Tak Equinor szykuje się na urynkowienie OZE

Tak Equinor szykuje się na urynkowienie OZE
Fot. Equinor
REKLAMA

Paliwowy potentat z Norwegii wykonał kolejny krok w celu przygotowania się na nową rzeczywistość w energetyce.Widzimy świetną okazję, aby rozwinąć nasze pojmowanie różnych krajowych rynków w sytuacji, w której odnawialne źródła energii będą w coraz większym stopniu mierzyć się z ryzykami rynkowymikomentuje Irene Rummelhoff, prezes ds. nowych rozwiązań energetycznych w Equinor.

Equinor (wcześniej Statoil) przejmie działającą na rynku energetycznym od 2004 roku duńską firmę Danske Commodieties, która specjalizuje się w krótkoterminowym handlu energią elektryczną i gazem.

O skali działalności duńskiej firmy mogą świadczyć liczby dotyczące zrealizowanych transakcji. Danske Commodieties tylko w ubiegłym roku sprzedała 318 TWh energii elektrycznej w 38 krajach, a także 389 TWh gazu naturalnego w 18 krajach – to odpowiada 1/3 całkowitej produkcji gazu w Norwegii.

W ubiegłym roku Duńczycy zrealizowali w sumie 4 tys. transakcji, przetwarzając 173 terabajtów danych.

Equinor coraz mocniej wchodzi w obszar elektroenergetyki, inwestując głównie w morskie farmy wiatrowe, ale nie pomija przy tym obszaru handlu energią. To zresztą szerszy trend w aktywności koncernów paliwowych.

W ubiegłym roku Shell, BP i Equinor wspólnie rozpoczęły budowę nowej platformy handlu energią, która będzie bazować na technologii blockchain. Jej uruchomienie zaplanowano na koniec tego roku.

Podobny ruch wykonał w ubiegłym miesiącu inny europejski potentat paliwowy. Hiszpański Repsol wydał 750 mln euro na zakup firmy Viesgo posiadającej oddział handlu gazem i energią elektryczną.

Z kolei francuski koncern paliwowy Total finalizuje przejęcie trzeciego największego we Francji koncernu energetycznego Direct Energie.

Jak podkreśla Reuters, koncerny paliwowe muszą mierzyć się z rosnącą presją ze strony akcjonariuszy i organizacji środowiskowych, aby redukować emisje ze swojej dotychczasowej działalności, co skłania je do aktywności w elektroenergetyce i coraz większych inwestycji w odnawialne źródła energii.

Dodatkowe możliwości otwiera przed nimi elektryfikacja transportu – w ten sposób potencjalne straty w swoim dotychczasowym biznesie będą mogły odrobić angażując się w sprzedaż energii elektrycznej i udostępnianie stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wskazuje, że w 2016 roku po raz pierwszy inwestycje w globalnym sektorze elektroenergetycznym osiągnęły większą wartość niż wygenerowane w sektorze paliwowym.

Equinor zapowiada przeznaczanie co roku 15-20 proc. swojego CAPEX-u na inwestycje w obszarze „nowej energii”. Jak na razie Norwegowie stawiają w tym obszarze głównie na morską energetykę wiatrową.

W ubiegłym roku norweski koncern wydał na ten cel ok. 500-700 mln euro, czyli ok. 5-8 proc. swojego CAPEX-u.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...