Podlaskie gminy zrezygnują z dotacji na OZE?

Podlaskie gminy zrezygnują z dotacji na OZE?
Conergy press
REKLAMA

Problemem jest nowa interpretacja, zgodnie z którą w ramach dotacji na domową instalację OZE, przyznanej z regionalnych programów operacyjnych, trzeba zapłacić podatek VAT. Z tego powodu podlaskie gminy, które otrzymały unijne dotacje, na razie wstrzymują się z podpisaniem umów, a część z nich z dotacji w ogóle może się wycofać.

Jak wcześniej zwracał uwagę Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, problem jest poważny i dotyczy całego kraju. Samorządy nie wiedzą bowiem czy zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rozwoju muszą zapłacić podatek VAT od dotacji otrzymanej na budowę instalacji OZE. Chodzi o sytuację, gdy gmina kupuje instalacje, a następnie przekazuje je mieszkańcom, którzy również wnoszą swój wkład w inwestycję.

W ubiegłorocznym konkursie na unijne dofinansowanie do gminnych projektów zakładających inwestycje w odnawialne źródła energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego przyznano w sumie 70 mln zł. Prawo do skorzystania z unijnych dotacji zyskały 62 gminy.

W ubiegłym miesiącu podpisano kolejne umowy. Wparcie na montaż kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych powędruje do mieszkańców gmin Wysokie Mazowieckie (18 kolektorów, 31 instalacji fotowoltaicznych i 16 hybrydowych), Piątnica (89 instalacji fotowoltaicznych, 50 kolektorów), Augustów (140 kolektorów słonecznych), Michałowo (54 instalacje fotowoltaiczne, 31 solarów), Czeremcha (71 kolektorów, 68 instalacji fotowoltaicznych). Łączne dofinansowanie dla tych inwestycji wyniesie ponad 6 mln zł.

Jak jednak podaje Polska Agencja Prasowa, niemal połowa gmin nadal nie podpisała umów o dofinansowanie.

Problemem jest nowe stanowisko Ministerstwa Finansów, które teraz chce, aby beneficjenci dotacji płacili także podatek VAT. W przypadku wszystkich 62 projektów do zapłacenia może być dodatkowo 15 mln zł.

Wiadomo, że ten koszt gminy będą chciały przerzucić na mieszkańców, na których domach mają pojawić się instalacje OZE. W efekcie wiele osób, które zgłosiły się do udziału w gminnych projektach, teraz rezygnuje.

PAP podaje przykład podlaskiej gminy Kolno, w której montaż domowych instalacji OZE miał być finansowany ze środków Unii Europejskiej w 75-procentach. Resztę mieli dokładać mieszkańcy. W efekcie nowej interpretacji dotyczącej VAT ich wkład własny rośnie ze średniego poziomu ok. 3 tys. zł o około 4-5 tys. zł.

 Uważamy, że powoływanie się przez ministerstwo na dyrektywę unijną jest błędne, jest robione na zapas, ale daje dodatkowe wpływy do budżetu państwa – komentował wcześniej Mirosław Lech, wójt Korycina i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

W październiku ubiegłego roku podano wyniki konkursu z działania 5.1 w części dotyczącej projektów polegających na montażu kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do mieszkańców podlaskich gmin. Wówczas, do dofinansowania skierowane zostały 62 inwestycje. Więcej na ten temat w artykule: Gminy z Podlasia z dotacjami na kolektory i fotowoltaikę.

Na początku tego roku w woj. podlaskim rozstrzygnięto inny konkurs w ramach działania 5.1, w wyniku którego dofinansowanie na budowę głównie większych elektrowni fotowoltaicznych trafi do 58 projektów o łącznej wartości 150,6 mln zł. Jakie firmy otrzymały w tym konkursie dotacje na budowę farm fotowoltaicznych? Więcej w artykule: Deweloperzy PV na Podlasiu dostali dotacje na 58 mln zł.

W tym przypadku podpisano już pierwsze umowy na dofinansowanie. Chodzi o inwestycję firmy MM SOLAR, która zbuduje farmę fotowoltaiczną za 5 mln zł, a unijne dofinansowanie pokryje 1,9 mln zł. Natomiast w Pokaniewie w fotowoltaikę zainwestuje spółka Zielona Energia Pokaniewo. Koszt tej inwestycji to 4,75 mln zł, a dotacja wynosi 1,5 mln zł.

W 2018 roku w woj. podlaskim szansę na pozyskanie unijnych dotacji na działania związane z efektywnością energetyczną i wykorzystaniem OZE zyskają wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W sierpniu br. planuje się organizację naboru wniosków w ramach podlaskiego RPO w konkursie z działania 5.3.1 dotyczącym głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i budownictwa komunalnego. Do podziału będzie 20 mln zł.

Na razie w ramach RPO dla Podlasia na ten rok nie przewiduje się innych konkursów, w których będzie można pozyskać dotacje na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
cuuube |
Pisałem już wielokrotnie , stanowisko fiskusa jest już znane i ściągają VAT i tyle https://portal.zaraszow.pl/vat-od-dotacji-solary-kotly/amp/ Znaleźli sobie dojną krowę . Choć jak dobrze policzyć to i tak się opłaca , ale stopa zwrotu duuużo dłuższą i prawie równa montażowi za swoje bez miliona warunków i sztucznego pompowania ceny za kWp. U mnie gmina się nie załapała na kasę , ale i tak położyłem 6kWp , praktycznie w miesiąc od decyzji WRPO
Sołtys |
Bez sensu robić na dotacje, lepiej takiej 3-4kW zrobić za swoje na lepszym sprzecie niż wypełaniać milion papierów. Dochodzi do tego że jak jakaś firma typu ja i drabina wygra przetarg gminny to robi na tanim, słabej jakości sprzęcie (tanie moduły i chińskie falowniki) Prosument wtedy nie ma wpływu na użyty sprzęt - tym samym dostaje tani sprzęt za wysoką kwotę. Reasumując bez dotacji za własną kasę ma sie lepszy sprzęt za taką samą cenę.
podlaskie |
moja gmina zadeklarowala ze oplaci val ale drugi raz oglasza przetarg bo niema chetnych na wykonanie 711 szt kolektorow i 216 kw pv
Taka prawda |
Do sołtys: całą wasza ,,Polska wsiowa" jest dwadzieścia razy mniej inteligentna niż ten pogardzany przez ciebie chiński inwerter.Poprostu macie płaskie mózgownicę jak młyńskie żarna
Sołtys |
@ Taka prawda - prawda jest jak poezja - mało kto jaki Janusz ją trawi! :)
Krzysiek |
Bo już żadna normalna firma nie chce brać udział w patologicznie ustawianych przetargach z dotacji UE. W polsce ustawia się specialnie przetargi, gdzie ogranicza się praktycznie do jednego producenta falowników i modułow.
Mariusz |
Ustawiane warunki przetargu pod konkretnego producenta / dystrybutora.... Sztucznie windowane ceny sprzętu i w przełożeniu cena końcowa 1kW mocy instalacji , bo wszak każdy podmiot będący w "łańcuszku dotacyjnym" musi mieć jakąś dolę. Nie da się ukryć, że administrowanie kosztuje swoje . A po drodze góra papierów. Jak patrzę na te wszystkie dotacje, preferencyjne kredyty, programy Prosument'a itd to krew mnie zalewa ... Zacisnąłem trochę pasa, zamontowałem 10kW instalacji z markowym inwerterem i teraz wiem, że instalacja zwróci mi się za niespełna 5 lat. Bez żadnych audytów energetycznych za kupę kasy, bez projektów. Bez obostrzeń , że dach nie taki, nie w tą stronę .... Że maksymalnie mogę skorzystać na dofinansowanie instalacji do mocy 4kWp ( koszt bagatela 30460 pln brutto !!!!! ), bo w poprzednim okresie rozliczeniowym zużyłem prądu tyle, że jest to ekwiwalent tego, co wyprodukuje ta instalacja 4kWp . A ja się pytam, gdzie tu w tym programie ekologia. Po to montuję fotowoltaikę, żeby zmniejszyć niską emisję, zamontować pompę ciepła do CO i CWU . Ale nie, nie mogę starać się o większą dotację, bo wcześniej zużywałem za mało prądu. Ale do chole.....y paliłem węglem i kopciłem na dzielnicę. A teraz chcę wszystko zasilić z elektryki. Czy to takie trudne do pojęcia, "szacowni" urzędnicy, że zwiększę zużycie energii elektrycznej !! I kurde skąd te 30640 pln za te 4kWp instalacji z jakimś trefnym inwerterem. Co mi z tego , że dofinansowanie 85%, jeżeli koszt inwestycji skalkulowany chyba na księżycu. Do tego doliczyć na koniec roku 19% od otrzymanej dotacji. Dodatkowo przez 5 najbliższych lat obligatoryjnie po 350 pln netto rocznie za przeglądy , żeby utrzymać gwarancję, na sprzęcie którego właścicielem jest gmina. Dodatkowo przez cały czas trwania programu dotacyjnego nie można zamontować dodatkowo swojej dodatkowej mocy w instalacji fotowoltaicznej. No gdzie tu ekologia !!!!! To wszystko woła o pomstę do nieba.
SPS |
@Mariusz: celne podsumowanie. Czy w tym kraju wszystko zawsze musi być tak ku....sko skomplikowane? Prawie każdy z tych ich 'programów' to wylanie dziecka z kąpielą. Czy ta materia naprawdę przerasta zdolności urzędasów, na tyle że nie potrafią ustawić sprawy żeby było łatwo i prosto?!
jOOj |
Tak państwo doi swoich obywateli nawet od dotacji unijnych... Gmina żeby zrealizować projekt musi dołożyć mieszkańcom z ich własnych podatków czyli pośrednio to mieszkańcy zapłacą VAT bo jak by mieli dołożyć bezpośrednio to by powiedzieli "dziękujemy" tylko w bardziej dosadny sposób...!!

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...