URE zaktualizował rejestr małych wytwórców

URE zaktualizował rejestr małych wytwórców
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Na stronach Urzędu Regulacji Energetyki pojawiła się zaktualizowana baza producentów energii odnawialnej w tzw. małych instalacjach.

URE przypomina, że działalność gospodarcza polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji  jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji - zgodnie z art. 7 ustawy z  20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

Zgodnie z nadal obowiązującą wersją ustawy o OZE, mała instalacja to „instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW”.

Tą definicję zmieni uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy o OZE, która teraz została skierowana do prac w Senacie.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją przez małą instalację będziemy rozumieć „instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW”.

Do obowiązków małych wytwórców należy m.in. składanie kwartalnych sprawozdań w terminie do 30 dni od zakończenie danego kwartału. 

Sprawozdania należy przesłać do miejscowo oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki, z wyjątkiem sprawozdań dotyczących instalacji odnawialnego źródła energii stanowiących jednostkę kogeneracji, które należy przesłać do warszawskiej centrali URE.

Niezłożenie sprawozdania lub podanie w nim nieprawdziwych informacji może skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł.

Aktualny rejestr wytwórców energii w małej instalacji wraz z wzorami sprawozdań jest dostępny na stronie URE pod tym linkiem.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polska Radomiem Europy |
Teraz Polska - Jak skutecznie nadal blokować OZE w polsce na rzecz NIERENTOWNYCH KOPALNI WĘGLOWYCH Z NASZYCH PODATKÓW... ANO TAK, zbędną PAPIERDOLOGIĄ - Niezłożenie sprawozdania lub podanie w nim nieprawdziwych informacji może skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł... Ten kraj jest chory!
Krzysiek |
Czy Urząd Skarbowy można sądzić o karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł za to że wisi nam zwrot podtaku? :)

Giełda OZE

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Działająca Elektrownia Wiatrowa Mazowieckie

Sprzedam działającą elektrownie wiatrową lub część udziałów. Inwestycja uruchomiona przed 1 lipca 2 czytaj dalej...

Kupię projekty fotowoltaiczne (do1MW gotowe do budowy)

Polski inwestor doświadczony w budowie projektów fotowoltaicznych kupi projekty gotowe do budowy o m czytaj dalej...