Tauron w długim horyzoncie ma postawić na OZE

Tauron w długim horyzoncie ma postawić na OZE
Marek Wadowski, wiceprezes Taurona ds. finansowych. Fot. Tauron
REKLAMA

Marek Wadowski, wiceprezes Taurona ds. finansowych, zapewnia, że państwowy koncern energetyczny w długim terminie chce postawić na odnawialne źródła energii, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom akcjonariuszy, ale także mając na uwadze, że coraz trudniej jest pozyskać finansowanie dla inwestycji w energetyce węglowej.

Do 2021 roku Tauron musi wydać około miliard złotych na modernizację swoich elektrowni węglowych, aby spełniały coraz bardziej restrykcyjne wymogi środowiskowe.

Tymczasem, jak zauważa Reuters, trzeci największy państwowy koncern energetyczny w Polsce – i najbardziej zadłużony – może mieć problem z pozyskaniem kolejnych kredytów na inwestycje – i to nie tylko przez zbyt wysokie zadłużenie.

Na koniec marca 2018 r. zobowiązania finansowe netto Grupy osiągnęły poziom 8,4 mld zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. w porównaniu ze stanem na 31 grudnia 2017 r., a wskaźnik długu netto do EBITDA pozostawał na stabilnym i bezpiecznym poziomie 2,3x.

Ewolucja podejścia instytucji bankowych do finansowania inwestycji w energetyce wymusza zmianę podejścia na polskich koncernach energetycznych bazujących dotąd na wytwarzaniu z węgla.

Cytowany przez Reutersa wiceprezes Taurona ds. finansowych zaznacza, że kluczowa dla banków finansujących inwestycje Taurona jest ewolucja jego podejścia, w tym położenie nacisku na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Zgodnie z narracją prezentowaną ostatnio przez Tauron, miałby on inwestować w OZE, ale do tego potrzebuje funduszy uzyskanych z rynku mocy – czyli w polskim wydaniu de facto mechanizmu, który ma stanowić dodatkowe źródło dochodów głównie dla operatorów elektrowni węglowych.

W ramach wdrażanego w tym roku w naszym kraju rynku mocy, pierwsze fundusze z tego mechanizmu mogą trafić – głównie do państwowych koncernów energetycznych – około 2021 r.

Ostatnio o zainteresowaniu inwestycjami w energetyce odnawialnej mówił prezes Taurona Filip Grzegorczyk, wskazując głównie na energetykę wiatrową na morzu. Prezes Grzegorczyk uzależnia jednak dalsze kroki w tym kierunku od przygotowania przez rząd odpowiednich mechanizmów wsparcia dla offshore.

Obecnie potencjał OZE w grupie Tauron to 34 elektrownie wodne o łącznej mocy 140 MW oraz cztery farmy wiatrowe o mocy 200,75 MW. Ostatnią z nich i jednocześnie swoją największą farmę wiatrową Tauron uruchomił w 2015 r. jeszcze w systemie zielonych certyfikatów.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ENRGY |
No brawo. Każdy w długim horyzoncie musi postawić na OZE. Nieodnawialne źródła energii jak sama nazwa wskazuje są NIEODNAWIALNE - po zużyciu ZNIKAJĄ. Gratuluję zarządowi Tauronu wyobraźni i samoświadomości.
alladyn-solar-batt |
,,Zgodnie z narracją prezentowaną ostatnio przez Tauron, miałby on inwestować w OZE, ale do tego potrzebuje funduszy uzyskanych z rynku mocy – czyli w polskim wydaniu de facto mechanizmu, który ma stanowić dodatkowe źródło dochodów głównie dla operatorów elektrowni węglowych.'' - czyli My - odbiorcy energii elektrycznej mamy IM SFINANSOWAĆ budowę ICH wytwórni prądu/fabryk prądu z (sic!) opłaty ,,mocowej'', która jak to sygnalizowałem przed jej uchwaleniem - wcale nie posłuży na ,,podtrzymywanie mocy w podstawie'' w należytej kondycji lecz jest UKRYTĄ pomocą publiczną ze złamaniem zasad uchwaloną przez posłów jako dotacja inwestycyjna dla spółek energetycznych Skarbu Państwa. Mam nadzieję, ze KE przypieprzy karami za to niuzasadnione wsparcie.To samo zapowiedziało PGE
jOOj |
O szerokim horyzoncie słyszałem ale o "długim horyzoncie"... pierwsze widzę i aż oczy bolą... Poza tym zgadzam się "alladyn.."... Rzeczowa wypowiedź! W Lublinie TergaPower (norweska prywatna spółka) chciała budować elektrociepłownię biomasową (słoma) i miasto nie pozwoliło a po roku na podobną (pellet z łusek słonecznika...) PGE GiEK S.A. Oddział Elektrociepłownia Lublin dostała pozwolenie... Różnica polega na tym że ta pierwsza finansowana by była prywatnym kapitałem a ta druga będzie z pieniędzy podatników.... Pozdrawiam!
Stanley |
A małych prosumentow będziemy gasić zdalnie...

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...