Szwedzi zrealizują swój cel OZE 10 lat przed czasem

Szwedzi zrealizują swój cel OZE 10 lat przed czasem
Fot. Håkan Dahlström, flickr cc
REKLAMA

Szwecja powinna w przyszłym roku zrealizować swój cel dotyczący produkcji energii ze źródeł odnawialnych, który wcześniej wyznaczono na rok 2030. Ma to być wynikiem głównie zwiększenia produkcji energii wiatrowej.

W roku 2012 Szwecja i Norwegia wspólnie wyznaczyły cel zwiększenia produkcji energii odnawialnej do 28,4 TWh do roku 2020. Później Szwedzi przyjęli jeszcze cel zwiększenia generacji z OZE o 18 TWh w latach 2020-2030.

Szwedzkie stowarzyszenie energetyki wiatrowej Svensk Vindenergi zakłada, biorąc pod uwagę obecnie realizowane inwestycje w farmy wiatrowe, że przyszłoroczna produkcja energii wiatrowej w Szwecji powinna wzrosnąć z tegorocznego poziomu ok. 17 GWh do 22,3 GWh.

Do końca tego roku Szwecja ma posiadać zainstalowanych ponad 3,68 tys. turbin wiatrowych o łącznej mocy 7,506 GW.

Szwedzka rządowa agencja energetyczna (Energimyndighaten) szacuje z kolei, że obecnie w trakcie realizacji są projekty w OZE, które mają dać po uruchomieniu dodatkowe 15,2 TWh energii odnawialnej, z czego 11,6 TWh ma dołożyć energetyka wiatrowa.

Energimyndighaten zakłada, że ustalony na rok 2020 wspólnie przez Szwecję i Norwegię cel produkcji 28,4 TWh zostanie przekroczony o około 10 TWh.

Kolejnym celem w szwedzkiej transformacji energetycznej jest osiągnięcie 100-procentowego udziału OZE w krajowym miksie wytwarzania. Sztokholm przyjął ponadto cel wyeliminowania emisji CO2 do roku 2045.

Obecnie Szwecja jest liderem w Unii Europejskiej w zakresie udziału źródeł odnawialnych w krajowej konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie.

Jak wynika z ostatnich danych Eurostatu, w 2016 r. udział OZE w szwedzkim miksie energetycznym sięgnął 53,5 proc., podczas gdy wyznaczony dla Szwecji cel na rok 2020 wynosi 49 proc. i jest niemal 2,5-krotnie wyższy niż cel dla całej Unii Europejskiej, która do końca obecnej dekady powinna zwiększyć udział zielonej energii do 20 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
Szwecja ma taki sam jak Polska roczny poziom konsumpcji energii elektrycznej ok 170TWh. Jeżeli 53,5% energii pochodzi z oze to Szwedzi już teraz wytwarzają ok 90 TWh energii. Zasłużone brawa dla mądrych i rozsądnych Skandynawów.
Agat. |
Taaaaaaak? A ilu to Szwedów liczy Szwecja, co? Psa z kotem tu próbujemy porównać?
TwojaPV |
kot prezesa vs szwedzki pies wiejski?

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...