Irlandia kończy inwestycje w paliwa kopalne

Irlandia kończy inwestycje w paliwa kopalne
Fot. Graham Dean, flickr cc
REKLAMA

Rząd Irlandii jako pierwszy na świecie zdecydował o wycofaniu się z inwestowania publicznych pieniędzy w paliwa kopalne. Irlandzkie władze podkreślają, że ten ruch służy realizacji Porozumienia paryskiego.

Nowe prawo musi jeszcze zostać zatwierdzone przez irlandzki senat, co ma być tylko formalnością i co powinno nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Zgodnie z nim irlandzki publiczny fundusz inwestycyjny (Ireland Strategic Investment Fund, ISIF) ma w ciągu pięciu lat wycofać się z inwestycji w energetykę bazującą na paliwach kopalnych.

Irlandzka katolicka instytucja Trócaire, która poparła wprowadzenie zakazu inwestowania w paliwa kopalne, wylicza, że warty ok. 8,9 mld euro fundusz ISIF zainwestował w przedsięwzięcia związane z ropą, gazem czy węglem ok. 300 mln euro.

Wcześniej w tym roku rząd Irlandii ogłosił strategiczny plan „Project Ireland 2040”, zgodnie z którym przeznaczy 116 miliardy euro na rozwój gospodarki niskoemisyjnej.

Do 2025 r. Irlandia zamierza zakończyć produkcję energii elektrycznej z węgla, a pięć lat później ten kraj ma wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi, w tym także hybryd. Do 2045 r. pojazdy spalinowe mają całkowicie zniknąć z irlandzkich dróg.

Póki co Irlandia może jednak mieć problem z realizacją celu udziału energii odnawialnej w krajowym miksie konsumpcji energii w roku 2020. Zgodnie z danymi Eurostatu, w 2016 r. Irlandczykom udało się osiągnąć poziom 9,5 proc. zielonej energii, podczas gdy  cel wyznaczony dla tego kraju na 2020 r. wynosi 16 proc.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) na koniec 2016 r. na irlandzki potencjał OZE składały się farmy wiatrowe o mocy 3,02 GW oraz elektrownie wodne o mocy około 240 MW. Potencjał pozostałych OZE był symboliczny.

Sytuację w tym zakresie ma zmienić ogłoszona w ubiegłym roku nowa strategia wspierania energii odnawialnej.

Irlandzki rząd przyjął, że aby wypełnić ogólny cel OZE na rok 2020, na który składa się udział zielonej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie, w pierwszym przypadku konieczne jest osiągnięcie aż 40-procentowego udziału, w ciepłownictwie trzeba dojść do poziomu 12 proc., a w transporcie do 10 proc.

Po wprowadzeniu nowych mechanizmów, które opracował Dublin, podobnie jak w innych europejskich krajach rozwój większych inwestycji w OZE w Irlandii ma być wspierany w ramach systemu aukcji – częściowo neutralnych technologicznie albo dedykowanych konkretnym technologiom.

Wsparcie dla inwestycji, które wygrają aukcje, zostanie zapewnione w postaci taryfy feed-in premium, co oznacza, że inwestorom będzie przysługiwać wyrównanie między ceną energii sprzedanej na rynku, a ceną zagwarantowaną w aukcji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tylewtemacie |
Polska idzie w odwrotnym kierunku Jak wydaje się 1,2 mld zł na modernizację , zamiast na coś innego "Odkrywka Ościsłowo miała zapewnić paliwo dla zmodernizowanych bloków energetycznych 1 i 2 w elektrociepłowni Pątnów. Na modernizację czterech bloków w Pątnowie spółka wzięła 1,2 mld zł kredytu." To trzeba kopać . Pod Poznaniem chcieli kopać na długości 50 kilometrów przez kilka gmin http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,19325775,kopalnia-odkrywkowa-pod-poznaniem-zniknie-czempin-zagrozone.html PGE kopie największy dół w Europie https://gornictwo.wnp.pl/blizej-budowy-odkrywki-zloczew-w-kopalni-belchatow,320433_1_0_0.html

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...