ABB buduje mikrosieć. Ile wytrzyma bez generacji z OZE?

ABB buduje mikrosieć. Ile wytrzyma bez generacji z OZE?
Fot. Ed Dunens, flickr cc
REKLAMA

W stanie Południowa Australia powstanie mikrosieć bazująca na bateryjnym magazynie energii i pracujących lokalnie odnawialnych źródłach energii.

Budowana na australijskim półwyspie Yorke mikrosieć zostanie połączona z lokalnym systemem energetycznym, dzięki czemu operator bateryjnego magazynu energii, którego moc wyniesie 30 MW, będzie mógł zarabiać na świadczeniu usług takich jak regulacja częstotliwości sieci i utrzymywanie jej niezawodności.

W przypadku blackoutu w centralnej sieci – w rozciągających się na ogromne odległości australijskich sieciach występuje relatywnie wysokie ryzyko takich zdarzeń – mikrosieć będzie pracować w trybie off-grid, bazując wyłącznie na energii produkowanej przez lokalne, odnawialne źródła energii – w tym farmę wiatrową Wattle Point o mocy 90 MW oraz rozproszone, dachowe elektrownie PV.

ABB zapewnia, że w sytuacji, gdy nie będą pracować odnawialne źródła energii – przy jednoczesnym braku wiatru i słońca – energii zgromadzonej w magazynie energii wystarczy na zasilenie około 400 gospodarstw domowych przez 24 godziny.

Australijski system energetyczny, w którym ogromne odległości pogarszają ekonomikę i niezawodność centralnych rozwiązań i w którym coraz ważniejszą rolę ogrywają OZE i bateryjne magazyny energii, to idealny poligon dla rozwoju rozwiązań z zakresu energetyki rozproszonej.

Koncern ABB zrealizował na całym świecie już około 40 podobnych mikrosieci, z czego 15 znajduje się w Australii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Podawanie tylko mocy dla magazynu energii to jak podawanie tylko szerokości bramy dla magazynu węgla.
Ciekawski |
Mikrosieć w swoim głębokim sensie nie ma polegać głównie na świadczeniu usług sieciowych a na lokalnym bilansowaniu źródeł i ODBIORÓW. To właściwe techniki sterowania odbiorami przy dostępnych zasobach są najistotniejsze - monitoring, protekcja, sterowanie, automatyzacja pozwalająca zapewnić zasilanie przede wszystkim kluczowych odbiorów nawet w sytuacji braku dostępnej sieci. Do świadczenia usług sieciowych zasobnik obejdzie się bez mikrosieci. Mikrosieć bez zasobnika nie istnieje.
Ciekawski |
Ogólnie rozpiętość mocy mikrosieci bardzo się rozrosła przez co dla małej skali 40-250kW zasadne byłoby stosowanie pojęcia nanosieci. Rozwiązania ABB są oczywiście bardzo dobre - tyle że przeznaczone dla mocy powyżej 1MW - niżej są po prostu za drogie.

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...