Certyfikacja dla rynku mocy. Ile OZE i magazynów energii?

Certyfikacja dla rynku mocy. Ile OZE i magazynów energii?
Vestas press
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały wyniki pierwszej certyfikacji przeprowadzonej zgodnie z przyjętą pod koniec ubiegłego roku ustawą o rynku mocy. Wśród wpisanych do rejestru PSE instalacji pojawiły się też odnawialne źródła energii i magazyny energii.

Obowiązek przystąpienia do certyfikacji mieli wszyscy właściciele jednostek wytwórczych, których tzw. moc osiągalna brutto przekracza 2 MW.

Wzięcie udziału w certyfikacji ogólnej wszystkich innych jednostek było tylko uprawnieniem inwestorów, jednak bez tego nie będą oni mogli wziąć udziału w dalszych procesach rynku mocy.

Do certyfikacji ogólnej można było zgłosić również tzw. jednostki fizyczne wytwórcze planowane, jednostki fizyczne redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną oraz bez generacji wewnętrznej (istniejąca lub planowana) bez względu na wielkość mocy osiągalnej, z zastrzeżeniem, że w takim przypadku, aby kontynuować uczestnictwo w rynku mocy, konieczna jest agregacja tych jednostek do mocy osiągalnej brutto powyżej 2 MW na etapie certyfikacji do aukcji. 

W ramach certyfikacji ogólnej złożono 1196 wniosków o wpis do rejestru, z których 1035 dotyczyło jednostek fizycznych wytwórczych oraz magazynów energii, a 161 jednostek redukcji zapotrzebowania.

W przypadku 564 wniosków PSE wezwały wnioskodawców do ich korekty. W związku z nieusunięciem wskazanych wad lub braków formalnych odmówiono wpisu do rejestru 38 jednostek.

Finalnie w grupie uwzględnionych w rejestrze instalacji znajduje się 885 jednostek fizycznych wytwórczych istniejących, w tym 619 jednostek OZE, 248 jednostek konwencjonalnych i 18 jednostek będących magazynem energii elektrycznej,

Do rejestru wpisano także 119 jednostek fizycznych wytwórczych planowanych, w tym 48 jednostek OZE, 56 jednostek konwencjonalnych i 15 jednostek będących magazynem energii elektrycznej.

W grupie jednostek redukcji zapotrzebowania wpisano do rejestru 53 jednostki redukcji zapotrzebowania planowane, 68 jednostek fizycznych tzw. redukcji zapotrzebowania bez generacji wewnętrznej, a także 42 jednostki fizyczne redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną.

Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, różnica pomiędzy liczbą złożonych wniosków i liczbą jednostek wpisanych do rejestru rynku mocy wynika z niepoprawnego wyodrębnienia jednostek fizycznych w ramach jednego wniosku o wpis do rejestru oraz nieprawidłowego sklasyfikowania jednej jednostki fizycznej redukcji zapotrzebowania jako jednostka fizyczna wytwórcza, co zostało skorygowane w procesie uzupełnień.

Kolejnym procesem w ramach rynku mocy będzie certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021-2023, która rozpocznie się 5 września i potrwa do 31 października 2018 r.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...