URE chce zmienić zasady handlu energią

URE chce zmienić zasady handlu energią
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MM Conferences / Europower
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki postuluje zmiany zasad handlu na hurtowym rynku energii elektrycznej. To pokłosie ostatnich skoków cen energii na Towarowej Giełdzie Energii, które zdaniem URE uwypukliły „płytkość” tego rynku.

Ostatnio obserwowaliśmy duży wzrost cen energii ponad 300 zł/MWh uwzględnianych w kontraktach terminowych na drugą połowę br.  na Towarowej Giełdzie Energii – na tyle wyraźny, że pojawiły się głosy o wpływie ewentualnej spekulacji, a teraz sprawą zajęły się państwowe instytucje.

Do ewentualnych przyczyn wzrostu cen energii należy zaliczyć głównie odnotowany ostatnio wyraźny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS, za który płaci szczególnie uzależniona od węgla polska energetyka.

Jednak oprócz kwestii kosztów emisji CO2 w kontekście wzrostu cen energii na TGE mówi się także o ewentualnej spekulacji, którą miały się zainteresować URE, UOKiK czy KNF.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando stwierdził nawet w ubiegłym tygodniu, że „jeżeli pojawią się winni tej sytuacji, zostaną dotkliwie i srodze ukarani”.

Szef URE wskazał przy tym, że przejrzystości na rynku energii nie sprzyja rosnąca koncentracja w polskim sektorze energetycznym, który coraz bardziej skupiają w swoich rękach państwowe koncerny.

Problem, który pokazały ostatnie skoki cen energii na TGE, może być jednak szerszy i wynikać z samej konstrukcji hurtowego rynku energii w Polsce.

Wczoraj cytowany przez Polską Agencję Prasową prezes URE, odnosząc się do tej sprawy, poinformował, że odnotowano przypadki, w których energia była sprzedawana po niskich cenach, a następnie odkupowano ją po cenach kilkukrotnie wyższych. Wyniki swoich analiz Urząd ma opracować w przyszłym tygodniu, a podstawą do wyciągnięcia konsekwencji mają być regulacje Prawa energetycznego czy unijnego rozporządzenia REMIT.

Maciej Bando zwrócił jednocześnie uwagę na „płytkość” hurtowego rynku energii. Co prawda w tym roku zwiększono giełdowe obligo na handel energią z 15 do 30 proc., jednak, jak się okazuje, taki poziom może nie wystarczać do sprawnego funkcjonowania tego rynku.

Jak podają „Puls Biznesu” i „Rzeczpospolita”, URE może postulować, oprócz podniesienia obliga, także wprowadzenie instytucji nadzorującej handel energią, nie poprze jednak postulatu Towarzystwa Obrotu Energią dotyczącego zwiększenia depozytów pobieranych od podmiotów uczestniczących w handlu, gdyż może to prowadzić do wyeliminowania z rynku mniejszych graczy.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
UREalniony |
Bańdo chłopie zastanów się ile wynosi koszt produkcji i odnieś do tego ceny na rynku a potem pomyśl czemu wcześniej nie interweniowałeś gdy ceny były stosunkowo niskie względem tego kosztu
sol |
Dlaczego URE nie interweniował kiedy narzuty na cenę energii w hurcie wynosiły 270%? Teraz URE chce ukarać winnych i nie wie kto to jest? To chyba URE przestał spełniać swoją funkcję na rynku otwartym w 30%, a i to od niedawna. strach pomyśleć jak się rynek otworzy na 50% albo jeszcze więcej. Na korzyść p. Bando może świadczyć to, że jest jednak trochę bardziej odważny niż poprzednicy, z drugiej strony tamci mieli dużo łatwiejsze zadanie i postanowili przeczekać aż do odwołania, albo przejścia na inne stanowisko.
Pan |
Proponuję przymusowe obozy pracy, niczym na Białorusi - z konfiskatą mienia, w celu wsparcia programu plus. Nich nam żyje jak najdłużej, wierny towarzysz z pisuaru. Hip, hip, hura- hip, hip, hura - hip, hip, hura!!!!!!!!!! Wszyscy mają klaskać i się uśmiechać. wasz prezes
Andrzej |
"URE może postulować, oprócz podniesienia obliga, także wprowadzenie instytucji nadzorującej handel energią". Wszystkie podmioty działające na rynku energii elektrycznej szczegółowo raportują każdą sferę swojej działalności. Sztaby ludzi całymi dniami przygotowują raporty, zestawienia, statystyki, sprawozdania... Szanowny Panie Prezesie, dysponuje Pan, lub może Pan dysponować zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkimi danymi od każdego podmiotu działającego na rynku energii elektrycznej. Zna Pan lub może znać zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie, nawet najmniejsze działania każdego takiego podmiotu. Po co tworzyć nową instytucję, która będzie żądać identycznych raportów, statystyk itp. jak te, które wszystkie podmioty już m.in. Panu składają? Trochę zdrowego rozsądku!

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...