Tak Plan Junckera pomaga energetyce odnawialnej

Tak Plan Junckera pomaga energetyce odnawialnej
Jean-Claude Juncker. Foto. European People's Party, flickr cc
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny pracuje nad programem preferencyjnego finansowania, które ma zostać udostępnione inwestorom planującym budowę farm fotowoltaicznych w Polsce. W międzyczasie EBI angażuje się we wspieranie kolejnych mechanizmów, z których finansowane są inwestycje w odnawialne źródła energii w Unii Europejskiej.

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę z niemieckim bankiem Landesbank Saar (SaarLB), któremu udostępni wycenione na 70 mln euro gwarancje w zakresie pożyczek przyznanych przez niemiecki bank na 10 inwestycji w odnawialne źródła energii. Gwarancje mają pokryć połowę wartości tych pożyczek.

Zaangażowanie EBI w ryzyko związane z kredytowaniem odnawialnych źródeł energii przez SaarLB ma pozwolić niemieckiemu bankowi na udostępnienie kolejnych pożyczek w wysokości do 140 mln euro na projekty OZE realizowane we Francji i w Niemczech.

To już druga transza gwarancji przyznanych przez EBI bankowi SaarLB. Ich łączna wartość wzrasta teraz, po umowie na 80 mln euro zawartej dwa lata temu, do 150 mln euro.

Wcześniej zaangażowanie się EBI w ryzyko związane z finansowaniem energetyki odnawialnej przez SaarLB pozwoliło na przyznanie na projekty wiatrowe siedmiu kredytów w wysokości 160 mln euro.

EBI informuje, że przejęcie części ryzyka w podobnych projektach, jak finansowane przez SaarLB, jest możliwe dzięki zyskaniu gwarancji z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (European Fund for Strategic Investment, EFSI), który powstał w ramach tzw. Planu Junckera.

Wdrażamy nowoczesne i innowacyjne techniki finansowania jak te, w których częściowo przejmujemy bezpośrednie ryzyko finansowe w zakresie pożyczek przyznanych przez SaarLB, jednocześnie pozostawiając bankom zarządzanie ryzykiem – komentuje Ambroise Fayolle, wiceszef Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Cytowany w komunikacie EBI komisarz UE ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič informuje, że taki model wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii będzie forsowany jeszcze bardziej w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Przez zebranie różnych instrumentów chcemy wygenerować kolejne inwestycje, głównie sektora prywatnego, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii – komentuje unijny komisarz.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Plan Junckera jest taki żeby sobie dać w gaz każdego dnia, najwcześniej jak się uda.

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...