Polski producent kolektorów i pomp ciepła bije rekord sprzedaży

Polski producent kolektorów i pomp ciepła bije rekord sprzedaży
Romuald Kalyciok, prezes Sunex S.A.
REKLAMA

Raciborski producent rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii zanotował w II kwartale 2018 roku 16,63 mln zł przychodów, co oznacza wzrost w porównaniu do przychodów wypracowanych rok wcześniej aż o 50 proc. Narastająco od początku roku sprzedaż spółki wyniosła 27,08 mln zł, czyli o 47 proc. więcej niż w pierwszej połowie ub.r.

Sunex S.A. jest czołowym krajowym producentem domowych systemów odnawialnych źródeł energii. Firma powstała w 2002 roku w Raciborzu, wprowadzając na rynek własne kolektory słoneczne, a później dołożyła do swojej oferty produkowane pod swoją marką pompy ciepła.

Załamanie się krajowego rynku kolektorów słonecznych nie wstrzymało rozwoju raciborskiej firmy, a jak się teraz okazuje, notuje ona znaczącą poprawę wyników finansowych.  

W I kwartale 2018 roku Sunex odnotował 10,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, zysk operacyjny i EBITDA wyniosły odpowiednio 0,3 mln zł i 0,8 mln zł, a wynik netto 0,2 mln zł.

Wstępne wyniki sprzedaży za pierwsze półrocze są bardzo dobre. Produkty z grupy OZE są obecnie naszym głównym źródłem obrotów, a aktualna sytuacja polityczno-gospodarcza bardzo sprzyja naszej branży. Tradycyjnie najwyższe obroty zanotowaliśmy na rynku niemieckim. Na rynku polskim znaczny wzrost sprzedaży został zrealizowany dzięki dostawom na rzecz spółki Polska Ekologia – komentuje Romuald Kalyciok, prezes Sunex S.A.

Prezes Kalyciok dodaje, że w dłuższej perspektywie na wzrost sprzedaży oraz poprawę uzyskiwanych marż ma wpłynąć prowadzona kosztem ok. 8-9 mln zł inwestycja mająca na celu rozbudowę mocy produkcyjnych i wdrożenie nowych produktów.

Sprzyja nam też to, że nasze produkty przyczyniają się do coraz czystszego powietrza. Prace naszego działu badawczo-rozwojowego opieramy o najnowsze technologie służące zachowaniu najlepszej jakości powietrza (poniżej PM2,5), a nasze produkty wspierają dekarbonizację środowiska. Sprzedaż Sunex-u wspomaga także decyzja Unii Europejskiej, która przyjęła dyrektywę nakazującą do 2020 roku zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym do 20 proc. we wszystkich krajach UE – komentuje prezes Sunex.

Sunex złożył wniosek o dofinansowanie projektu zakładającego zwiększenie i zdywersyfikowanie produkcji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Spółka pod koniec czerwca br. pozyskała również bankowe finansowanie swojego projektu w łącznej kwocie 3,53 mln zł i 1,15 mln euro.

– Nowoczesny park maszynowy umożliwi wygenerowanie wyższej marży na sprzedaży oraz usprawni procesy logistyczne. Jestem przekonany, że realizacja inwestycji umocni pozycję Sunex jako czołowego producenta rozwiązań grzewczych i instalacyjnych, a także pomoże w ekspansji na nowe rynki – twierdzi Romuald Kalyciok.

Sunex S.A. zadebiutował na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych pod koniec lipca 2015 r. Wcześniej akcje spółki od 2011 roku były w obrocie na rynku NewConnect.

Drugi i trzeci kwartał to dla Sunex najlepsze okresy w roku, dlatego spodziewam się utrzymania wzrostowej tendencji również w drugim półroczu br. – komentuje prezes Kalyciok.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Pracujacy |
Super ale zapytajcie firmę jakie proponuje zarobki pracowniko, sółka z grupy HI-Tech a płace żenada
Genwar |
Nie piszcie proszę, że firma jest producentem pomp ciepła bo to nieprawda. Pompa ciepła jest produkowana przez innego producenta i brandowana logiem Sunex-u.

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...