ABB buduje mikrosieć. Ile wytrzyma bez generacji z OZE?

ABB buduje mikrosieć. Ile wytrzyma bez generacji z OZE?
Fot. Ed Dunens, flickr cc
REKLAMA

W stanie Południowa Australia powstanie mikrosieć bazująca na bateryjnym magazynie energii i pracujących lokalnie odnawialnych źródłach energii.

Budowana na australijskim półwyspie Yorke mikrosieć zostanie połączona z lokalnym systemem energetycznym, dzięki czemu operator bateryjnego magazynu energii, którego moc wyniesie 30 MW, będzie mógł zarabiać na świadczeniu usług takich jak regulacja częstotliwości sieci i utrzymywanie jej niezawodności.

W przypadku blackoutu w centralnej sieci – w rozciągających się na ogromne odległości australijskich sieciach występuje relatywnie wysokie ryzyko takich zdarzeń – mikrosieć będzie pracować w trybie off-grid, bazując wyłącznie na energii produkowanej przez lokalne, odnawialne źródła energii – w tym farmę wiatrową Wattle Point o mocy 90 MW oraz rozproszone, dachowe elektrownie PV.

ABB zapewnia, że w sytuacji, gdy nie będą pracować odnawialne źródła energii – przy jednoczesnym braku wiatru i słońca – energii zgromadzonej w magazynie energii wystarczy na zasilenie około 400 gospodarstw domowych przez 24 godziny.

Australijski system energetyczny, w którym ogromne odległości pogarszają ekonomikę i niezawodność centralnych rozwiązań i w którym coraz ważniejszą rolę ogrywają OZE i bateryjne magazyny energii, to idealny poligon dla rozwoju rozwiązań z zakresu energetyki rozproszonej.

Koncern ABB zrealizował na całym świecie już około 40 podobnych mikrosieci, z czego 15 znajduje się w Australii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Podawanie tylko mocy dla magazynu energii to jak podawanie tylko szerokości bramy dla magazynu węgla.
Ciekawski |
Mikrosieć w swoim głębokim sensie nie ma polegać głównie na świadczeniu usług sieciowych a na lokalnym bilansowaniu źródeł i ODBIORÓW. To właściwe techniki sterowania odbiorami przy dostępnych zasobach są najistotniejsze - monitoring, protekcja, sterowanie, automatyzacja pozwalająca zapewnić zasilanie przede wszystkim kluczowych odbiorów nawet w sytuacji braku dostępnej sieci. Do świadczenia usług sieciowych zasobnik obejdzie się bez mikrosieci. Mikrosieć bez zasobnika nie istnieje.
Ciekawski |
Ogólnie rozpiętość mocy mikrosieci bardzo się rozrosła przez co dla małej skali 40-250kW zasadne byłoby stosowanie pojęcia nanosieci. Rozwiązania ABB są oczywiście bardzo dobre - tyle że przeznaczone dla mocy powyżej 1MW - niżej są po prostu za drogie.

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...