rok 2020, na który składa się udział zielonej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie, w pierwszym przypadku konieczne jest osiągnięcie aż 40-procentowego udziału, w ciepłownictwie trzeba dojść do poziomu 12 proc., a w transporcie do 10 proc.

Po wprowadzeniu nowych mechanizmów, które opracował Dublin, podobnie jak w innych europejskich krajach rozwój większych inwestycji w OZE w Irlandii ma być wspierany w ramach systemu aukcji – częściowo neutralnych technologicznie albo dedykowanych konkretnym technologiom.

Wsparcie dla inwestycji, które wygrają aukcje, zostanie zapewnione w postaci taryfy feed-in premium, co oznacza, że inwestorom będzie przysługiwać wyrównanie między ceną energii sprzedanej na rynku, a ceną zagwarantowaną w aukcji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tylewtemacie |
Polska idzie w odwrotnym kierunku Jak wydaje się 1,2 mld zł na modernizację , zamiast na coś innego "Odkrywka Ościsłowo miała zapewnić paliwo dla zmodernizowanych bloków energetycznych 1 i 2 w elektrociepłowni Pątnów. Na modernizację czterech bloków w Pątnowie spółka wzięła 1,2 mld zł kredytu." To trzeba kopać . Pod Poznaniem chcieli kopać na długości 50 kilometrów przez kilka gmin http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,19325775,kopalnia-odkrywkowa-pod-poznaniem-zniknie-czempin-zagrozone.html PGE kopie największy dół w Europie https://gornictwo.wnp.pl/blizej-budowy-odkrywki-zloczew-w-kopalni-belchatow,320433_1_0_0.html

Giełda OZE

Panele Longi Mono Full PERC 300W 0,28 eur/w /

Panele Longi Mono Full PERC 300W 362 zł netto szt dostawa listopad czytaj dalej...

Kupie projekty PV z kwalifikacją do aukcji

Jesteśmy zainteresowani zakupem do 15 projektów PV do listopadowej aukcji. Zapraszam do przesłania czytaj dalej...

fotowoltaika

FOTOWOLTAIKA - poszukuję wspólnika inwestora w celu realizacji projektu PV o mocy 986 kW z pozwoleni czytaj dalej...

KUPIĘ PROJEKTY PV. SZYBKA TRANSAKCJA.

WITAM, KUPIĘ PROJEKTY PV Z PREKWALIFIKACJĄ. SZYBKA TRANSAKCJA JESZCZE PRZED LISPTOPADOWĄ AUKCJĄ. TE czytaj dalej...