Energia 2 km pod ziemią. NFOŚiGW przyznał dotację na geotermię

Energia 2 km pod ziemią. NFOŚiGW przyznał dotację na geotermię
Fot. Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
REKLAMA

Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych w Tomaszowie Mazowieckim będzie kosztowało ponad 13 mln zł. W całości koszt tych prac mają pokryć środki przyznane przez NFOŚiGW, który sfinansuje w ten sposób już kolejny projekt związany z geotermią.

Głębokość otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 oszacowano na 2090 metrów (+/-20 proc.). Dla porównania głębokość innego otworu geotermalnego, który dzięki wsparciu NFOŚiGW uruchomiono w ubiegłym miesiącu w Sieradzu, sięga 1475 metrów.

W ramach przyznanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacji na inwestycje geotermalne, najgłębszy odwiert realizowany będzie w gminie Szaflary (5300 m), a najpłytszy w gminie Sochaczew (1400 m).

Rozpoczęcie prac w Tomaszowie Mazowieckim planowane jest jeszcze na ten miesiąc, a ich koniec przewidziano na luty 2020 r. Kwota przyznanej dotacji – 13,36 mln zł – jest równa całkowitym kosztom tego przedsięwzięcia.

Jeśli wyniki badań wskażą zasadność eksploatacji wód geotermalnych, geotermia może stać się częścią lokalnego klastra energii, w którego budowaniu uczestniczy gmina Tomaszów Mazowiecki. Pod koniec ubiegłego miesiąca podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Klaster utworzą także Opoczno, Rawa Mazowiecka, Wolbórz, Rzeczyca i Politechnika Częstochowska – Wydział Elektryczny, a do współpracy mają zostać zaproszeni również lokalni przedsiębiorcy.

To szósta podpisana umowa o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Geologia i górnictwo”, część 1) „Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”.

W 2017 r. NFOŚiGW zawarł umowy na tego typu przedsięwzięcia z gminami Sochaczew (dofinansowanie 10,43 mln  zł), Sieradz (10,59 mln zł), Koło (22,15 mln zł), Szaflary (44,93 mln zł) i Lądek-Zdrój (18,78 mln zł).

Kolejne finansowe wsparcie od NFOŚiGW – po Tomaszowie Mazowieckim – trafi do gminy Turek i zostanie przeznaczone na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego.

Obecnie w Narodowym Funduszu trwa jeszcze nabór wniosków na przedsięwzięcia z zakresu poznania budowy geologicznej kraju oraz gospodarki zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, w którym do rozdysponowania jest łącznie 250 mln zł – w tym 200 mln zł przewidziano na dotacje, a 50 mln zł na pożyczki. Zakończenie tego naboru przewidziano na koniec listopada br.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...