Dotacje na OZE w woj. świętokrzyskim. Więcej pieniędzy na projekty parasolowe

Dotacje na OZE w woj. świętokrzyskim. Więcej pieniędzy na projekty parasolowe
Fot. Vortex Energy
REKLAMA

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozstrzygnął kolejny konkurs na przedsięwzięcia z zakresu wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do firm, samorządów i instytucji publicznych trafi w sumie 38 mln zł. Ponadto więcej dotacji trafi do gmin realizujących projekty parasolowe w ramach wcześniejszego konkursu.

W ramach zakończonego konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 beneficjenci mogli się starać o dofinansowanie projektów polegających na budowie lub modernizacji infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej ze źródeł odnawialnych.

Uprawnionymi do składania wniosków były samorządy lub podmioty działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa, uczelnie, instytucje kultury czy podmioty lecznicze.

Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 51 wniosków, z których ocenę formalną i merytoryczną pozytywnie przeszło oraz uzyskało wymaganą liczbę punktów 20 projektów. Teraz wszystkie te projekty zostały rekomendowane Zarządowi Województwa do dofinansowania.

Większość wniosków, które otrzymają dotacje w ramach tego konkursu, związanych jest z budową elektrowni fotowoltaicznych, zarówno w formie mikroinstalacji jak i dużych farm fotowoltaicznych.

Unijne pieniądze trafią m.in. do Elektrowni Słonecznej Tuczępy 1 sp. z o.o. na budowę farmy fotowoltaicznej w Dobrowie, w gminie Tuczępy. Całkowita wartość inwestycji to ponad 4,4 mln zł, w tym przyznane dofinansowanie z RPO wynosi 1,772 mln zł.

Elektrownię fotowoltaiczną o mocy do 1 MW wybuduje także właściciel Zakładu Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych „Heko”. Wytworzona energia ma być wykorzystywana na potrzeby zakładu. Całe przedsięwzięcie będzie kosztować 4,6 mln zł, a przyznana dotacja wynosi 1,838 mln zł.

W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu pieniądze trafią także do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich na montaż paneli fotowoltaicznych i powietrznych pomp ciepła (dotacja z RPO w wysokości 2,474 mln zł, wartość całego zadania to 5,39 mln zł), a także do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich również na montaż paneli fotowoltaicznych (projekt o wartości 3,4 mln zł, w tym dofinansowanie z RPO wynosi1,385 mln zł).

W tym konkursie pieniądze trafią ponadto do samorządów. Powiat Staszowski otrzyma 1,164 mln zł na budowę instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej, a gmina Złota dostanie 1,159 mln zł na projekt związany z budową mikroinstalacji dla obiektów użyteczności publicznej na terenie trzech gmin – Działoszyc, Michałowa i Złotej.

To już drugi rozstrzygnięty przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego konkurs z zakresu wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Wcześniej na projekty tzw. parasolowe, czyli dotacje dla mieszkańców województwa na założenie kolektorów słonecznych czy fotowoltaiki na prywatnych domach, przeznaczono ponad 60 mln zł.

Teraz Zarząd Województwa Świętokrzyskiego informuje, że w poprzednim konkursie na unijne dotacje na odnawialne źródła energii, który dotyczył projektów parasolowych, przyzna dodatkowe dotacje na budowę instalacji OZE dla wszystkich projektów znajdujących się na liście rezerwowej.

Wybrano do dofinansowania kolejnych 9 projektów, które otrzymają w sumie 18 mln zł. Unijne dotacje trafią do gmin Sitkówka-Nowiny, Starachowice, Krasocin, Łagów, Busko-Zdrój, Pierzchnica, Gnojno, Bieliny i Działoszyce.

Oznacza to, że w ramach tych dwóch konkursów na wytwarzanie i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozdysponuje 119 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Anna |
Tylko później żaden instalator nie chce wykonywać instalacji po 2-3kW za 400-500zł/ kW bo się nie opłaca! :)
andrzej |
wszędzie o tym głośno ale jak przyjdzie konkretów to w danej gminie nic nie wiedzą i nic nie mają do zaoferowania

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...