Znowu rekord zapotrzebowania na moc. Wiatraki pomogły mimo upałów

Znowu rekord zapotrzebowania na moc. Wiatraki pomogły mimo upałów
Fot. Senvion
REKLAMA

Wczoraj, po raz kolejny w tym miesiącu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały rekord zapotrzebowania na moc w krajowym systemie elektroenergetycznym. Relatywnie wysoką generację, jak na letnie upały, odnotowały elektrownie wiatrowe.

Wczoraj w godzinach południowych zapotrzebowanie na moc w polskim KSE sięgnęło 23,429 GW. To najwyższe w historii krajowego systemu elektroenergetycznego zapotrzebowanie w szczycie rannym, które odnotowano w okresie wiosenno-letnim i jest wyższe o 184 MW od poprzedniego rekordu odnotowanego w godzinach popołudniowych 8 czerwca br.

Wczorajszego rekordowego zapotrzebowania nie pokryły w całości krajowe elektrownie. Elektrownie zaliczane do JWCD dostarczyły wczoraj około godziny 13 moce rzędu 15,74 GW, a instalacje nJWCD dołożyły ok. 5,9 GW.

Brakujące moce zostały pokryte importem z Niemiec, Szwecji i Litwy. Około godziny 13 import wzrósł do ok. 1,7 GW.

Wczoraj około południa, gdy zapotrzebowanie na moc wzrosło do najwyższego poziomu, pracujące w kraju elektrownie wiatrowe, których łączna nominalna moc sięga ok. 5,8 GW, dostarczały do systemu ok. 3 GW, około godziny 14 zwiększając generację do ok. 3,35 GW.

Zarejestrowane wcześniej rekordowe zapotrzebowanie krajowe odnotowano w dniu 4 czerwca o godz. 13.15, kiedy wyniosło 23 245 MW. W tamtym dniu krajowe farmy wiatrowe pracowały z mocą zaledwie kilkudziesięciu MW.

Poprzednie, najwyższe zapotrzebowanie w okresie letnim odnotowano 1 sierpnia 2017 roku o godz. 13.15 – wynosiło wówczas 23 221 MW, a wcześniej rekordowa wartość zapotrzebowania na moc dla rannego szczytu obciążenia okresu letniego wyniosła 22 883 MW i wystąpiła 28 czerwca ub.r.

W tym roku padł też rekord zapotrzebowania na moc w okresie zimowym. W dniu 28 lutego, o godz. 18.30, zarejestrowane przez PSE zapotrzebowanie wyniosło 26 448 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
W tym staniem rzeczy wystarczą dwie awarie w tym samym czasie, dwie awarie i wypadnięcie z systemu 2 x po 1000MW i ....leżymy, bowiem obecny stan to faktyczną praca Systemu BEZ rezerwy, która winna przewyższać ,rekordowe" zapotrzebowania o minimum 9%.Nastąpił zatem powrót do sytuacji bilansowania Systemu jaką istniała w czasie pamiętnego lata 2015, kiedy kilka drobnych awarii słowni krajowych plus jedną dużej jednostki oraz awarii źródła importowego w Telefonie -spowodowały padnięcie Systemu na pysk do parametrów 20-go stopnia zasilania.....Jak widzimy co charakterystyczne w przytaczanych przez artykuł danych - nie pisze się o fotowoltaiczne, którą dziś z powodu decyzji politycznych PiS z grudnia 2015 roku nadal ma marginalny udział w zasilaniu Systemu w upalne dni. Małpy decydujące o stabilności energetycznej Polski stąpają po coraz to cieńszym lodzie- łodzie ryzyka blackoutu, bo choć (to prawda) od 2015 r zwiékszono możliwości importowe, to w tym czasie o tę samą wartość wzrosło krajowe zapotrzebowanie na energię. Co więcej- w najbliższych latach progresja wzrostu możliwości importu i wymiany energii zmaleje, natomiast krajowe zużycie i zapotrzebowanie nadal będzie rosło....To zaś powoduje konieczność przyrostu krajowych mocy. Tylko skąd i jakim cudem? Węgla nikt nie chce współfinansować dla budownictwa nowych bloków, gdyż po góra 13 latach stałoby się to głęboko deficytowe.... Teoretycznie budowa EJ (na sinansowanie której nawet skonsolidowane PGE nie ma pieniędzy) zakończyč by się mogła za 10-12 lat, co powoduje, że w tej przestrzeni czasu krajowe zapotrzebowanie wzrośnie o tyle samo co zyskano na budowie EJ
alladyn-solar-batt |
,,awaria źródła importowego w Temelinie"
alladyn-solar-batt |
Powyższe byłoby dostateczne gdyby nie fakt, że również w czasie tych 10 lat zlikwidować bēdziemy musieli...cztery razy tyle mocy w starych węglowych złomach. Oczywiście kurs jest na to, że PiS za 10 lat nie będzie u władzy i kto inny będzie pytany dlaczego ludzie w domach siedzą po ciemku i dlaczego polskie firmy majæ 2x droższy prąd niż niemieckie. Ta formuła zarządu nad energetyką w Polsce to kompletne ,,zero" - zero nakierowane na blackoutu latem (to pewnie da się wytrzymać pomijając straty w chłodnictwie i przemyśle metalurgicznym), ale także blackoutu zimą - co jest niebezpieczne dla ludności np. użytkowników PC.
normalny |
Alladyn ... mi już brak siły , takie mamy możliwości ale nie lepiej ku.... importować energie i dawać zarobić innym szok jakim my jesteśmy głupim krajem i kto nami rządzi :(
TT |
Tak Panowie za chwilę takie komunikaty to staną się dniem powszednim i nikt już nie będzie tego publikował podobnie jak z przekroczonymi normami zanieczyszczeń powietrza. Patologia zżera ten kraj.
Kuba |
Politykę prowadzoną przez PiS nazywam "piolityką słupkową". Pieniądze ida tam aby rosły słupki wybordze. Dlateg też cała elita gospodarcza wieści na okrągło że ppdstawą będfzie węgiel bo tam mamy głosy wyborców. Skończty sie tak, że kraj zostanie zalan tańsza energia z importu (jeżeli nasi rządzący nie wstrzymają budowy połączeń trabsgranicznych) a wtedy to górnictwo samo sie roz... W innym artykule Bllomberg podaje, że cena enertgii z farm wiatrowych na lądzie to ok 55 USD/MWh to jest nieco więcej niż 200 PLN/MWh. Energia z nowych węglowych elektrowni (Kozienice, Opole, Ostrołęka) będzie znacznie wyższa niż 300 zł. My wszyscy za to zapłacimy.
solarny |
możecie mi Panowie powiedzieć jak wysokie temperatury przekładają się na sprawność moduły PV? Dziękuję.
SPS |
@solarny: uzysk PV maleje 0.3-0.5% na stopień C, np. przy 60°C na powierzchni modułu uzysk będzie 11-17% mniejszy. To i tak lepiej niż elektrownie węglowe które przy upałach muszą mocno ograniczyć produkcję żeby nie przekroczyć dopuszczalnej temperatury zrzucanej wody. W dodatku produkcja z PV naturalnie kompensuje zapotrzebowanie: słoneczny/gorący dzień -> większe zapotrzebowanie na energię -> większa produkcja z PV.
agronom |
Jeśli rząd sięgnie po rozum do głowy to uruchomi w ciągu kilku lat sektor biogazu i w lukę brakującej mocy wpadnie bardzo szybko kilka GW najbardziej sterowanej i stabilnej mocy elektrycznej.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...