Tak Plan Junckera pomaga energetyce odnawialnej

Tak Plan Junckera pomaga energetyce odnawialnej
Jean-Claude Juncker. Foto. European People's Party, flickr cc
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny pracuje nad programem preferencyjnego finansowania, które ma zostać udostępnione inwestorom planującym budowę farm fotowoltaicznych w Polsce. W międzyczasie EBI angażuje się we wspieranie kolejnych mechanizmów, z których finansowane są inwestycje w odnawialne źródła energii w Unii Europejskiej.

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę z niemieckim bankiem Landesbank Saar (SaarLB), któremu udostępni wycenione na 70 mln euro gwarancje w zakresie pożyczek przyznanych przez niemiecki bank na 10 inwestycji w odnawialne źródła energii. Gwarancje mają pokryć połowę wartości tych pożyczek.

Zaangażowanie EBI w ryzyko związane z kredytowaniem odnawialnych źródeł energii przez SaarLB ma pozwolić niemieckiemu bankowi na udostępnienie kolejnych pożyczek w wysokości do 140 mln euro na projekty OZE realizowane we Francji i w Niemczech.

To już druga transza gwarancji przyznanych przez EBI bankowi SaarLB. Ich łączna wartość wzrasta teraz, po umowie na 80 mln euro zawartej dwa lata temu, do 150 mln euro.

Wcześniej zaangażowanie się EBI w ryzyko związane z finansowaniem energetyki odnawialnej przez SaarLB pozwoliło na przyznanie na projekty wiatrowe siedmiu kredytów w wysokości 160 mln euro.

EBI informuje, że przejęcie części ryzyka w podobnych projektach, jak finansowane przez SaarLB, jest możliwe dzięki zyskaniu gwarancji z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (European Fund for Strategic Investment, EFSI), który powstał w ramach tzw. Planu Junckera.

Wdrażamy nowoczesne i innowacyjne techniki finansowania jak te, w których częściowo przejmujemy bezpośrednie ryzyko finansowe w zakresie pożyczek przyznanych przez SaarLB, jednocześnie pozostawiając bankom zarządzanie ryzykiem – komentuje Ambroise Fayolle, wiceszef Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Cytowany w komunikacie EBI komisarz UE ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič informuje, że taki model wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii będzie forsowany jeszcze bardziej w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Przez zebranie różnych instrumentów chcemy wygenerować kolejne inwestycje, głównie sektora prywatnego, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii – komentuje unijny komisarz.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Plan Junckera jest taki żeby sobie dać w gaz każdego dnia, najwcześniej jak się uda.

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...