Szwedzi zrealizują swój cel OZE 10 lat przed czasem

Szwedzi zrealizują swój cel OZE 10 lat przed czasem
Fot. Håkan Dahlström, flickr cc

Szwecja powinna w przyszłym roku zrealizować swój cel dotyczący produkcji energii ze źródeł odnawialnych, który wcześniej wyznaczono na rok 2030. Ma to być wynikiem głównie zwiększenia produkcji energii wiatrowej.

W roku 2012 Szwecja i Norwegia wspólnie wyznaczyły cel zwiększenia produkcji energii odnawialnej do 28,4 TWh do roku 2020. Później Szwedzi przyjęli jeszcze cel zwiększenia generacji z OZE o 18 TWh w latach 2020-2030.

Szwedzkie stowarzyszenie energetyki wiatrowej Svensk Vindenergi zakłada, biorąc pod uwagę obecnie realizowane inwestycje w farmy wiatrowe, że przyszłoroczna produkcja energii wiatrowej w Szwecji powinna wzrosnąć z tegorocznego poziomu ok. 17 GWh do 22,3 GWh.

REKLAMA

Do końca tego roku Szwecja ma posiadać zainstalowanych ponad 3,68 tys. turbin wiatrowych o łącznej mocy 7,506 GW.

Szwedzka rządowa agencja energetyczna (Energimyndighaten) szacuje z kolei, że obecnie w trakcie realizacji są projekty w OZE, które mają dać po uruchomieniu dodatkowe 15,2 TWh energii odnawialnej, z czego 11,6 TWh ma dołożyć energetyka wiatrowa.

REKLAMA

Energimyndighaten zakłada, że ustalony na rok 2020 wspólnie przez Szwecję i Norwegię cel produkcji 28,4 TWh zostanie przekroczony o około 10 TWh.

Kolejnym celem w szwedzkiej transformacji energetycznej jest osiągnięcie 100-procentowego udziału OZE w krajowym miksie wytwarzania. Sztokholm przyjął ponadto cel wyeliminowania emisji CO2 do roku 2045.

Obecnie Szwecja jest liderem w Unii Europejskiej w zakresie udziału źródeł odnawialnych w krajowej konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie.

Jak wynika z ostatnich danych Eurostatu, w 2016 r. udział OZE w szwedzkim miksie energetycznym sięgnął 53,5 proc., podczas gdy wyznaczony dla Szwecji cel na rok 2020 wynosi 49 proc. i jest niemal 2,5-krotnie wyższy niż cel dla całej Unii Europejskiej, która do końca obecnej dekady powinna zwiększyć udział zielonej energii do 20 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.