Niemcy mają już więcej energii z OZE niż z węgla

Niemcy mają już więcej energii z OZE niż z węgla
Greencells Group press
REKLAMA

W pierwszej połowie 2018 roku generacja energii ze źródeł odnawialnych była u naszych zachodnich sąsiadów po raz pierwszy wyższa niż produkcja z elektrowni węglowych.

Niemieckie stowarzyszenie reprezentujące sektor energetyczny i wodociągowy Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft (BDEW) podało, że w pierwszej połowie tego roku odnawialne źródła energii wyprodukowały w Niemczech 118 mld kWh energii elektrycznej, co jest wynikiem lepszym o 10 proc. w stosunku do generacji z OZE za pierwszą połowę ubiegłego roku.

Dzięki temu udział źródeł odnawialnych w niemieckim miksie energetycznym w okresie styczeń-czerwiec 2018 r. wzrósł do 36,3 proc., co oznacza, że OZE stały się najważniejszym źródeł energii w Niemczech.

Kluczowym źródeł OZE są elektrownie wiatrowe na lądzie, które w pierwszej połowie br. stanowiły 14,7 proc. niemieckiego miksu energetycznego (+2,2 pkt proc. r/r), udział fotowoltaiki wzrósł do 7,3 proc. (+0,6 p.p.), elektrowni biomasowych do 6,9 proc. (+0,2 p.p.), elektrowni wodnych do 3,3 proc. (+0,4 p.p.), a elektrowni wiatrowych na morzu do 2,9 proc. (+0,2 p.p.).

Mniej energii od OZE wytworzyły elektrownie węglowe (35,1 proc.), produkując w pierwszej połowie br. 114 mld kWh w stosunku do 127 mld kWh w analogicznym okresie 2017 r.

Udział elektrowni gazowych w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej sięgnął 12,3 proc. Z wykorzystaniem gazu wytworzono w pierwszej połowie br. w Niemczech niemal 40 mld kWh w stosunku do 44 mld kWh przed rokiem.

Udział elektrowni jądrowych, które wytworzyły w pierwszej połowie roku ok. 37 mld kWh, wyniósł 11,3 proc., a pozostałych źródeł 5 proc.

Razem niemieckie elektrownie wytworzyły w pierwszej połowie br. 324,6 mld kWh energii elektrycznej, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku generacja wyniosła 328,5 mld kWh.

Te liczby potwierdzają, że stopniowe wycofywanie się z elektrowni węglowych nabrało tempa. Znaczenie źródeł odnawialnych rośnie. Bardziej pilne niż kiedykolwiek jest jednak przyspieszenie rozwoju sieci, aby zintegrować OZE z systemem energetycznym – stwierdza Stefan Kapferer z BDEW.

W swoim komentarzu do informacji o dominującej roli energetyki odnawialnej w niemieckim miksie BDEW stwierdza dalej, że nie wyklarowało się dotąd, w jaki sposób zostanie zapewniony back-up dla niesterowalnych źródeł OZE, jeśli wyłączane będą kolejne elektrownie węglowe. – Sam rynek energii elektrycznej nie zapewnia odpowiednich zachęt do inwestowania w nowe elektrownie gazowe – komentuje BDEW.

Niemiecki rząd niedawno powołał komisję ekspertów, którzy mają określić harmonogram wycofania się Niemiec z energetyki węglowej. Wnioski z prac tej komisji powinny zostać ogłoszone pod koniec tego roku.

To zresztą warunek zawarty w ramach umowy koalicyjnej aktualnego niemieckiego rządu, który ustalił, że data rezygnacji z elektrowni węglowych zostanie wskazana na przełomie 2018 i 2019 r.

Dodatkowe wyzwanie dla niemieckiej energetyki stanowi planowane do 2022 r. zamknięcie wszystkich elektrowni jądrowych.

Niemiecki rząd przyjął również, że do roku 2030 udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energii elektrycznej wzrośnie do około 65 proc. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PL Radomiem Europy |
Dobra zmiana wprowadzi ulgi dla importujących niemieckie elektrownie atomowe. Nimiec bedzie płakal jak bedzie sprzedawał elektrownie atomową ... i bedzie gonił do granicy ...
Duczmal |
No i? Im mniej pracują elektrownie konwencjonalne tym więcej trzeba do nich dokładać - skórka za wyprawkę. Im mniej węgla tym więcej ruskiego gazu z Nord Streem
SPS |
@Duczmal: zgadza się im mniej pracują tym droższa jest każda wyprodukowana przez nie kWh ale będzie tak tylko do momentu w którym zostaną całkowicie wyłączone. Generacja z gazu to tylko rozwiązanie przejściowe dopóki sieć nie "nasyci" się potrzebną technologią (OZE, magazyny, DSR...).
konsument |
"Niemcy mają już więcej energii z OZE niż z węgla" - i dlatego - przy braku magazynów energii o wielkich pojemnościach (np. elektrownie szczytowo-pompowe), ceny energii bardzo często osiągają poziomy głęboko ujemne. A konsumenci płacą podwójnie (za dotacje do OZE i za ujemne ceny energii wygenerowanej z niestabilnych OZE). Do doopy z taką sytuacją.
TwojaTVP |
koonsument MoooojaPV? dooopa blada :)
Duczmal |
@SPS To płać sobie do tego momentu drożej za energię - mnie nie zmuszaj
Ja |
@Duczmal myślisz jak homosowietikus. Tam nikt nie steruje cenami prądu. Węgiel konkuruje z tanią energią wiatrowa na giełdzie i jeżeli jest droższy to się nie sprzedaje i właściciel sam decyduje o zamknięciu elektrowni. Nikt nie płaci drożej.
SPS |
@Duczmal: to już tak jest, że niektórzy chcieliby żeby rzeczy dobre stawały się lepsze, inni dbają tylko o swoją kieszeń - tylko ich własna kasa ma się zgadzać. W pewnych kwestiach potrzeba odgórnego nacisku żebyśmy nie tkwili ciągle w tym samym miejscu (w tych samych technologiach). Np. przemysł samochodowy, gdyby producenci nie mieli odgórnie ustalonych norm emisji to dziś przeciętne auto spalałoby tylko nieco lepiej niż taki Fiat 125. Na szczęście normy zostały ustalone i dziś każde auto ma wydajny silnik, katalizator czy DPF, itd. Ty też z tego korzystasz ale i za to płacisz przy kupnie auta. Niestety to już tak jest, że lepsze rzeczy/usługi/technologie kosztują więcej.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...