Startup z Estonii wygrywa w konkursie InnoEnergy

Startup z Estonii wygrywa w konkursie InnoEnergy
Fot. InnoEnergy
REKLAMA

Zubax Robotics z Estonii, który zaprezentował rozwiązanie zmniejszające zużycie energii w silnikach elektrycznych pojazdów, zwyciężył w europejskim finale konkursu dla startupów PowerUp!.

Rozwiązanie opracowane przez Zubax Robotics ma pozwalać pojazdom elektrycznym – zwłaszcza poruszającym się w przestrzeni powietrznej – zużywać mniej energii z akumulatora, zwiększając tym samym ich zasięg. Jak zapewnia InnoEnergy, ta technologia może przyczynić się do pokonania jednej z największych barier w rozwoju elektromobilności.

W czwartej edycji konkursu organizowanego przez EIT InnoEnergy brały udział startupy z obszarów cleantech, energii i smart cities. Zwycięski zespół otrzymał 30 tys. euro i szansę na zaproszenie do akceleratora Highway® by InnoEnergy.

Drugie miejsce w konkursie i 10 tys. euro otrzymał zespół WellParko z Litwy, który przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji chce pomóc władzom miejskim i właścicielom parkingów w lepszym zarządzaniu miejscami parkingowymi oraz w zredukowaniu liczby pracowników odpowiedzialnych za egzekwowanie przepisów parkowania.

Trzecie miejsce i 5 tys. euro zdobył zespół Neuron Soundware z Czech, który – również przy zastosowaniu AI – opracował technologię pozwalającą na wczesną diagnostykę usterek mechanicznych za pomocą kilkusekundowego dźwięku. Czeski startup szczyci się dokładnością większą niż 99,95 proc.

Podczas wielkiego finału w Pradze przed jury, inwestorami i mediami swoje rozwiązania zaprezentowało 15 start-upów. To zwycięzcy finałów krajowych, które odbyły się na Węgrzech, w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Turcji Chorwacji, Grecji oraz na Ukrainie.

Finaliści zostali uprzednio wyłonieni spośród 299 drużyn z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Polskę reprezentował Indoorway, prezentując narzędzie do digitalizacji i optymalizacji przestrzeni przemysłowych oraz komercyjnych.

Przez siedem lat działalności EIT InnoEnergy zainwestowało w innowacyjne projekty 2 mld euro. Dzięki naszemu wsparciu 80 produktów weszło na rynek. Teraz, przed tą niesamowitą szansą stoi zespół Zubax Robotic, który przedstawił rozwiązanie skalowalne, mające globalne zastosowanie, co było najważniejszym kryterium jury – komentuje Christo Balinow, Business Development Director for CEE and Middle East w EIT InnoEnergy Central Europe, przewodniczący jury.

Udział w konkursie stworzył startupom szansę na spotkanie z wiodącymi firmami sektora energii i cleantech w regionie – w tym z polskim Rafako, węgierskim Mol Group czy tureckim Enerjisa.

Bardzo nas cieszy fakt, iż w tym roku w konkursie biorą udział nie tylko firmy z branży energetycznej, ale także z obszaru elektromobilności czy też smart city. Konkurs rozwija się w takim samym kierunku jak Rafako, które poza energetyką poszukuje możliwości dywersyfikacji przychodów w wymienionych wcześniej obszarach – komentuje Michał Maćkowiak z Rafako.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...