Tak Litwini sfinansują inwestycje w OZE

Tak Litwini sfinansują inwestycje w OZE
Foto. Ryan McD, flickr cc
REKLAMA

Litewski koncern energetyczny Lietuvos Energija wyemitował kolejną serię tzw. zielonych obligacji, z których co do zasady są finansowane projekty związane z ochroną środowiska. Pozyskane środki przeznaczy m.in. na inwestycje w farmy wiatrowe i elektrownie biomasowe.

Z zakończonej przed kilkoma dniami emisji obligacji Litwini zebrali 300 mln euro – ich obligacje zostały kupione przez 115 inwestorów z 22 krajów, a popyt na nie miał przekroczyć 4-krotnie dostępną podaż.

Wśród inwestorów są podmioty głównie z Litwy, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Litewski koncern nie wymienia jednak konkretnych instytucji.

Dla Lietuvos Energija to już druga emisja obligacji. Poprzednią – również na 300 mln euro – zrealizowano w ubiegłym roku.

Tym razem obligacje zostały sprzedane niższym kosztem – jak podkreśla litewski koncern – mimo mniej sprzyjających warunków rynkowych. Oprocentowanie 10-letnich obligacji wyniosło 2,066 proc., podczas gdy oprocentowanie 10-letnich obligacji wyemitowanych w ubiegłym roku ustalono na 2,193 proc.

Lietuvos Energija tłumaczy duże zainteresowanie jego obligacjami nową strategią energetyczną, w ramach której ma się skupić na inwestycjach w odnawialne źródła energii – zbieżną z nową strategią energetyczną Litwy, którą ostatnio zatwierdził litewski parlament.

Zgodnie z tą strategią, do roku 2030 OZE mają odpowiadać za 45 proc. litewskiego miksu wytwarzania, a w roku 2050 – już za 80 proc. Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Litewski koncern podkreśla, że pieniądze uzyskane z ostatniej emisji obligacji przeznaczy na inwestycje głównie w energetyce wiatrowej, modernizację sieci energetycznych, a także na projekty zakładające produkcję energii z odpadów i biomasy.

Lietuvos Energija podkreśla, że w maju Standard & Poor’s potwierdził jego rating na poziomie BBB+, co jest najlepszym wynikiem wśród koncernów energetycznych z państw bałtyckich i drugim najlepszym ratingiem wśród „utilities” z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Państwowy koncern energetyczny z Litwy ma zainwestować w latach 2018-2030 około 6,2 mld euro, przeznaczając 45 proc. tej kwoty w wytwarzanie z odnawialnych źródeł energii, a 39 proc. na inwestycje w dystrybucję.

Wśród potencjalnych lokalizacji inwestycji w OZE wymieniana jest m.in. Polska. Więcej na ten temat w artykule: Litewski potentat stawia na OZE. Chce inwestować m.in. w Polsce.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...