Moc mikroinstalacji w sieci Enei przekroczyła 30 MW

Moc mikroinstalacji w sieci Enei przekroczyła 30 MW
Fot. 10 10, flickr cc
REKLAMA

Liczba mikrointalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej Enea Operator w pierwszym kwartale 2018 r. jest zbliżona do liczby mikroinstalacji przyłączonych w poprzednich kwartałach. Przyłączono też trzy większe źródła OZE, w tym jedną elektrownię wiatrową o prawdopodobnie najwyższej jednostkowej mocy  wśród wiatraków postawionych dotąd w naszym kraju.

W pierwszym kwartale 2018 r. operator systemu dystrybucyjnego Enea Operator przyłączył do swojej sieci 424 mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,2 MW – wszystkie wykonano w technologii fotowoltaicznej.

Liczba mikroinstalacji przyłączonych w I kwartale br. jest bardzo zbliżona do ilości mikroinstalacji przyłączonych przez Eneę Operator w IV kwartale 2017 r., gdy przyłączono 494 takich źródeł o łącznej mocy 3,732 MW.

W III kwartale br. Enea Operator przyłączyła do swojej sieci 572 mikroinstalacje OZE o łącznej mocy 3,923 MW. W tym tylko trzy przyłączenia nie dotyczyły fotowoltaiki. Przyłączono jedną mikroelektrownię wodną o mocy 25 kW, a także dwie mikroelektrownie wiatrowe o łącznej mocy jedynie 1 kW.

Wcześniej, w II kwartale br., Enea przyłączyła 452 mikroinstalacje o łącznej mocy 3,166 MW, a w I kwartale 2017 r. w sieci tego operatora pojawiło się 290 mikroinstalacji o mocy 2,067 MW.

Jak wynika z danych zbieranych przez portal Gramwzielone.pl, w całym ubiegłym roku do sieci tego operatora przyłączono w sumie 1808 mikroinstalacji o łącznej mocy 12,888 MW. Wcześniej do końca 2016 r. do sieci Enei przyłączono 2444 mikroinstalacji (według PTPiREE) o łącznej mocy 15,818 MW.

Po dodaniu przyłączeń wykonanych po pierwszym kwartale 2018 r. wychodzi, że na koniec marca br. w sieci Enea Operator było w sumie 4676 mikroinstalacji, a ich łączna moc wynosi 31,9 MW.

W pierwszym kwartale br. w sieci Enei Operator pojawiły się też 3 większe źródła o jednostkowej mocy ponad 40 kW. Ich łączna moc wynosi 6,2 MW. To dwie elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1,7 MW, a także jedna elektrownia wiatrowa o mocy 4,5 MW– prawdopodobnie największej jednostkowej mocy wśród wiatraków dotychczas postawionych w naszym kraju.

W całym ubiegłym roku Enea przyłączyła tylko siedem większych źródeł o jednostkowej mocy ponad 40 kW. Ich łączna moc wyniosła 16,152 MW.

Na koniec 2017 r. do sieci Enea Operator przyłączonych było w sumie 4 614 źródeł OZE o łącznej mocy 1295,6 MW. Po pierwszym kwartale br. było już 5041 źródeł o łącznej mocy 1302 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fanspeedwaya |
Ehhhh ,najlepiej przypisać sobie czyjeś zasługi , gdyby nie moja krwawica g... by przyłączyli
MlaskaczWaflami |
Dokładnie tak. Cała ich zasługa to wymiana licznika i podbicie papierka. A jeszcze licznika na nieoszukujący wymienić nie potrafią.

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...