Rekordowa sprzedaż gwarancji pochodzenia na TGE

Rekordowa sprzedaż gwarancji pochodzenia na TGE
Fot. innogy
REKLAMA

W ubiegłym miesiącu Towarowa Giełda Energii odnotowała największe miesięczne obroty w kilkuletniej historii rynku gwarancji pochodzenia poświadczających wyprodukowanie energii ze źródeł odnawialnych. Z uwagi na niską cenę gwarancji, ten instrument jednak nie odgrywa znaczącej roli na rynku OZE, nie stanowiąc istotnego źródła przychodów producentów energii odnawialnej.

W ubiegłym miesiącu w prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii Rejestrze Gwarancji Pochodzenia zawarto transakcje o wolumenie 1 407 848 MWh, co jest najwyższą wartością w historii TGE. W ubiegłym miesiącu zawarto 360 transakcji wobec 99 zawartych we wcześniejszym miesiącu, w którym za pośrednictwem TGE sprzedano gwarancje odpowiadające produkcji 428 155 MWh energii odnawialnej.

Jednocześnie odbiorcom końcowym przekazano w czerwcu gwarancje pochodzenia odpowiadające produkcji 1 111 363 MWh energii odnawialnej w stosunku do 188 854 MWh przekazanych w maju.

Gwarancja pochodzenia odpowiadająca wytworzeniu 1 MWh zielonej energii jest wydawana jest na okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnym źródle.

Mimo odnotowania w ubiegłym miesiącu rekordowych obrotów, ponad trzykrotnie wyższych niż we wcześniejszym miesiącu, w czerwcu średnia cena gwarancji spadła z 0,55 zł/MWh w maju do 0,39 zł/MWh.

Podstawą wprowadzenia rejestru gwarancji pochodzenia była nowelizacja Prawa energetycznego z 2013 roku. Towarowa Giełda Energii zanotowała pierwsze umowy sprzedaży gwarancji we wrześniu 2015 r.

Gwarancje pochodzenia potwierdzają wyprodukowanie określonej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Ich nabywcy mogą poszczycić się tym, że określona cześć energii, którą konsumują, pośrednio pochodzi z OZE. Regulacje dotyczące gwarancji pochodzenia nie wskazują także podmiotów zobowiązanych do ich zakupu, nie tworząc tym samym administracyjnie rynku zbytu.

Gwarancje pochodzenia mają charakter raczej prestiżowy, a wobec niskiej płynności rynku ich ceny mogą ulegać istotnym wahaniom.

Mechanizm gwarancji pochodzenia został wprowadzony do unijnego prawa na początku ubiegłej dekady i korzystają z niego – oprócz producentów zielonej energii – także firmy, które kupując określoną ilość gwarancji, chcą poprawić swój wizerunek i pokazać, że korzystają z ekologicznej energii.

System gwarancji pochodzenia ma charakter transgraniczny. Oznacza to, że producenci zielonej energii w Polsce swoje gwarancje mogą sprzedać nie tylko podmiotom zarejestrowanym w naszym kraju, ale także firmom z innych państw UE.

W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za wydawanie gwarancji pochodzenia jest Urząd Regulacji Energetyki. Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej są wydawane przez URE w formie elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do rejestru gwarancji pochodzenia.

Od uruchomienia Rejestru Gwarancji Pochodzenia do końca czerwca przekazano odbiorcom końcowym już 6 874 867 gwarancji pochodzenia.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...