Tak Equinor szykuje się na urynkowienie OZE

Tak Equinor szykuje się na urynkowienie OZE
Fot. Equinor
REKLAMA

Paliwowy potentat z Norwegii wykonał kolejny krok w celu przygotowania się na nową rzeczywistość w energetyce.Widzimy świetną okazję, aby rozwinąć nasze pojmowanie różnych krajowych rynków w sytuacji, w której odnawialne źródła energii będą w coraz większym stopniu mierzyć się z ryzykami rynkowymikomentuje Irene Rummelhoff, prezes ds. nowych rozwiązań energetycznych w Equinor.

Equinor (wcześniej Statoil) przejmie działającą na rynku energetycznym od 2004 roku duńską firmę Danske Commodieties, która specjalizuje się w krótkoterminowym handlu energią elektryczną i gazem.

O skali działalności duńskiej firmy mogą świadczyć liczby dotyczące zrealizowanych transakcji. Danske Commodieties tylko w ubiegłym roku sprzedała 318 TWh energii elektrycznej w 38 krajach, a także 389 TWh gazu naturalnego w 18 krajach – to odpowiada 1/3 całkowitej produkcji gazu w Norwegii.

W ubiegłym roku Duńczycy zrealizowali w sumie 4 tys. transakcji, przetwarzając 173 terabajtów danych.

Equinor coraz mocniej wchodzi w obszar elektroenergetyki, inwestując głównie w morskie farmy wiatrowe, ale nie pomija przy tym obszaru handlu energią. To zresztą szerszy trend w aktywności koncernów paliwowych.

W ubiegłym roku Shell, BP i Equinor wspólnie rozpoczęły budowę nowej platformy handlu energią, która będzie bazować na technologii blockchain. Jej uruchomienie zaplanowano na koniec tego roku.

Podobny ruch wykonał w ubiegłym miesiącu inny europejski potentat paliwowy. Hiszpański Repsol wydał 750 mln euro na zakup firmy Viesgo posiadającej oddział handlu gazem i energią elektryczną.

Z kolei francuski koncern paliwowy Total finalizuje przejęcie trzeciego największego we Francji koncernu energetycznego Direct Energie.

Jak podkreśla Reuters, koncerny paliwowe muszą mierzyć się z rosnącą presją ze strony akcjonariuszy i organizacji środowiskowych, aby redukować emisje ze swojej dotychczasowej działalności, co skłania je do aktywności w elektroenergetyce i coraz większych inwestycji w odnawialne źródła energii.

Dodatkowe możliwości otwiera przed nimi elektryfikacja transportu – w ten sposób potencjalne straty w swoim dotychczasowym biznesie będą mogły odrobić angażując się w sprzedaż energii elektrycznej i udostępnianie stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wskazuje, że w 2016 roku po raz pierwszy inwestycje w globalnym sektorze elektroenergetycznym osiągnęły większą wartość niż wygenerowane w sektorze paliwowym.

Equinor zapowiada przeznaczanie co roku 15-20 proc. swojego CAPEX-u na inwestycje w obszarze „nowej energii”. Jak na razie Norwegowie stawiają w tym obszarze głównie na morską energetykę wiatrową.

W ubiegłym roku norweski koncern wydał na ten cel ok. 500-700 mln euro, czyli ok. 5-8 proc. swojego CAPEX-u.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...