Tak Plan Junckera pomaga energetyce odnawialnej

Tak Plan Junckera pomaga energetyce odnawialnej
Jean-Claude Juncker. Foto. European People's Party, flickr cc
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny pracuje nad programem preferencyjnego finansowania, które ma zostać udostępnione inwestorom planującym budowę farm fotowoltaicznych w Polsce. W międzyczasie EBI angażuje się we wspieranie kolejnych mechanizmów, z których finansowane są inwestycje w odnawialne źródła energii w Unii Europejskiej.

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę z niemieckim bankiem Landesbank Saar (SaarLB), któremu udostępni wycenione na 70 mln euro gwarancje w zakresie pożyczek przyznanych przez niemiecki bank na 10 inwestycji w odnawialne źródła energii. Gwarancje mają pokryć połowę wartości tych pożyczek.

Zaangażowanie EBI w ryzyko związane z kredytowaniem odnawialnych źródeł energii przez SaarLB ma pozwolić niemieckiemu bankowi na udostępnienie kolejnych pożyczek w wysokości do 140 mln euro na projekty OZE realizowane we Francji i w Niemczech.

To już druga transza gwarancji przyznanych przez EBI bankowi SaarLB. Ich łączna wartość wzrasta teraz, po umowie na 80 mln euro zawartej dwa lata temu, do 150 mln euro.

Wcześniej zaangażowanie się EBI w ryzyko związane z finansowaniem energetyki odnawialnej przez SaarLB pozwoliło na przyznanie na projekty wiatrowe siedmiu kredytów w wysokości 160 mln euro.

EBI informuje, że przejęcie części ryzyka w podobnych projektach, jak finansowane przez SaarLB, jest możliwe dzięki zyskaniu gwarancji z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (European Fund for Strategic Investment, EFSI), który powstał w ramach tzw. Planu Junckera.

Wdrażamy nowoczesne i innowacyjne techniki finansowania jak te, w których częściowo przejmujemy bezpośrednie ryzyko finansowe w zakresie pożyczek przyznanych przez SaarLB, jednocześnie pozostawiając bankom zarządzanie ryzykiem – komentuje Ambroise Fayolle, wiceszef Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Cytowany w komunikacie EBI komisarz UE ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič informuje, że taki model wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii będzie forsowany jeszcze bardziej w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Przez zebranie różnych instrumentów chcemy wygenerować kolejne inwestycje, głównie sektora prywatnego, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii – komentuje unijny komisarz.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Plan Junckera jest taki żeby sobie dać w gaz każdego dnia, najwcześniej jak się uda.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...