Kiedy nabór w drugim konkursie dla klastrów?

Kiedy nabór w drugim konkursie dla klastrów?
Piotr Czopek, Ministerstwo Energii. Fot. CBE Polska
REKLAMA

Dzisiaj, podczas odbywającego się w Warszawie seminarium "Klastry Energii: Rynek i Technologia", które zorganizowało CBE Polska, naczelnik wydziału energii rozproszonej w Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii, Piotr Czopek, poinformował, że Ministerstwo niebawem ogłosi drugi konkurs, którego uczestnicy będą ubiegać się o Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii.

Mogą się państwo zacząć przygotowywać do składania wniosków. Dokumentacja będzie bardzo podobna do pierwszego konkursu – zapewnił przedstawiciel ME.

Termin rozpoczęcia naboru wniosków planowany jest do około połowy lipca br.

Ministerstwo Energii podkreśla, że przygotowując się do kolejnego konkursu, szczególną uwagę należy zwrócić na definicję klastra energii, która jest zawarta w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Koncepcja klastra energii pojawiła się w nowelizacji ustawy o OZE z czerwca 2016 r. Klaster z definicji to pewna platforma współpracy, umożliwiająca równoważenie lokalnego wytwarzania i konsumowania energii, na terenie – jak mówi ustawa o OZE – pięciu gmin albo jednego powiatu.

Jak zwraca uwagę CBE Polska, kluczowe jest dopasowanie lokalnej produkcji do miejscowego zapotrzebowania na energię, żeby niewielkie lokalne źródła uzupełniały się wzajemnie. Jednym z efektów takiego podejścia jest częściowe lokalne bilansowanie systemu energetycznego.

Podmioty, które mogą wchodzić w skład klastra, to osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze oraz jednostki samorządu terytorialnego.

W pierwszym konkursie na etapie oceny formalnej wniosków pojawiły się podmioty spoza listy podmiotów ujętych w definicji. Uczulam, żeby zwracać na to uwagę podczas składania dokumentacji w drugim konkursie na pilotażowy klaster energii – CBE Polska cytuje dzisiejszą wypowiedź przedstawiciela ME.

Pierwszy konkurs dla pilotażowych klastrów Ministerstwo Energii ogłosiło w sierpniu ubiegłego roku. Do konkursu zgłoszono 115 wniosków, z których 70 przeszło pierwszy etap oceny formalnej i zakwalifikowało się do oceny merytorycznej.

Certyfikat pilotażowego klastra energii finalnie uzyskały 33 klastry, a liderem klasyfikacji został Klaster Energii Zbiornika Czorsztyńskiego.

Które klastry posiadają już certyfikat Ministerstwa Energii? Więcej w artykule: Które klastry wygrały w konkursie Ministerstwa Energii?

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...