Energia 2 km pod ziemią. NFOŚiGW przyznał dotację na geotermię

Energia 2 km pod ziemią. NFOŚiGW przyznał dotację na geotermię
Fot. Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
REKLAMA

Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych w Tomaszowie Mazowieckim będzie kosztowało ponad 13 mln zł. W całości koszt tych prac mają pokryć środki przyznane przez NFOŚiGW, który sfinansuje w ten sposób już kolejny projekt związany z geotermią.

Głębokość otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 oszacowano na 2090 metrów (+/-20 proc.). Dla porównania głębokość innego otworu geotermalnego, który dzięki wsparciu NFOŚiGW uruchomiono w ubiegłym miesiącu w Sieradzu, sięga 1475 metrów.

W ramach przyznanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacji na inwestycje geotermalne, najgłębszy odwiert realizowany będzie w gminie Szaflary (5300 m), a najpłytszy w gminie Sochaczew (1400 m).

Rozpoczęcie prac w Tomaszowie Mazowieckim planowane jest jeszcze na ten miesiąc, a ich koniec przewidziano na luty 2020 r. Kwota przyznanej dotacji – 13,36 mln zł – jest równa całkowitym kosztom tego przedsięwzięcia.

Jeśli wyniki badań wskażą zasadność eksploatacji wód geotermalnych, geotermia może stać się częścią lokalnego klastra energii, w którego budowaniu uczestniczy gmina Tomaszów Mazowiecki. Pod koniec ubiegłego miesiąca podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Klaster utworzą także Opoczno, Rawa Mazowiecka, Wolbórz, Rzeczyca i Politechnika Częstochowska – Wydział Elektryczny, a do współpracy mają zostać zaproszeni również lokalni przedsiębiorcy.

To szósta podpisana umowa o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Geologia i górnictwo”, część 1) „Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”.

W 2017 r. NFOŚiGW zawarł umowy na tego typu przedsięwzięcia z gminami Sochaczew (dofinansowanie 10,43 mln  zł), Sieradz (10,59 mln zł), Koło (22,15 mln zł), Szaflary (44,93 mln zł) i Lądek-Zdrój (18,78 mln zł).

Kolejne finansowe wsparcie od NFOŚiGW – po Tomaszowie Mazowieckim – trafi do gminy Turek i zostanie przeznaczone na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego.

Obecnie w Narodowym Funduszu trwa jeszcze nabór wniosków na przedsięwzięcia z zakresu poznania budowy geologicznej kraju oraz gospodarki zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, w którym do rozdysponowania jest łącznie 250 mln zł – w tym 200 mln zł przewidziano na dotacje, a 50 mln zł na pożyczki. Zakończenie tego naboru przewidziano na koniec listopada br.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...