PSE zakontraktuje usługi DSR od kilkunastu firm

PSE zakontraktuje usługi DSR od kilkunastu firm
Fot. shinazy, flickr cc
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły wyniki przetargu w drugiej edycji programów zarządzania popytem (demand side response, DSR). Wygrani przetargu będą musieli zapewnić redukcję mocy na zlecenie operatora systemu przesyłowego w okresie od połowy br. do połowy 2019 r.

Przetarg został podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczy tzw. Programu Gwarantowanego, który obejmie pakiet letni na okres od 1 lipca 2018 r. do 30 września 2018 r. i od 1 kwietnia 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. oraz wolumen mocy gwarantowanej 500 MW. Natomiast pakiet zimowy obejmie okres od 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r., przy takim samym wolumenie mocy gwarantowanej 500 MW.

Druga część przetargu dotyczy tzw. Programu Bieżącego na okres od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r.

W obu przypadkach (Program Gwarantowany i Program Bieżący) usługi polegają na realizacji przez wykonawcę zmniejszenia poboru energii na polecenie opertora systemu przesyłowego i mogą być świadczone przez obiekty redukcji opomiarowane w sposób umożliwiający rozliczenie redukcji.

PSE podaje informuje, że w wyniku przetargu w Programie Gwarantowanym przyjęto 16 ofert, a w Programie Bieżącym uwzględniono 5.

Suma pozyskanej mocy dyspozycyjnej, która będzie mogła być zredukowana na zlecenie operatora systemu przesyłowego w Programie Gwarantowanym, wynosi w poszczególnych godzinach przedziału gwarancji – latem od 345 do 521 MW, a zimą od 500 do 524 MW.

Usługa redukcji zapotrzebowania na  polecenie OSP jest kontraktowana w Programie Gwarantowanym w modelu z płatnością za gotowość i wykorzystanie zakontraktowanych mocy, a Programie Bieżącym w modelu z płatnością za wykorzystanie.

W pakiecie letnim Programu Gwarantowanego wybrane zostały oferty złożone przez Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław, ArcelorMittal Warszawa, CMC Poland, RE Alloys, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Power Block, Polski Koncern Naftowy Orlen, Enspirion, PCC Rokita oraz EnerNOC Polska.

W pakiecie zimowym Programu Gwarantowanego wybrane zostały oferty złożone przez ArcelorMittal Warszawa, CMC Poland, RE Alloys, PGE Górnictwo I Energetyka Konwencjonalna, Enspirion oraz PCC Rokita.

W Programie Bieżącym wybrano oferty Tauron Polska Energia, Enspirion, Enernoc Polska, Power Block oraz Innogy Polska.

Największym wygranym okazała się należąca do grupy Energa spółka Enspiron, która pozyskał kontrakty na łączną redukcję w wysokości 340 MW, a w pakiecie zimowym na 360 MW. To 70 proc. mocy możliwej do zakontraktowania przez PSE w przetargu na redukcję zapotrzebowania na polecenie w ramach tzw. programu gwarantowanego.

W przetargu przeprowadzonym w ubiegłym roku Enspiron zdołał zagregować największą ilość mocy gwarantowanej na łączną wartość 137 MW latem i 100 MW zimą.

W ramach zakontraktowanych usług DSR Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają prawo wzywać firmy wyłonione w przetargu do redukcji mocy w dni robocze, od poniedziałku do piątku. W pakiecie letnim wszystkie firmy muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w zimowym – od 16 do 20.

PSE ma każdorazowo zgłaszać wstępną potrzebę zrealizowania redukcji z jednodniowym wyprzedzeniem.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wernyhora |
Będzie drożej.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...