Tauron znowu chce inwestować w OZE

Tauron znowu chce inwestować w OZE
Filip Grzegorczyk. Fot. Ministerstwo Skarbu Państwa
REKLAMA

Ostatnią inwestycję w odnawialnych źródłach energii Tauron sfinalizował w 2015 r. Po wyborach i zmianach w zarządzie państwowej grupy energetycznej o nowych inwestycjach w OZE słyszeliśmy niewiele. Teraz Tauron znowu chce inwestować w energetykę odnawialną.

„Odnawilany” potencjał grupy Tauron to 34 elektrownie wodne o łącznej mocy 140 MW oraz cztery farmy wiatrowe o mocy 200,75 MW. Ostatnią z nich i jednocześnie swoją największą farmę wiatrową Tauron uruchomił w 2015 r., jeszcze w systemie zielonych certyfikatów,

Wówczas zakończono rozbudowę położonej w woj. zachodniopomorskim farmy wiatrowej Marszewo, która składa się z 50 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 100 MW.

To jednocześnie jedna z największych farm wiatrowych w kraju. Jej szacowany poziom produkcji na rok to ponad 220 GWh.

Oprócz farmy wiatrowej Marszewo Tauron posiada jeszcze zlokalizowaną w województwie opolskim farmę wiatrową Lipniki o mocy 30,75 MW, farmę wiatrową Wicko o mocy 40 MW w woj. pomorskim, a także farmę wiatrową Zagórze nad Zalewem Szczecińskim – jej moc sięga 30 MW.

Wszystkie odnawialne aktywa Taurona są skupione w mającej siedzibę w Jeleniej Górze spółce Tauron Ekoenergia.

Ostatnio Tauron angażuje się także w budowę klastrów energii.Tauron Ekonenergia jest koordynatorem trzech działających na Dolnym Śląsku klastrów energii. To Karkonoski Klaster Energii, który ostatnio otrzymał przyznany przez Ministerstwo Energii certyfikat pilotażowego klastra energii, a ponadto Dzierżoniowski Klaster Energii, a także Energetyczny Klaster Oławski ”EKO”.

Tauron Ekoenergia współtworzy też klaster energii „Zielone Podhale” oraz działający w powiecie cieszyńskim klaster „Brenergia".

Z kolei spółka Tauron Dystrybucja jest m.in. sygnatariuszem porozumienia powołującego Południowo-Zachodni Klaster Energii, którego obszar obejmuje region Zgorzelca i w który zaangażowany jest też inny koncern energetyczny – PGE – za pośrednictwem swojej spółki PGE Energia Odnawialna.

Tauron chce wejść na morze

O planowanych inwestycjach w odnawialne źródła energii Tauron nie informował jeszcze przy okazji publikacji ostatnich danych finansowych za pierwszy kwartał 2018 r.

Teraz jednak cytowany przez Polską Agencję Prasową prezes państwowej grupy energetycznej Filip Grzegorczyk zapowiada, że Tauron chce inwestować w odnawialne źródła energii i – podobnie jak pozostałe państwowe koncerny energetyczne – jest zainteresowany uczestnictwem w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Co istotne, prezes Taurona mówi o własnym projekcie offshore. – Musimy jednak poczekać na ustawę o offshore, która pokaże, jak opłacalna może być ta inwestycja. Wydaje się, że to przyszłość energetyki, ale warunkiem jest duże wsparcie – Polska Atencja Prasowa cytuje prezesa Taurona.

Prezes Grzegorczyk uzależnia także przyszłe inwestycje w OZE od możliwości finansowych, które Tauronowi mają dać zyski z rynku mocy.

Badamy rynek zarówno pod kątem akwizycji w OZE, jak też zastanawiamy się nad samodzielnym rozwojem tego segmentu. Przed nami dwie kluczowe niewiadome, które determinują decyzje w tym zakresie. Po pierwsze, jak zadziała rynek mocy w kontekście tzw. pakietu zimowego. Po drugie, co będzie z ustawą i systemem wsparcia dla kogeneracji – PAP cytuje prezesa Taurona.

Póki co ogromnym wysiłkiem finansowym dla Taurona pozostaje budowa bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Koszt tej inwestycji jest szacowany na około 6,2 mld zł. W tym ok. 880 mln zł mają dorzucić podmioty związane z Polskim Funduszem Rozwoju.

W I kwartale 2018 r. nakłady inwestycyjne Grupy Tauron wyniosły 569 mln zł i były niższe od poniesionych w analogicznym okresie ubiegłego roku o 10,5 proc. Największe nakłady zostały poniesione w segmencie Dystrybucja, w którym CAPEX przeznaczony był przede wszystkim na modernizację sieci dystrybucyjnej (140 mln zł) oraz budowę nowych przyłączeń (116 mln zł).

Na koniec marca 2018 r. zobowiązania finansowe netto Grupy osiągnęły poziom 8,4 mld zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. w porównaniu ze stanem na 31 grudnia 2017 r., a wskaźnik długu netto do EBITDA pozostawał na stabilnym i bezpiecznym poziomie 2,3x.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
niech każdy potencjalny partner handlowy zastanowi się czy jest w stanie zaufać firmie, która zamiast realizować umowy likwiduje spółki-córki albo nie płaci tak jak w przypadku MEW. Niech zagonią do roboty krawacików, machanie łopatą wylaszczy tłustych prezesów w try-miga.
Darek |
Tauron też wreszcie skumał że od OZE nie ma odwrotu bo cały świat w to idzie. A polska jak zawsze śpi!
gosc |
MEW na Odrze na istniejących spiętrzeniach niech budują, jest potencjał na ok 30 MW. Elektrownie Wodne działają stabilnie i cały rok, nie można o ich rozwoju zapominać w kontekście stabilności sieci.
gosc |
GDDKiA powinna dzierżawić grunty pod elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne przy autostradach, drogach szybkiego ruchu, w części mogło by to pokryć koszty utrzymania dróg.
Jann |
No wreszcie zamiast inwestować w BRZESZCZE trzeba w OZE Jak małe dzieci nie słuchają starszych lecz muszą się sami sparzyć Biznes jak najdalej od polityki bo inaczej to nawet piasku zabraknie na pustyni
zasmucony |
może zamiast gadać w końcu zacznie się działać? Na terenie obecności ww. "energetycznej, państwowej perły w koronie", jest sporo miejsc, gdzie na wczoraj można wybudować małe i mikro elektrownie wodne, co najmniej w ilościach kilkudziesięciu sztuk. Jestem jednak realistą i wiem, że na 99% jak zawsze w przypadku naszych "rodowych sreber" skończy się na gadaniu.
Ksiądz |
Gdyby co 5 domek i 3 przedsiebiorstwo mialo swoją fotowoltaike na dachu - w Tauroni emusieliby zwolnić co 2 pracownika i 80% prezesów. Aby tak dalej :)
RADEK |
Oze to przyszlosc bez tego Tauron nie wytrzyma konkurencji

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...