Minister Tchórzewski do dymisji?

Minister Tchórzewski do dymisji?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

Wracają informacje o planowanej dymisji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Premier Mateusz Morawiecki ma jak pisze „Rzeczpospolita” wobec niego długą listę zastrzeżeń.

O planach zdymisjonowania ministra Tchórzewskiego pisano już wielokrotnie. Teraz ma się tego domagać premier Mateusz Morawiecki, który już wcześniej odebrał szefowi ME nadzór nad państwowymi spółkami paliwowymi.

Jaka jest przyczyna? Sposób zarządzania spółkami energetycznymi, odstraszenie inwestorów od polskiej energetyki, opóźnienia we wdrażaniu regulacji dla OZE, rozbieżności w kwestii projektu jądrowego, brak długookresowej strategii energetycznej czy „niebiznesowe decyzje” i spadek giełdowej wartości państwowych koncernów energetycznych – wylicza dzisiaj „Rzeczpospolita”.

„RZ” zwraca uwagę na potencjalny konflikt kierownictwa ME z minister edukacji Anną Zalewska (którą z kolei do dymisji typuje dzisiaj „Wprost) – przeciwniczką energetyki wiatrowej, której z pewnością nie ucieszyły ostatnie decyzje Ministerstwa Energii zmierzające do odblokowania inwestycji wiatrowych.

Inwestorom wiatrowym w ramach przyjętej w czwartek przez Sejm nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii wydłużono pozwolenia na budowę, aby zdążyli zrealizować swoje inwestycje w systemie aukcyjnym – bez których realizacja krajowego celu OZE na rok 2020 będzie jeszcze trudniejsza.

ME wyjaśniło też problematyczną kwestię opodatkowania wiatraków, przychylając się do interpretacji korzystniejszej dla inwestorów.

Kierownictwo PiS miało nie zgodzić się na dotychczasowych kandydatów na przejęcie schedy po Krzysztofie Tchórzewskim, gdyż – jak opisuje to „Rzeczpospolita” – szef tak istotnego resortu ma należeć do „starej gwardii”, do której niewątpliwie zalicza się zresztą obecny minister energii.

Możliwość odejścia ministra Tchórzewskiego wyklucza w rozmowie z „RZ” inny członek „starej gwardii”, obecnie szef gabinetu politycznego premiera, Marek Suski.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (41)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tylewtemacie |
Jestem za !
Adaś |
Już dawno temu powinien odejść.
Wójt |
Ten kretyn nie powinien nigdy zostać ministrem! On się nadaje jedynie do przerzucania gruzu!
alladyn-solar-batt |
,,odstraszenie inwestorów od polskiej energetyki, opóźnienia we wdrażaniu regulacji dla OZE, rozbieżności w kwestii projektu jądrowego, brak długookresowej strategii energetycznej czy „niebiznesowe decyzje” i spadek giełdowej wartości państwowych koncernów energetycznych " - tutaj zamiast dymisji to prokuratura i komisja sejmowa
Analityk |
Ktoś musi być winny.
Tachys |
Ja tu widzę działalność na szkodę Skarbu Państwa, który stracił sporo wartości w udziałach w spółkach, a także odpowiedzialność za procesy, które przegrywają i będą przegrywać spółki skarbu państwa z właścicielami farm wiatrowych. Obstawiam, że Tauron więcej zapłaci odszkodowania niż zaoszczędzi na wypowiedzianej umowie. Szkodliwa jest też zgoda na przejedzenie zysków PGG.
Antytchórzewski |
To jest decyzja o dwa lata spóźniona !!. Tak zaciętego człowieka w tępieniu OZE nie było chyba nigdy w Polsce. Razem z tym Piotrowskim chcieli wykończyć energetykę odnawialną z nienawieści do ludzi, którzy zainwestowali całe swoje majątki i myśl techniczną w budowę potencjału energetyki odnawialnej. Typowo pisowska mentalność, zniszczyć coś fajnego dla lepszego samopoczucia. Dziś będziemy za to płacić frycowe, ale co to ich obchodzi. Przecież nikt nie postawi ich przed Trybunał bo to swoi, nawet jak jeśli niezrównoważeni i doprowadzili do szkody na skalę dotychczas nie notowaną.
Polska Radomiem Europy |
Jak kraj taki minister.
anonim |
Lubi węgiel więc może niech się zatrudni jako dołowy w kopalni
Ksiądz |
On i psychiczna Zalewska - która wpsiera stopwiatrakom.
X |
Pierwszy raz w życiu zgadzam się z Księdzem
nikt |
za długo on wegetuje na stołku
tchórz |
Oby sie to spełniło " tchórzu odejdz" nie nadajesz sie wogóle do pełnienia tej funkcji...BO NIE MASZ POJĘCIA !!!. Idz owce paść na łąkę " Leśny Dziadu"
Jurek |
Czas najwyższy wymienić tego aroganckiego ignoranta
AST |
Nie powiem jednego pozytywnego słowa za Tchórzewskim. Tacy jak on nigdy nie powinni decydować o sprawach Państwa. Pisze@PRE że jaki kraj taki minister. Baranów jest tu bez liku to prawda, ale o tym swiadczą wiele razy także wypowiedzi na tym forum ale mądrzy też są w Polsce.
Ght |
Tchórzu odejdź, wstydu oszczędź. Zbuduj sobie atomówkę i węglówkę pod domem.
Zbigniewz |
Żaden minister nie miał tak dobrych osiągnięć choćby w górnictwie co min.Tchorzewski. Każdy do roku tracił stołek przez bunt górników. Wszystkie spółki SP poszły w górę o kilkaset procent na GPW- np.JSW w górę o 500%
MlaskaczWaflami |
Nie cieszcie się, bo za jakiś czas okaże się że jeszcze gorszą miernotę wybiorą i będzie "Tchórzu wróć" :P
SPS |
Tak abstrahując od min. Tchórzewskiego to cyt.: "minister edukacji Anną Zalewska ... przeciwniczką energetyki wiatrowej" - to trzeba przyznać, że ta rządząca ekipa to rząd geniuszy. Wszyscy na wszystkim się znają, sołtysi zostają premierami, ministry edukacji dyskutują o elektrowniach, tylko... Polski szkoda.
oze |
A ja znam dużo wiatrakowcow co za PIS głosowali i co tydzień na tace do kościoła dawali i może i daja wiec hu... im w du....
X |
@Zbigniewz, żaden z ministrów nie wydrenował tak budżetu i energetyki żeby gotówką trochę przysypać patologię górniczą. Oczywiście to pieniądze wywalone w błoto.
K.k |
Wyborcza pisze , że 'Kłamczyński' nie przewiduje zmian w rządzie
Zbigniewe |
Z całym szacunkiem dla Morawieckiego ale ta jego pazerność aby mieć i zarządzać wszystkim może się źle skończyć dla Dobrej Zmiany. Gdy Prezes zmagał się z kolanem ( czyli kota nie ma - myszy buszują) Młode wilki Morawieckiego chcą wycinać starych- wiernych żołnierzy Prezesa.
Zbigniew |
Jak Morawiecki przdobrzy to będzie miał nie matki niepełnosprawnych w sejmie ale górników z kilofami a oni wywieźli na taczkach już wielu ministrów. Jedynie Tchorzewski opanowany umiał z nimi rozmawiać. Wielu spółkom się naraził co na węglu pośredniczyli w kręceniu lodów. PO myślała na zasadzie co by tu jeszcze sprzedać albo doprowadzić do ekon.smierci aby Niemcy mogli kupić. Czy lepiej było jak PO strzelała do Górników? Już nie raz wrogie siły dymisjonowały Tchorzewskiego. Pewne jest jedno On ma ogromne doświadczenie a błędy popełnia też i Morawiecki.
Zbigniew |
Nie ma wiatru to nie ma energii ale lewaki dla tzw.ekologii chcą do nich dopłacać. Tchorzewski naruszył interesy tłustych misiów co latają za Morawieckim i lobbują tzw.utopijna nowoczesność. Ich nie interesuje tysiące miejsc pracy. Nowe technologie spalania węgla są mniej szkodliwe jak wiatraki.
Zbigniew |
Nie ma wiatru to nie ma energii ale lewaki dla tzw.ekologii chcą do nich dopłacać. Tchorzewski naruszył interesy tłustych misiów co latają za Morawieckim i lobbują tzw.utopijna nowoczesność. Ich nie interesuje tysiące miejsc pracy. Nowe technologie spalania węgla są mniej szkodliwe jak wiatraki.
Zbigniew |
X to powiedz dlaczego nagle po objęciu resortu przez min.Tchorzewskiego wszystkie spółki SP , połowowe,energetyczne,węglowe nagle zaczęły przynosić zyski i to po kilkaset % Zerknij na wykresy GPW za okres od 2015r
michał |
coś pięknego
Kujawiak |
@Zbigniew weź Pan nie ***dol. Bo czytać się nie da tych bajek. Węgiel to zabytek ze skansenu XIX wieku. I Tchórzewski też ze skansenu. Ty też tam trafisz. A oze to nie tylko wiatraki. Dokształć się. Potem się wypowiadaj.
Polska Radomiem Europy |
Polska wunglem i Tchórzewskim stoi. Polska - i nie zmienia się nic! hahah
Prawda |
Kretyn do kwadratu! Odejdź już i nie marnotraw naszych podtaków na twoicj ziomków z górnictwa (nierentownego)
Tylewtemacie |
@ Zbigniew . Orlen też zaczął przynosić zyski , a to dlatego że jak baryłka ropy szczytowała to podnosili ceny , gdy baryłka poszła w dół na stacjach obniżek drastycznych nie było - tylko doili kierowców ile się da . Teraz będzie podobnie , bo podatku emisyjnego jeszcze nie było , a ceny za litr już poszły w górę. Spółki węglowe zamiast być wygaszane to dostały kasę . LOT też cienko przędł ,dostali zastrzyk gotówki (unia się tego czepiała) i też wykazali dochód. Jak się pompuje tak ogromną kasę to przez chwilę musi być efekt WOW , aż nie rozpi...ą kasy na pierdy.
PRL-Bis |
3 x WON! precz z cenzurą
SPS |
@Zbigniew: gdyby nie to zdanie "Nowe technologie spalania węgla są mniej szkodliwe jak wiatraki" - to możnaby spróbować z Tobą polemizować.
Zbigniew |
Kujawiak - skoro węgiel to przeżytek to dlaczego Niemcy otwierają nowe kopalnie i chcą polskie kupować. Poczytaj o nowych technologiach spalania węgla. Mamy go na 80 lat ale lobby chętnie by kopalnie zaorały bo interes ich to produkcja wiatraków
Zbigniew |
SPS - oglądałem program na temat wiatraków , szkodliwości i nieopłacalności. Takie wiatry jak w PL to się do nich dopłacać. Solarium też kiedyś reklamowali jako nie szkodliwe a dziś plajtują. Przeciwnicy węgla ostro tupią bo ich interesy Tchorzewski pokrzyżował.. Lobby nie śpi i Niemcy mają w tym udział.
MojaPV |
" Współpraca z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim układa się znakomicie, nie wiem skąd w przestrzeni publicznej te nieuprawnione plotki "- powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, komentując doniesienia medialne o planowanej dymisji szefa ME. No to teraz wiatrowe trolle przestańcie się już podniecać, dłonie Wam odpoczną :D
Kujawiak |
@Zbigniew nie kłam, że będą zwiększać ilość kopalń, bo w tym roku zamykają dwie ostatnie kopalnie węgla kamiennego. Do 2022 mają zamiar wygaszenie wydobycia węgla brunatnego. Stąd wypisujesz zwykłe kłamstwa.
Beata |
Ja dotkne tylko jednego aspektu z tej wypowiedzi : "spadek giełdowej wartości państwowych koncernów energetycznych". Wystarczy zauważyć jakie były ceny akcji spólek energetycznych w 2015 roku. Np PGE kosztowała 26 zł/akcje, Teraz ok 10 złotych. Wartości wszystkich spólke poleciały na łeb w takiej samej proporcji. Zaczęlo się to zaraz po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Generalny odwrót od inwestowania w państwowe spółki. Tchórzewski wypomował pienikądze z branzy i wepchnął je aby ratowac plajtujące kopalnuie. A czy nikty nie zauważył że fundusze OFE inwestowały w "bezpieczne" spólki, czyli te państwower? Czy nrzad nie wie, że to sie odbiło na wysokości emerytur?
SPS |
@Zbigniew: "oglądałem program na temat wiatraków..." - no comments.
PiS-BiS |
dobrze że PawianPV i Zbigniew oglądali program w TV Trwam, inaczej byliby ciemni jak ich przełożony siedlecki

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...