To kluczowe porozumienie dla szans na osiągnięcie celu OZE

To kluczowe porozumienie dla szans na osiągnięcie celu OZE
Maroš Šefčovič. Fot. Komisja Europejska

Unijne instytucje porozumiały się w zakresie nowych zasad zarządzania unią energetyczną. Będą one mieć szczególne znaczenie dla realizacji wyznaczonego w ubiegłym tygodniu celu zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Unii Europejskiej do roku 2030.

Komisja Europejska, Parlament Europejski i skupiająca unijnych ministrów ds. energii Rada UE uzgodniły nowe zasady zarządzania unią energetyczną w ramach tzw. governance.

W ubiegłym tygodniu unijni decydenci uzgodnili cel zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym do 2030 r. do 32 proc.

REKLAMA

Jednak w przeciwieństwie do celu OZE na rok 2020 – w ramach którego wyznaczono indywidualne, obligatoryjne cele dla każdego kraju UE (dla Polski 15 proc.), które mają się złożyć razem na cel unijny na poziomie 20 proc. – unijne uzgodnienia co do celu OZE na rok 2030 nie przewidują wprowadzania obowiązkowych celów krajowych.

To rodzi pytanie o szanse Unii Europejskiej na realizację celu na 2030 r., a także wprowadza niepewność wśród inwestorów co do strategii wspierania OZE w poszczególnych krajach UE.

Tym, co ma zapewnić realizację celu OZE na 2030 r. – wobec obowiązkowych, krajowych celów – są właśnie regulacje dot. governance.

Ich podstawą mają być tworzone w latach 2021-2030 i aktualizowane co roku krajowe plany na rzec energii i klimatu. Bruksela podkreśla, że poczynione uzgodnienia zmierzają do włączenia w przygotowanie tych planów obywateli i władz lokalnych.

Jak przekonuje Komisja Europejska, regulacje dot. governance dadzą inwestorom pewność co do otoczenia, w którym będą realizować swoje inwestycje energetyczne w poszczególnych krajach UE.

Projekty swoich planów kraje członkowskie mają wysłać do Brukseli jeszcze w tym roku. Komisja oceni je i odpowie indywidualnymi rekomendacjami.

Bruksela chce zapewnić jednocześnie zbieżność planów poszczególnych państw w kontekście wspólnotowych celów w polityce energetycznej i klimatycznej do roku 2030.

REKLAMA

Podstawą tzw. governance ma być także systematyczne raportowanie przez kraje UE postępów w realizacji celów nakreślonych w planach, które mają objąć wszystkie obszary uwzględnione w projekcie unii energetycznej i paryskiej umowie klimatycznej.

– Teraz oczekuję do końca roku na projekty krajowych planów, które wyślą silne sygnały do inwestorów, którzy potrzebują przejrzystości i przewidywalności – komentuje unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič.

Komisja Europejska będzie mogła weryfikować realizację celów nakreślonych w planach, skłaniając państwa UE do wdrażania działań, które razem na poziomie wspólnotowym mają zaowocować realizacją celu 32-procentowego udziału OZE czy 32,5-proc. celu dotyczącego efektywności energetycznej, a także celu ograniczenia emisji CO2 w Unii Europejskiej o 40 proc. do roku 2030.

Zasady zarządzania unią energetyczną mają także zapewnić przynajmniej 15-procentowy udział połączeń transgranicznych w ramach krajowych systemów energetycznych (w Polsce ten udział wynosił w ubiegłym roku 4 proc. i był najniższy w UE).

Bruksela podkreśla, że zasady governance zawierają mechanizmy elastyczności i zostały przygotowane w duchu respektowania prawa poszczególnych krajów UE do kształtowania swoich miksów energetycznych.

Po wynegocjowaniu zasad zarządzania unią energetyczną muszą je teraz jeszcze formalnie zaakceptować Parlament Europejski i Rada UE. Następny etap to publikacja w dzienniku urzędowym UE. Wówczas nowe regulacje wejdą w życie po 20 dniach.

Po wynegocjowaniu zasad dot. zarządzania energetyczną Unia Europejska w ostatnich dniach uzgodniła 4 obszary, które mają się złożyć na tzw. pakiet zimowy, a więc zbiór regulacji dla unijnego rynku energetycznego do roku 2030.

To również nowa dyrektywa dotycząca standardów energetycznych w budynkach, nowa dyrektywa dotycząca odnawialnych źródeł energii, a także dyrektywa dot. efektywności energetycznej, której założenia uzgodniono wczoraj.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.