Coraz więcej Estończyków korzysta tylko z energii odnawialnej

Coraz więcej Estończyków korzysta tylko z energii odnawialnej
Fot. Eesti Energia
REKLAMA

Największy dostawca energii w Estonii, państwowy koncern Eesti Energia, raportuje potrojenie liczby klientów, którzy kupują od niego wyłącznie energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Eesti Energia podaje, że na koniec pierwszego półrocza br. posiadał 12 636 klientów, którzy kupują tylko energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W porównaniu do początku zeszłego roku ta liczba wzrosła trzykrotnie. W tym roku podpisano na razie około 2 tys. kontraktów zakładających zakup wyłącznie zielonej energii, a w ubiegłym roku ich liczba wzrosła o 7 tys.

Wśród odbiorców Eesti Energia, którzy kupują tylko energię odnawialną, jest około 600 firm, które w zamian uzyskują prawo do promowania się poprzez przyznawany przez estoński koncern znak poświadczający korzystanie wyłącznie z OZE.

W ramach grupy Eesti Energia obszarem odnawialnych źródeł energii zajmuje się spółka Enefit Green, która wytwarza energię odnawialną z wykorzystaniem źródeł wiatrowych, fotowoltaicznych, biomasowych i wodnych, a ponadto oferuje zakup energii odnawialnej także dzięki budowie instalacji OZE na terenie obiektów poszczególnych firm, w zamian dając im gwarancję sprzedaży czystej energii po określonej na wiele lat cenie.

W ubiegłym miesiącu Eesti Energia informowało o budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 475 kW, z której energia trafi do producenta drewnianych domów Valmeco. Energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na wiele lat umowy, dzięki czemu estońska firma uniezależni się od ryzyka wzrostu cen energii. Elektrownia PV powstanie na obiektach należących do Valmeco, ale pozostanie własnością Enefit Green.

Wcześniej w takim modelu Enefit zrealizował podobną inwestycję m.in. dla estońskiego producenta mleka z miejscowości Järvamaa, wykonując instalację na dachach jego obiektów. Enefit pozostaje właścicielem instalacji fotowoltaicznej i będzie mu dostarczać energię słoneczną na podstawie umowy zawartej na 25 lat.

W Estonii producenci energii odnawialnej mają możliwość sprzedaży energii elektrycznej bezpośrednio do sieci po cenie rynkowej, a także w systemie feed-in-premium, gdzie wielkość wsparcia jest określona jako różnica pomiędzy taryfą feed-in, a ceną energii elektrycznej na rynku hurtowym.

Jak mówił ostatnio w wywiadzie dla Gramwzielone.pl Maciej Kowalski zarządzający polskim oddziałem Enefit Green, zgodnie z estońskimi regulacjami w zakresie OZE, na rynku tym funkcjonuje neutralna technologicznie premia od wszystkich typów energii pochodzących ze źródeł odnawialnych w wysokości 53,7 euro/MWh, która jest płatna dodatkowo do rynkowej ceny energii elektrycznej.

Enefit Green wchodzi także na polski rynek fotowoltaiczny, na którym chce oferować instalacje fotowoltaiczne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Strategiczny cel Eesti Energia to zwiększenie udziału OZE w swoim miksie wytwarzania do 40 proc. do roku 2022. Póki co miks estońskiego koncernu jest zdominowany w dużej mierze przez wysokoemisyjne źródła wytwarzania.

W 2017 r. Estończycy wypracowali 101 mln euro zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 754,9 mln euro (wzrost o 1,6 proc. r/r). Na wzrost przychodów w największym stopniu wpłynęło zwiększenie wolumenu sprzedaży ropy łupkowej oraz wyższa cena na rynku ropy.

Produkcja energii przez Eesti Energia w ub.r. wyniosła 9,7 TWh, osiągając tym samym największy poziom na przestrzeni ostatnich czterech lat. Ponadto wyprodukowano rekordowy wolumen 395 tys. ton ropy łupkowej. 

Udział Eesti w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi ok. 60 proc., a w rynkach energetycznych krajów bałtyckich sięga łącznie ok. 25 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Agat |
Hm, a kto im każe tak robić?
X |
Może sami chcą? Wiem że to niepojęte w kraju w którym nikomu nie chce się nawet po sobie podprzątać

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...